Více
  10.8 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Co způsobilo zdravotní potíže Ludwiga van Beethovena? Částečnou odpověď našli vědci v jeho vlasech

  Fenomenální hudební skladatel Ludwig van Beethoven měl pravděpodobně genetické dispozice k onemocnění jater a v posledních měsících svého života trpěl hepatitidou typu B, která mu poškozovala játra. Tým vědců pod vedením Cambridgeské univerzity to zjistil na základě analýzy DNA z pěti pramenů skladatelových vlasů. Jednoznačnou příčinu jeho ztráty sluchu se jim nicméně odhalit nepodařilo.

  Zkušený stratég Hodgson. V 75 letech bude koučovat Crystal Palace

  Roy Hodgson se znovu vrací mezi elitu, oslovilo ho vedení Crystal Palace, aby tým udržel v Premier League. Je to zajímavá výměna. Právě u tohoto týmu Hodgson v červenci 2021 skončil a nahradil ho Patrick Vieira. Teď si role zase vyměnili poté, co Vieira prodloužil sérii bez výher ve všech soutěžích už na dvanáct zápasů.

  Top 5 věcí, které můžete vidět a dělat na Ko Phi Phi

  Ko Phi Phi je jedním z nejoblíbenějších turistických ostrovů v Thajsku. Krásnou zátoku Maya Bay proslavil film Leonarda DiCapria: Pláž, přičemž od té doby se sem hrnou tisíce turistů. A mají k tomu dobrý důvod.

  První sezona bez výhry. Nejhorší ale nebyla, prohlásil po konci seriálu F1 Hamilton

  Letošní sezona formule 1 byla vším možným, jen ne úspěšnou pro statisticky nejlepšího jezdce historie Lewise Hamiltona. Minulý rok se do posledního kola posledního závodu přetahoval o titul s Maxem Verstappenem, letos neskončil v celkovém pořadí ani v top pětce. Brit poprvé v kariéře navíc nevyhrál ani jeden závod sezony.

  Kolem Lewise Hamiltona bylo rušno už před startem sezony. Po loňském závodě v Abú Dhabí, který prohrál s Maxem Verstappenem a přišel o mistrovský titul, se spekulovalo o jeho konci v seriálu. Nakonec se rozhodl pro pokračování, na ročník, který skončil víkendovou Velkou cenu v Emirátech, by ale raději zapomněl.

  Britský pilot a rekordman v počtu vyhraných závodů si v průběhu sezony často stěžoval na auto, svému Mercedesu pak dával za vinu i chabé výkony. Od roku 2007, kdy se usedl do monopostu formule 1 poprvé, se až doteď nestalo, že by Hamilton nevyhrál za rok ani jeden jediný závod. Až letos. Nejlépe skončil ve Francii, Maďarsku, USA, Mexiku a Brazílii na druhém místě.

  „Auto nebylo dobré, takže když jsem byl letos poprvé na pódiu, bylo to pro mě jako vítězství. Měl jsem pocit, že jsme dosáhli něčeho velkého,“ pronesl na tiskové konferenci po konci sezony. „Letos to určitě nebyl nejlepší rok. Zařadil bych ho mezi tři mé nejslabší sezony,“ rozpovídal se pro britská média po závodě v Abú Dhabí.

  Těší ho, že je sezona minulostí

  Hamilton se v celkovém pořadí šampionátu nevešel ani mezi nejlepší pětku. V tabulce skončil až šestý za hvězdami typu Verstappen, Leclerc, Pérez, lepší než on byl také jeho týmový kolega a krajan George Russell. Brit ale i v nepovedené sezoně našel pár světlých momentů.

  „Ale v mnoha ohledech jsem byl silný. Komunikace ve stáji byla skvělá, stáli jsme jeden za druhým a všichni jsme makali do úmoru. A to je hodně plusů,“ pokračoval sedminásobný mistr světa. Sám je však rád, že už sezona skončila. Jsem rád, že je sezona za mnou,“ doplnil Hamilton.

  Od nové sezony bude očekávat výrazné zlepšení. A podle svých vlastních slov věří, že se znovu vše obrátí k lepšímu.

  Sledujte nás na sítích

  Musíte více podporovat rodiče s malými dětmi, vyzvala princezna Kate zaměstnavatele

  Prvních pět let našeho života je nejdůležitějších pro formování kritického myšlení, odolnosti, kreativity nebo spolupráce. To se ve svém nejnovějším projektu snaží britským zaměstnavatelům vštípit Kate Middleton. Podle ní totiž mají mít větší zodpovědnost za zdraví a spokojenost svých pracovníků, kteří vychovávají malé děti.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Musíte více podporovat rodiče s malými dětmi, vyzvala princezna Kate zaměstnavatele

  Prvních pět let našeho života je nejdůležitějších pro formování kritického myšlení, odolnosti, kreativity nebo spolupráce. To se ve svém nejnovějším projektu snaží britským zaměstnavatelům vštípit Kate Middleton. Podle ní totiž mají mít větší zodpovědnost za zdraví a spokojenost svých pracovníků, kteří vychovávají malé děti.