Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Pokud chceme odvrátit klimatickou katastrofu, musíme jednat hned, varuje zpráva IPCC

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Je to teď, nebo nikdy. Musí dojít k rychlému, okamžitému a hlubokému snížení emisí oxidu uhličitého (CO2), varuje Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC). Ve své zprávě upozorňuje, že k udržení globálního oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia, k němuž se světové vlády zavázaly, brzy bude pozdě. Vědci představili plán, který by mohl zabránit oteplení o 3,2 stupně, které by vedlo ke globální katastrofě. Informuje o tom BBC News. 

  IPCC zveřejnil zprávu schválenou vědci a státními úředníky na zasedání, která se týká klimatické změny a pokynů, jak proti ní postupovat, píše se na webu BBC News. Vyplývá z ní, že je to teď, nebo nikdy. 

  I kdyby světové vlády plně realizovaly své politiky zavedené do roku 2020 o snižování emisí CO2, svět čeká černý scénář, oteplení o 3,2 stupně Celsia. 

  Zemi v takovém případě zasáhnou bezprecedentní vlny veder, které by v některých oblastech trpících na sucho přivodily podmínky neslučitelné se životem, silné bouře a nedostatek vody. Tyto okolnosti by vedly k masovým migracím a chaosu.

  Aby se tomuto scénáři zabránilo, svět v tomto století musí udržet oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia. Ze zprávy IPCC vyplývá, že již mnoho času nemáme, ale ještě s tím něco dělat můžeme. 

  Příštích několik let bude kritických 

  Udržet oteplování na požadované hranici podle expertů bude vyžadovat masivní změny v energetice, průmyslu, dopravě, spotřebním chování lidí a způsobu, jakým zacházíme s přírodou. 

  Emise CO2 svého vrcholu musejí dosáhnout do roku 2025 a následně rychle klesat. Vědci varují, že do poloviny století musíme dosáhnout čisté nuly. 

  Lidstvu tedy ke kritické hranici zbývají tři roky. „Musíme maxima emisí skleníkových plynů dosáhnout do roku 2025 a poté je velmi rychle snížit,” řekla hlavní autorka zprávy Heleen De Coninck. 

  „V druhé polovině století, krátce po roce 2050, budeme muset dosáhnout negativních emisí nebo oxid uhličitý odstranit z atmosféry,” pokračuje De Coninck. 

  Vědci se shodují, že příštích několik let bude kritických. Pokud totiž emise skleníkových plynů neomezíme do roku 2030, bude již téměř nemožné globální oteplování v tomto století snížit. 

  „Konec hry o fosilní paliva, která pohánějí jak války, tak klimatický chaos,” prohlásila Kaisa Kosonen z Greenpeace. 

  „Pro vývoj nových fosilních paliv už neexistuje prostor. Stávající uhelné a plynové elektrárny musejí být uzavřeny,” prohlásila. 

  Podstatné je rovněž změnit celkovou politiku, infrastrukturu a životní styl. V praxi to podle expertů znamená zdravé stravování, podporu chůze a dominanci elektrických automobilů. 

  Důležité také bude CO2 z atmosféry „vysát”. Samotné zalesňování a změny v oblasti zemědělství podle vědců stačit nebudou. K tomu bude nutné využívat technologii pro odstraňování oxidu uhličitého přímo z atmosféry. Ta je ovšem nová a v současnosti velmi drahá.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS