Kdo by si myslel, že kniha memoárů anglického vévody plná invektiv vůči královské rodině, stejně jako filmový dokument o jeho manželství s Meghan, skončí jen nenávratně zpřetrhanými příbuzenskými vztahy, mýlil by se. Harry si způsobil problémy i v armádě, kde sloužil. Zprávu o tom vydal Mirror, The Sun a další média.
Dvakrát měř, jednou řež. Právě tohoto přísloví by se nejspíš měl držet britský princ Harry. Vinou své prostořekosti totiž zapříčinil bezpečnostní riziko pro britskou armádu. Kromě praní špinavého prádla ze sfér královské rodiny se v nově vydané „knize pamětí“ poněkud neuváženě rozpovídal o detailech z vojenských misí, které absolvoval.
Snad i malé dítě ví, že vojenské strategie podléhají určitému „úřednímu tajemství“. Vykládat podrobnosti z bojů, navíc široké veřejnosti, je z bezpečnostního hlediska nemyslitelné. Přesto se Harry sdílnosti nebál.
Military veterans fear terrorists could target the Invictus Games to avenge the 25 Taliban fighters killed by Prince Harry.https://t.co/GBHOFajULg
— The Mirror (@DailyMirror) January 7, 2023
Choulostivé číslo je venku
Jak uvádí média, vévoda ze Sussexu se v knize otevřeně pochlubil, že během své druhé mise na frontové linii Helmand, kde sloužil jako střelec a kopilot vrtulníku Apache, osobně zabil 25 Tálibánců. Měl upřesnit také, že šlo o jednu ze stovky operačních misí, ve kterých většinou prováděl „sledovací operace“ a „doprovázel další letadla a pozemní síly“. Zveřejnění vojensky choulostivých informací zcela pochopitelně zvedlo ze židle některé armádní a bezpečnostní činitele.
„Všechna dobrá práce, kterou princ Harry vykonal jménem ozbrojených sil, byla podkopána jeho komentáři,“ cituje Mirror bývalého velitele britských sil v Afghánistánu, Cola Kempa. Upozornil, že informace prince Harryho o zabití 25 bojovníků Tálibánu je bezpečnostní hrozbou a mohla by ovlivnit bezpečnost vojáků na bojišti. „Zašel příliš daleko. Nejenže je to riziko pro něho, když ta informace souvisí s ním samým, ale může to mít důsledky i pro ostatní.“
„Musí si uvědomit, že jako člen královské rodiny je něco jako velvyslanec Spojeného království – takže jeho komentáře mohou ovlivnit bezpečnost jeho bývalých kamarádů v zahraničních operacích…“ dodal. „Většina vojáků nenosí v hlavě přesný počet opozičních sil, které zabijí. Ale Harry napsal, že zná přesný počet ‚jeho těl díky špičkové vojenské technologii‘,“ pokračoval velitel znepokojeně.
Náhlé přerušení služby
Chladného to nenechalo ani bývalého britského poradce pro národní bezpečnost, Kima Darrocha. „Osobně, kdybych radil princi, nedoporučoval bych mu zacházet do takových detailů,“ vyjádřil se k tomu.
„Proč se bát toho čísla… Takže moje číslo je 25,“ odkryl Harry počet zabitých protivníků. „Není to číslo, které mě naplňuje spokojeností, ale ani mě neuvádí do rozpaků,“ dodal. „Věřím, že to byla spravedlivá válka. To, že ospravedlňuje své činy, chápu a oceňuji. Ale pokud jde o detaily, osobně bych se jich vyvaroval,“ reagoval na to také poradce pro národní bezpečnost z let 2012 až 2015 a pozdější velvyslanec ve Washingtonu, Lord Darroch.
Možnost vojenské palby dostal Harry poté, co se přeškolil na Apache. Stal se důstojníkem pozemního vojska a v roce 2007 byl předsunutým leteckým dispečerem v Garmsiru na jihu Helmandu. Sloužil u pozemních sil v oblasti, kde převládal Tálibán. Službu musel později náhle přerušit, když australská média porušila mlčenlivost – mediální embargo, že je princ ve válce. Poté, co se naučil létat s Apachi, byl nasazen do Camp Bastion v jižním Afghánistánu u 662. perutě armádního leteckého sboru.