Cenami ropy opět pohybují obavy z eskalace války na Blízkém východě a z dronových útoků Ukrajinců na ropné rafinerie hluboko na území Ruska. Ceny ropy Brent a WTI po posledních poklesech v úterý vzrostly. O jejich dalším vývoji rozhodne následující dění v obou regionech. Informují o tom Reuters a The Economic Times.
Izrael v pondělí opět udeřil proti Íránu, Ukrajina zase napadla ruskou energetickou infrastrukturu. Ropa Brent kvůli tomu v úterý podle agentury Reuters dosáhla ceny 89,08 dolaru za barel. Hranici 89 dolarů překročila poprvé od října.
Její cena však krátce nato opět mírně klesla. Kolem 14:00 SEČ se pohybovala u hranice 88,5 dolaru a vykazovala nárůst asi o 1,3 procenta. Lehká americká ropa WTI se ve stejnou dobu prodávala za méně než 85 dolarů za barel (nárůst o 1,4 procenta).
Oil settles up on supply threats, hits 2024 highs during session https://t.co/iatbEYRcIh pic.twitter.com/HjLyomIKWX
— Reuters U.S. News (@ReutersUS) April 3, 2024
Ukrajinci v úterý provedli dronový útok na ropnou rafinerii v ruském městě Nižněkamsk. Jedná se o jednu z největších ropných rafinerií země, přičemž Rusko původně tvrdilo, že ukrajinský útok odrazilo, píše list The Economic Times.
Podle agentury Reuters z analýzy satelitních snímků vyplývá, že Ukrajina zasáhla jednotku sloužící k primární rafinaci, jež představuje zhruba polovinu roční produkční kapacity rafinerie – tedy zhruba 340 tisíc barelů ropy denně. Poškození se nezdá být vážné.
Doba nejistoty
Rusko má dostatečné zásoby benzínu a nafty, nechala se slyšet Moskva. Ukrajina posílá proti ruským rafineriím drony v posledních měsících pravidelně zrovna v době, kdy začíná mít Kreml kvůli sankcím problém prodávat levnou ropu třetím stranám.
Izraelské stíhačky v pondělí srovnaly se zemí íránský konzulát v syrském hlavním městě Damašek. V troskách budovy našli podle íránských médií smrt dva nejvyšší íránští generálové a členové Íránských revolučních gard.
Teherán obvinil z úderu Izrael, jenž operaci jako obvykle nekomentoval. Íránský prezident Ebráhím Raísí včera označil útok za porušení mezinárodního práva a slíbil židovskému státu odvetu. Obavy z eskalace se odrazily na cenách ropy.
Izrael ani Palestina nejsou významnými, spíše zanedbatelnými producenty ropy. Írán je ovšem důležitý. Pokud by se válka rozhořela po celém regionu, mohlo by to podle analytiků ohrozit globální dodávky této komodity.