menu

14.6 C
Czech
Středa 12. června 2024

Jemenští Húsíové tvrdí, že zaútočili na britský torpédoborec a dvě obchodní lodě

Raketové útoky poblíž břehů Jemenu poškodily v noci na dnešek dvě obchodní lodě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na britské námořní úřady. K útokům se během dne přihlásili jemenští povstalci Húsíové, kteří současně prohlásili, že vyslali balistické střely také na britský torpédoborec v Rudém moři. Britské ministerstvo obrany to popřelo.

Na mírovou konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku se přihlásilo 90 zemí a organizací

Na mírovou konferenci o Ukrajině, kterou bude o víkendu hostit Švýcarsko, se zatím přihlásilo 90 zemí a organizací. Uvedla to dnes vláda alpské země. Rusko se summitu nezúčastní, což podle agentury Reuters snižuje očekávání, že se konferenci podaří dosáhnout průlomu.

PORR: Solidní výkon v prvním čtvrtletí

Sledujte nás na sítích

Praha/Vídeň 23. května 2024 (PROTEXT) – 

Reklama
  • Zvýšení produkce o 4,1 %
  • Objem nevyřízených zakázek na nejvyšší úrovni 8,4 mld. EUR
  • Zvýšení zisku díky úspěšnému řízení nákladů
  • Výhled na rok 2024 potvrzen

PORR byl se v prvním čtvrtletí roku 2024 mimořádně stabilní. Vedle zřetelného růstu objemu výroby společnost opět zvýšila svůj provozní zisk (EBIT) o 14,4 %. Tahouny růstu byly inženýrské stavby a výstavba infrastruktury.

„Společnost PORR zvládla první čtvrtletí roku 2024 svižně a opět se dokázala udržet v obtížném tržním prostředí,“ uvedl CEO Karl-Heinz Strauss. „Potěšující vývoj objemu výroby a nevyřízených zakázek, stejně jako nárůst zisku potvrzují, že společnost PORR má díky širokému spektru služeb a svým zkušenostem v oblasti infrastruktury ideální pozici.“

Hlavním tahounem růstu v tomto odvětví bylo inženýrské stavitelství, což se projevilo i v objemu zakázek. Zde se společnosti PORR podařilo nejen zvýšit objem zakázek, zejména v oblasti rakouského železničního stavitelství a inženýrského stavitelství. Na druhé straně stabilitu v pozemním stavitelství zajišťovalo mimo jiné polské průmyslové stavitelství. K významným novým zakázkám patřil závod na energetické využití odpadu v polských Gorlicích v hodnotě přibližně 96 milionů EUR a železniční inženýrské vybavení pro základní tunel Semmering v hodnotě zakázky téměř 90 mil. EUR. K výraznému nárůstu zakázek došlo v oblasti tunelování. Celkově se objem nevyřízených zakázek zvýšil o 2,8 % na 8439 milionů EUR.

V prvním čtvrtletí roku 2024 činila produkce společnosti PORR celkem 1323 milionů EUR, což je o 4,1 % více než v předchozím roce. Tento růst lze přičíst zejména infrastrukturním projektům v Rumunsku a Německu. Mezi ně patří výstavba dálnice Sibiu – Pitești v Rumunsku, ražba tunelů pod řekou Labe v rámci projektu SuedLink a přestavba přečerpávací elektrárny Forbach v Německu.

Reklama

Navzdory přetrvávajícímu útlumu v oblasti bytové výstavby získala společnost PORR v prvním čtvrtletí několik významných zakázek v tomto sektoru. Patří mezi ně čtvrť Garstedt se 198 byty v německém Norderstedtu a 146 bytů pro neziskové bytové sdružení WIGEBA ve Village im Dritten ve Vídni.

Růst zisku a snižování nákladů

V prvním čtvrtletí – tradičně nejslabším čtvrtletí roku v důsledku sezónních faktorů – zůstaly tržby společnosti PORR v porovnání se stejným obdobím loňského roku stabilní a dosáhly 1275,6 milionu EUR (1-3/2023: 1 266,3 milionu EUR). Díky efektivnímu řízení dodavatelů se podařilo snížit náklady na materiál a další nakupované služby o 4,0 %. To vedlo k výraznému nárůstu provozního zisku EBIT o 14,4 % na 11,3 mil. EUR. Marže EBIT ve vztahu k tržbám tak činila 0,9 %. Kromě toho společnost PORR téměř zdvojnásobila zisk před zdaněním (EBT) ze 4,5 milionu EUR na 8,0 milionu EUR, přičemž marže EBT ve vztahu k výrobním výkonům vzrostla na 0,6 %.

Optimalizovaná kapitálová struktura

Struktura rozvahy společnosti PORR byla rovněž robustní: celková aktiva k 31. březnu 2024 ve výši 4146 milionů EUR zůstala oproti konci předchozího roku téměř nezměněna. Vlastní kapitál poklesl o 5,2 % na 815 milionů EUR (k 31. prosinci 2023: 860 milionů EUR), což však bylo způsobeno výhradně předčasným splacením práv na účast na zisku v nominální hodnotě 40,0 mil. EUR a splátkami úroků z hybridního kapitálu. Podíl vlastního kapitálu tak činil 19,7 %, což představuje výrazný nárůst o 0,5 p.b. ve srovnání se stejným datem loňského roku (31. března 2023: 19,2 %).

