menu

26.3 C
Czech
Sobota 15. června 2024

Útok v Kongu si vyžádal nejméně 42 obětí, úřady obvinily islamistické povstalce

Zřejmě islamističtí povstalci tento týden připravili o život více než 40 lidí v provincii Severní Kivu na východě Konga. S odvoláním na regionální správu o tom informovala agentura Reuters. Povstalci útočili ve vesnici, která leží v oblasti Lubero. Mluvčí konžské armády potvrdil útok v regionu. Oficiální prohlášení bude podle něj vydáno později.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Kandidát socialistů na předsedu EK odmítl spolupráci s krajní pravicí

Sledujte nás na sítích

Brusel – Vedoucí kandidát socialistů do čela příští Evropské komise Nicolas Schmit je po volbách připraven spolupracovat se všemi evropskými demokratickými silami, konzervativce z ECR a zástupce frakce Identita a demokracie (ID) ale za takové síly nepovažuje. Schmit to dnes uvedl v Bruselu při debatě vedoucích kandidátů evropských politických skupin. Zkritizoval kandidátku lidovecké frakce a stávající šéfku komise Ursulu von der Leyenovou, která podle něj nevyloučila spolupráci právě s krajní pravicí. Kritiku si německá šéfka komise vysloužila i od Sandra Goziho, kandidáta za liberální Obnovu Evropy (Renew Europe Now).

Reklama

Debata se konala v zasedacím sále Evropského parlamentu a kandidáti odpovídali na otázky moderátorů, lidí z publika, ale také občanů různých členských států, kteří se připojili do živého vysílání. Jedním z moderátorů byl Martin Řezníček z České televize, druhou moderátorkou pak Annelies Becková z belgické VRT.

Kromě von der Leyenové, Schmita a Goziho se jí zúčastnili i Rakušan Walter Baier za Stranu evropské levice a Němka Terry Reintkeová za Evropské zelené. Zbylé dvě frakce v EP takzvané spitzenkandidáty nejmenovaly.

Prvním tématem byla ekonomika a pracovní místa, druhým obrana a bezpečnost. „Musíme posílit evropský zbrojní průmysl, zároveň ale musíme i nadále podporovat Ukrajinu,“ uvedla von der Leyenová. I Reintkeová v této souvislosti zmínila, že EU musí v oblasti bezpečnosti a obrany více spolupracovat. Zároveň ale zmínila i další hrozbu, kterou je možné posílení vlivu krajní pravice. „Nemůžeme mít stoupence Vladimira Putina tady v Evropském parlamentu,“ uvedla kandidátka zelených a vysloužila si potlesk publika.

Současný eurokomisař pro práci a sociální věci Schmit se do šéfky Evropské komise opřel zejména kvůli její možné blízké spolupráci s italskou premiérkou a pravicovou političkou Giorgiou Meloniovou, jejíž strana Bratři Itálie je členem unijní strany Evropských konzervativců a reformistů (ECR). „Přijde mi, že její představa Evropy je jiná než vaše představa Evropy, chtěl bych, abyste to vyjasnila,“ řekl von der Leyenové.

Reklama

Šéfka unijní exekutivy v této souvislosti zmínila tři podmínky pro budoucí spolupráci. Musí jít o stranu, která je podle ní proevropská, proukrajinská, tedy proti agresi ruského prezidenta Vladimira Putina, a zároveň musí podporovat právní stát. „Jestliže splní tyto tři podmínky, můžeme jim nabídnout spolupráci,“ odpověděla von den Leyenová na dotaz, zda bude v budoucnu spolupracovat případně i s italskou premiérkou a její stranou. Jak zdůraznila, neznamená to spolupráci s celou frakcí ECR, jen s těmi, kteří splní výše zmíněné podmínky.

Na programu diskuse bylo šest témat, kromě ekonomiky a bezpečnosti i další čtyři – klima a životní prostředí, demokracie a vedení, migrace a hranice a inovace a technologie. Kandidáti se krátce střetli i ohledně situace na Blízkém východě a na Ukrajině. „Každý chce mír, ale za jakých podmínek? Za Putinových?“ reagoval Schmit na prohlášení kandidáta za Stranu evropské levice, který hovořil o dosažení míru na Ukrajině prostřednictvím jednání. „Taky chci, aby na Ukrajině zavládlo bezpečí, ale nikdo tady nezmínil situaci v Gaze. Kdy EU vyhlásí sankce proti Izraeli, aby už přestal bombardovat Gazu?“ kontroval Baier.

Von der Leyenová v této souvislosti zopakovala, že 7. října loňského roku se odehrál brutální útok na Izrael a že Izrael má právo se bránit, nicméně v souladu s mezinárodním a mezinárodním humanitárním právem. „Situace v Gaze je katastrofická. Musíme udělat všechno pro to, abychom ochránili životy civilistů v Gaze,“ dodala s tím, že EU zčtyřnásobila pomoc směřující do Pásma Gazy a i nadále finančně podporuje Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), který v oblasti pomáhá. Jediným řešením je podle ní dvoustátní řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci a k tomu musí směřovat veškeré úsilí.

„Nikdy jsem nezažil tak profesionální tým, který by dělal na jedné věci, tedy lidi z EBU (Unie evropských veřejnoprávních televizí, která debatu pořádala), z belgické televize VRT a z Evropského parlamentu, kteří byli také velmi nápomocní,“ řekl ČTK po debatě moderátor Řezníček. Příprava podle něj trvala několik měsíců, intenzivnější část byla několikadenní, debata probíhala v angličtině. „Zkoušeli jsme to asi třikrát, abychom věděli, kam se jak pohybovat a nepůsobili jsme toporně. Myslím, že se podařilo dát dohromady i témata, která zajímají lidi a nejen nás novináře,“ dodal.

Systém vedoucích kandidátů či takzvaných spitzenkandidátů vznikl v souvislosti s volbami do EP před deseti lety. Evropský parlament se totiž domníval, že o předsedovi EK by neměly rozhodovat dohody mezi členskými státy, ale že svou roli mají mít přímo voliči. Před volbami v roce 2014 proto EP vyzval jednotlivé evropské politické strany, aby nominovaly i kandidáty na předsedu či předsedkyni Evropské komise. Snaha nakonec nebyla úspěšná, kdy se členské státy po volbách na jednom ze summitů dohodly na jiném rozdělení klíčových postů.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.

Honduras podle prezidentky postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí

Honduras v rámci boje proti zločineckým gangům postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí. Oznámila to podle agentury Reuters prezidentka Xiomara Castrová. Zároveň chce změnit trestní zákoník, aby bylo možné členy gangů považovat za teroristy. Podobná opatření již zavedl sousední Salvador.

Kate Middleton se poprvé od diagnózy rakoviny objevila na veřejnosti

Princezna Kate, vévodkyně z Walesu, se dnes triumfálně vrátila na veřejnost při slavnostním ceremoniálu Trooping the Colour, který se konal na počest narozenin krále Karla III. Tento slavnostní akt, který zahrnuje vojenskou přehlídku a tradiční ceremoniály, je jednou z nejvýznamnějších událostí v britském královském kalendáři.

Apple a Meta budou pravděpodobně čelit obviněním EU za nedodržování zákona o digitálních trzích

Evropská komise se údajně chystá obvinit technologické giganty Apple a Meta za nedodržování zákona o digitálních trzích (DMA), tvrdí tři osoby, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny. Očekává se, že obvinění budou vydána před letními prázdninami v srpnu, přičemž jako první jim bude čelit společnost Apple, následovaná společností Meta.

Nový slovenský prezident Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složil slib a ujal se úřadu. Jako první hlava slovenského státu byl v minulosti premiérem a také šéfem parlamentu. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak technologický rozvoj ovlivňuje investice do online kasin

Online kasina v posledních letech zažívají obrovský boom. Stále více hráčů opouští klasické kamenné herny a přechází do online prostředí pohodlného hraní z domova....

Napouštění bazénů z vlastní vodovodní přípojky

Hradec Králové 14. června 2024 (PROTEXT) - Královéhradecká provozní, a.s. sděluje svým zákazníkům, že pro napouštění bazénů cisternou byla zrušena doprava do 10 km...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.

Honduras podle prezidentky postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí

Honduras v rámci boje proti zločineckým gangům postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí. Oznámila to podle agentury Reuters prezidentka Xiomara Castrová. Zároveň chce změnit trestní zákoník, aby bylo možné členy gangů považovat za teroristy. Podobná opatření již zavedl sousední Salvador.

Kate Middleton se poprvé od diagnózy rakoviny objevila na veřejnosti

Princezna Kate, vévodkyně z Walesu, se dnes triumfálně vrátila na veřejnost při slavnostním ceremoniálu Trooping the Colour, který se konal na počest narozenin krále Karla III. Tento slavnostní akt, který zahrnuje vojenskou přehlídku a tradiční ceremoniály, je jednou z nejvýznamnějších událostí v britském královském kalendáři.

Apple a Meta budou pravděpodobně čelit obviněním EU za nedodržování zákona o digitálních trzích

Evropská komise se údajně chystá obvinit technologické giganty Apple a Meta za nedodržování zákona o digitálních trzích (DMA), tvrdí tři osoby, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny. Očekává se, že obvinění budou vydána před letními prázdninami v srpnu, přičemž jako první jim bude čelit společnost Apple, následovaná společností Meta.

Nový slovenský prezident Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složil slib a ujal se úřadu. Jako první hlava slovenského státu byl v minulosti premiérem a také šéfem parlamentu. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.

Vědci pozorovali u pobřeží Nové Anglie překvapivé množství ohrožených velryb

Výzkumníci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) u břehů Nové Anglie pozorovali neobvykle vysoký počet ohrožených druhů velryb. V tohle roční období není neobvyklé, že kolem tohoto amerického území proplouvají vysoké počty kytovců. Pozorovat tolik těchto mořských savců v tak rozmanitém složení během jediného letu je ale podle vědců vzácnost.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných druhou stranou

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných na své území nepřítelem. Moskva podle ruské agentury TASS informuje o sestřelení 87 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Kyjev uvedl, že se jeho vojákům povedlo zlikvidovat 24 ruských dronů a střel z celkových 31, které invazní vojska na zemi vyslaly.

Nikdo neví, kolik rukojmích je ještě naživu, uvedl vysoký představitel Hamásu

Nikdo neví, kolik ze 116 rukojmích, které radikální hnutí Hamás od 7. října nadále zadržuje v Pásmu Gazy, je naživu. Vysoký představitel hnutí Usáma Hamdán to řekl v rozhovoru se stanicí CNN. Z psychické újmy čtyř nedávno zachráněných rukojmích obvinil Izrael, ačkoli zdravotníci potvrdili, že tři muži a jedna žena psychickému násilí čelili v zajetí, píše deník The Times of Israel.
Reklama
Reklama