5.5 C
Czech
Středa 17. dubna 2024

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ukrajinská fronta čelí rostoucímu tlaku v souvislosti s ruským pokrokem a nedostatkem vybavení

Situace na Ukrajině, která se kdysi nacházela v patové situaci, se v důsledku dalšího postupu ruských vojsk podél fronty změnila k horšímu. Ukrajinští obránci jsou pod stále větším tlakem, jejich pozice jsou silně napadány a obavy z možného ruského průlomu rostou.

Výstaviště Praha, a.s. úspěšně pokračuje v zásadní revitalizaci areálů Holešovické tržnice a Výstaviště

Sledujte nás na sítích

Praha 19. února 2024 (PROTEXT) – Společnost Výstaviště Praha, a.s., která má ve správě areály Výstaviště a Holešovické tržnice, uzavřela rok 2023 s pozitivním výsledkem a pokračuje také v roce 2024 v dalším rozvoji obou areálů. Z hlediska stavební činnosti na Výstavišti byla zásadní již druhým rokem pokračující rekonstrukce Průmyslového paláce včetně dostavby levého křídla, stejně jako finální etapa rekonstrukce Nové Spirály, která opětovně zahájí svou činnost na podzim tohoto roku. V Holešovické tržnici pak pokračovala stěžejní rekonstrukce bývalé jateční burzy, kde bude v příštím roce po desítkách let obnoven restaurační provoz.

Průmyslový palác, ocelová dominanta Výstaviště

V uplynulém roce pokračovaly intenzivní práce na rekonstrukci a dostavbě Průmyslového paláce (počátek rek. únor 2022) s tím, že v současné chvíli jsou hotovy všechny výkopové práce, pod levým křídlem byl vybudován suterén, který poslouží jako technické zázemí pro levé křídlo, a zároveň zde vzniknou prostory pro zásobování, sociální zařízení a gastro. Jedním z nejdůležitějších prvků však byla stavba ocelové konstrukce levého křídla, kterou mohli návštěvníci Výstaviště prakticky denně sledovat naživo. Dále proběhla sanace na většině technických a instalačních kanálů ve střední hale a pravém křídle, a došlo také již k většině restauratérských prací na vitrážích. Ke slovu se dostaly i pasířské práce a výkopové práce pro vzduchotechniku.

„V uplynulém roce jsme na Výstavišti i v tržnici pokračovali v řadě rekonstrukcí. Některé z nich pak byly dokončeny a jiné započaty. Samozřejmě nejsledovanější dominantou na Výstavišti je Průmyslový palác, kde mohou návštěvníci areálu denně sledovat růst ocelových konstrukcí a další venkovní práce. K velkému posunu však došlo i na střechách Křižíkových pavilonů, které budou v následujících týdnech finálně osázeny zelení a celkově dojde k závěrečným pracím v rámci revitalizace střech na pobytovou plochu. K dalšímu velkému stavebnímu posunu došlo i na budově Burzy v tržnici. Další haly v areálu zasloužená rekonstrukce teprve čeká, nicméně věříme, že díky nyní schvalované koncepci se práce brzy rozběhnou,“ komentuje rok 2023 Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

Nová Spirála již brzy představí program pro letošní sezonu

Nová Spirála je nyní v závěrečné fázi kompletní rekonstrukce, na kterou budova bývalého divadla, dnes multižánrový prostor, čekala od povodní v roce 2002. V dubnu tohoto roku bude slavnostně ohlášen program v rámci opětovného zahájení činnosti a na podzim pak Nová Spirála přivítá své první diváky.

Ještě více pohodlí pro sportovce

Loňský rok přinesl na Výstavišti ještě více pohodlí pro návštěvníky – sportovce, kteří začali ihned hojně využívat nově vystavěné sprchy, šatny a celkově zázemí v kontejnerech u Skateplazy na konci Bruselské cesty. Tato nová „základna“ přinesla nejen pro běžce servis co do uskladnění osobních věcí či následné hygieny po sportovním výkonu, ale také další kavárnu Shelter cafe s nabídkou alko i nealko koktejlů, kávy či piva.

„Rok 2023 byl neskutečně nabitý nejen co se týče zvelebování obou areálů, ale také co do počtu vlastních akcí a nově realizovaných projektů. Osobně mě velmi těší další rozvoj naší vlastní akce NeverMore 68, kdy jsme v loňském roce pomyslně převzali štafetu od Českého rozhlasu a nyní již budeme pravidelně připomínat toto důležité výročí z naší historie. Nad očekávání dobře proběhl loni i jednodenní, letos již dvoudenní svátek všech cyklistů Prague Bike Fest, na jehož první ročník zavítalo na čtyři tisíce lidí a letos chystáme jeho značné rozšíření v návaznosti na loňský úspěch. V Tržnici jsme pak našim návštěvníků nabídli nový koncept gastro pop-upů z pera kolegy Aleše Víška – Pastrami a Pizza pop-up, a také v tomto případě předčil zájem naše očekávání. Rok 2023 definitivně potvrdil, že Výstaviště i tržnice mají co nabídnout z vlastní kvalitní programové tvorby, na což jsem skutečně pyšný,“ doplňuje uplynulý rok Tomáš Hübl.