Vzhledem ke snížení nárůstu pracovního kapitálu se peněžní tok z provozní činnosti oproti předchozímu roku výrazně zvýšil o 59,8 milionu EUR a dosáhl celkové výše -20,6 milionu EUR. Celkově se volný peněžní tok dokonce zlepšil o 36,7 % na -76,3 milionu EUR. K 31. březnu 2024 činila hotovost a peněžní ekvivalenty společnosti PORR 478,3 milionu EUR, zatímco likvidní rezerva činila 883,6 milionu EUR.

Výhled do roku 2024

Hospodářský růst zůstává celkově utlumený, což se projevuje i ve stavebnictví V letošním roce budou i nadále převládat trendy, jako je dobrý vývoj v inženýrském a infrastrukturním stavitelství, rušný sektor bytové výstavby a solidní poptávka v průmyslové výstavbě. Významným impulsem pro stavebnictví jsou projekty související s ekologickou transformací a energetickou přeměnou. „Díky naší strategii Green and Lean máme v této oblasti ideální pozici,“ uvedl CEO společnosti PORR Karl-Heinz Strauss. Vidí důvod k optimismu: „Očekáváme, že v průběhu roku dojde k oživení průmyslu, mimo jiné díky očekávanému snížení úrokových sazeb a probíhajícím podpůrným opatřením z Evropského nástroje pro obnovu a odolnost.“

Na základě vysokého objemu nevyřízených objednávek ve výši 8439 mil. EUR Výkonná rada nadále předpokládá mírný nárůst produkce v roce 2024. Současně očekává zvýšení provozního výsledku.

Posouzení toho, jak se bude podnikání vyvíjet, vychází z aktuálních cílů v jednotlivých odvětvích a z příležitostí a rizik, které se na příslušných trzích objevují. Pokud by se geopolitická situace vyostřila, mohlo by to mít negativní dopad na společnost PORR a její obchodní aktivity. Jakékoli hodnocení hospodářského vývoje je proto zatíženo prognostickými riziky.

Přehled všech faktů a čísel

Klíčové údaje (v milionech EUR)   1-3/2024   % ∆   1-3/2023
Produkce(1)   1.323   4,1 %   1.271
Průměrný počet zaměstnanců   20.069   3,5 %   19.383
Počet nevyřízených objednávek   8.439   2,8 %   8.211
Příchozí objednávky   1.311   2,6 %   1.278
Obrat   1.275,6   0,7 %   1.266,3
EBITDA   60,2   11,4 %   54,0
EBIT   11,3   14,4 %   9,9
EBT   8,0   78,8 %   4,5
Zisk za období   6,0   > 100,0 %   2,6
Rozvaha a klíčové finanční údaje (v milionech EUR)   31.03.2024   % ∆   31.03.2023
Bilanční úhrn   4.146   0,2 %   4.139
Vlastní kapitál   815   2,5 %   795
Podíl vlastního kapitálu   19,7 %   0,5 PP   19,2 %
Čistý dluh   107   7,4 %   100

(1) Produkce odpovídá produkci všech společností a společných podniků (plně konsolidovaných, s vlastním kapitálem, poměrných nebo podřízených) podle výše podílu společnosti PORR AG.

Všechny klíčové údaje jsou zaokrouhleny tak, aby byly zachovány celkové hodnoty. Absolutní změny jsou vypočteny ze zaokrouhlených hodnot, relativní změny (v procentech) jsou vypočteny z přesných hodnot.

Tiskovou zprávu naleznete zde v newsroomu PORR. Průběžnou zprávu za první čtvrtletí roku 2024 si můžete stáhnout zde.

 

Zdroj: PORR

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.

Na Ukrajině padli další dva Indové bojující na ruské straně

Na Ukrajině padli dva indičtí státní příslušníci naverbovaní ruskou armádou, upozornilo indické ministerstvo zahraničních věcí. Vyzvalo Moskvu, aby vrátila jejich těla do vlasti a propustila všechny indické občany sloužící v ruské armádě.

Izrael zabil v Libanonu nejvýznamnějšího člena Hizballáhu od října

Při izraelském vzdušném útoku na jih Libanonu byl v úterý večer zabit vysoce postavený velitel Hizballáhu a několik dalších bojovníků tohoto libanonského hnutí. Agentury Reuters a AFP s odvoláním na své zdroje uvedly, že velitel byl nejvýše postaveným členem Hizballáhu zabitým od loňského října, kdy se výrazně zintenzivnilo ostřelování na libanonsko-izraelské hranici. Izraelská armáda akci nekomentovala. Hizballáh smrt velitele potvrdil a ráno v odvetě vypálil asi stovku raket na sever Izraele.

EU se chystá uvalit až 25% cla na dovoz čínských elektromobilů a riskuje obchodní válku

Očekává se, že Evropská unie (EU) bude dnes informovat Peking o svém záměru zavést až 25% cla na dovoz čínských elektromobilů. Tento krok by mohl znamenat cla přesahující 2 miliardy eur ročně a potenciálně rozpoutat obchodní válku s Čínou. Informovaly o tom deníky The Guardian a Financial Times.
Reklama
Reklama