Trh ve městě Wu-chan, ve kterém se předpokládá, že se koronavirus poprvé objevil, téměř rok po začátku propuknutí pandemie covid-19 stále zeje prázdnotou. A to přestože město znovu ožilo. Pandemie si již vyžádala více než 1,5 milionu životů.
Trh se stal dle agentury Reuters symbolem zuřivé politické a vědecké bitvy ohledně původu nového typu koronaviru. Peking nadále bojuje s USA a dalšími zeměmi a obviňuje je ze zaujatosti. Zdravotnické úřady v Číně i v zahraničí varovaly, že snahy o vystopování původu mohou trvat roky a přinést neprůkazné výsledky.
Více než tucet obyvatel a podnikatelů z města Wu-chan sdělilo agentuře Reuters, že nevěří, že se virus poprvé objevil zde ve městě. V posledních měsících čínští diplomaté a státní média prohlásili, že se domnívají, že trh není původem, ale obětí nemoci. Podporují teorie, že virus potenciálně pochází z jiné země.
Trh ovšem dle odborníků hraje při vyšetřování roli, a proto je nepravděpodobné, že bude zdemolován. Ačkoli velká část tohoto výzkumu se bude spoléhat na vzorky odebrané bezprostředně po vypuknutí pandemie.
Přístup do oblasti zůstává silně omezen. Lidé, kteří místo navštívili před lockdownem, si pamatují rušnou budovu se stovkami stánků rozdělených do sekcí pro maso, mořské plody i zeleninu. Ve druhém patře se však nad prázdným trhem opět otevřely obchody prodávající brýle.
Wu-chan od května nehlásí žádné nové lokální přenosy onemocnění covid-19. Pro některé obchodníky ve městě je to ovšem stále boj. Jeden z nich Lai Yun, který v červnu znovu otevřel svou japonskou restauraci, řekl agentuře Reuters, že uzavření trhu a následná panika veřejnosti ohledně bezpečnosti dovážených mořských plodů zvýšila náklady na nákup některých ingrediencí pětinásobně.
„Naším cílem pro příští rok je jen přežít.“