Tržnice na počátku obrody

Holešovická tržnice má za sebou první ucelený rok pod správou společnosti Výstaviště Praha, a.s. a oba areály se již velmi dobře sžily ve smyslu vzájemné obchodní a marketingové podpory, využití lidských zdrojů a celkové spolupráce. „Máme za sebou rok jakéhosi manželství obou areálů a myslím, že si stojíme velmi dobře v rámci vzájemného propojení hospodářských i lidských sil. Výstaviště má náskok co se týče obnovy a revitalizace celého areálu, Holešovická tržnice je na počátku vlastní obrody, ale věřím, že vše půjde stejně dobře jako v případě Výstaviště, byť jsme za poslední roky museli čelit nečekaným výzvám v podobě pandemie covid či války na Ukrajině, které samozřejmě přepsaly časový harmonogram mnoha projektů,“ říká Václav Novotný, místopředseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

Burza a další haly v rekonstrukci

Zásadní bylo v roce 2023 započetí rekonstrukce budovy Burzy, na jejíž finální podobu se mohou zejména Pražané těšit již v průběhu příštího roku. Budova dostane původní ráz bez přístavků a posléze nabídne provoz restaurace. „V loňském roce proběhlo výběrové řízení na provozovatele budovy Burzy po skončení rekonstrukce, kdy byla z došlých nabídek vybrána společnost Zátiší Group. Věříme, že díky mnohaletým zkušenostem a špičkové gastronomii Zátiší Group přinese Burza tu nejlepší nabídku pro hosty tržnice,“ uzavírá Tomáš Hübl.

Kromě Burzy proběhly v loňském roce další drobné rekonstrukce a stavební úpravy ve výši 12 mil. Kč také v dalších halách . Konkrétně se jedná o Halu 22, 25, 26, 8 a 9. Dále proběhla zásadní úprava dopravního řešení před Alzou, a to s rozpočtem 4,3 milionu korun.

Vlastní úspěšné akce v obou areálech

Největšími akcemi, mimo vlastní produkci, byly na Výstavišti výstava Svět knihy, Matějská pouť, Letní scéna Divadlo DVA, Azyl 78, Burgerfest a Harley Days, Dyzajn market, Legendy, Metronome festival a další.

Za Holešovickou tržnici to pak byly, mimo vlastní produkci, akce Pražský festival piva, divadelní festival Za dveřmi, desátý ročník Mezinárodního festivalu ilustrace a komiksu LUSTR, MINT Market, Pražský Oktoberfest, Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, Prosecco Giro Del Festival nebo Signal Festival.

Rok 2024 – začínáme na jaře a končíme po Vánocích

Rok 2024 slibuje opět desítky akcí, a to ať už třetích stran či ve vlastní dramaturgii v obou areálech. Na Výstavišti se také letos mohou návštěvníci těšit na stálice jako NeverMore 68, Den hrdinů či Krampus show, nově však také na dvoudenní cyklo festival Prague Bike Fest na konci dubna. Zásadní událost však čeká návštěvníky Výstaviště na podzim, kdy své brány po mnoha letech znovu otevře legendární divadlo Spirála, nyní Nová Spirála, s multižánrovou programovou nabídkou. Ta bude ohlášena v dubnu tohoto roku.

V tržnici bude pokračovat nově nastavený a u návštěvníků velmi oblíbený koncept gastro pop-upů, v rámci kterého jsou představeny nejrůznější chutě světa. Na své si přijdou milovníci pastrami, pizzy i mexické řízné kuchyně. Samozřejmě ale nebudou chybět hudební a další kulturní akce jako 5#PROSTOR nebo UKA Ukrajinu! nově pod názvem Vyshyvanka Day. Pro děti je přichystán jako každý rok Den dětí a také jeden ze zásadních letošních počinů v tržnici: půlroční putovní výstava Lovci znaků, která zejména malým návštěvníkům představuje interaktivní formou vznik písma a vývoj komunikace. Výstava začíná v těchto dnech a potrvá až do konce srpna v Hale 17.

 

www.navystavisti.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

DOPORUČUJEME

Globální síťový inovátor Huawei lídrem nové éry síťových technologií v kampusech

Šen-čen (Čína) 16. dubna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - ÚvodSpolečnost Huawei byla znovu jmenována lídrem v prestižním žebříčku Gartner® Magic Quadrant™ 2024 pro podnikovou drátovou a...

„Přístav volného obchodu Chaj-nan a já": Pohled na proměny Chaj-nanu

Chaj-kchou (Čína) 16. dubna 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Zpráva Chaj-nanského mezinárodního mediálního centra Hainan International Media Center (HIMC):Chaj-nanské mezinárodní mediální centrum představilo 13. dubna originální...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Čína se zavázala přísně regulovat spalování uhlí, přesto staví uhelné elektrárny ve velkém

Čína loni podle analýzy společnosti Global Energy Monitor (GEM) zvýšila kapacitu pro výrobu uhelné energie. Peking se přitom zavázal využívání tohoto fosilního paliva přísně regulovat. Analytici se však domnívají, že nové uhelné elektrárny nemusejí vést k nárůstu jeho spalování.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

Historická kodaňská burza v plamenech. Věž se zřítila

Starou kodaňskou burzu, jednu z nejznámějších budov dánského hlavního města, v úterý zasáhl požár. Zachvátil její věž, která se zřítila na střechu. Tragédie připomíná požár pařížské katedrály Notre-Dame v roce 2019.