Iránský vědec Mohsen Fachrízádeh v pátek zemřel v nemocnici ve městě Absard poté, co na něj byl spáchán atentát. Představitelé Iránu označili útok za teroristický čin a slibují odplatu. Informuje o tom BBC.
Iránské ministerstvo obrany vydalo v pátek prohlášení, že „auto s ředitelem ministerské organizace pro výzkum a inovace napadli ozbrojení teroristé“. Fachrízádeh byl „po střetu mezi teroristy a ochrankou vážně zraněn a převezen do nemocnice“, kde později zemřel.
Podle západních tajných služeb hrál Fachrízádeh významnou roli v tajném iránském programu na výrobu jaderných zbraní. Irán tvrdí, že jeho jaderný výzkum slouží výhradně mírovým účelům.
Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf uvedl včera na Twitteru, že „předního iránského vědce zavraždili teroristé“. Vyzval také mezinárodní společenství k „odsouzení tohoto činu státního terorismu“.
Zaríf označil za pravděpodobného strůjce útoku Izrael, který se k události zatím nevyjádřil.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nicméně před dvěma lety zmínil Fachrízádehovo jméno v přímé souvislosti s iránským jaderným programem.
Podle Iránu je atentát jasným porušením mezinárodního práva. Velitel Revolučních gard Husajn Salámí vraždu označil za „snahu globálních hegemonů zamezit nám v přístupu k moderním vědeckým metodám“.
Ke kritice se připojil i bývalý šéf americké CIA John Brennan, podle kterého je vědcova vražda „velmi nezodpovědná“ a „zločinná“. Brennan se obává, že může vést k „násilné odvetě a rozpoutání nového kola regionálního konfliktu“.
Zároveň upřesnil, že nemá informace o tom, „zda Fachrízádehovu vraždu autorizovala nebo vykonala nějaká zahraniční vláda“.
Irán v roce 2015 uzavřel se šesti světovými mocnostmi dohodu o omezení produkce obohaceného uranu, který je nezbytný pro jadernou energetiku i výrobu jaderných zbraní.
BBC připomíná, že Trumpova administrativa od dohody před dvěma lety ustoupila a Irán přestal své závazky plnit. Joe Biden chce s Iránem navzdory izraelskému nesouhlasu znovu začít jednat.