menu

25.2 C
Czech
Sobota 25. května 2024

Austrálie a Nový Zéland evakuují své občany z Nové Kaledonie

Austrálie a Nový Zéland dostaly od francouzských úřadů zelenou na leteckou evakuaci svých občanů z Nové Kaledonie. Na francouzském území se začátkem minulého týdne rozhořely násilné nepokoje a turisté tam zůstali uvězněni kvůli uzavřeným letištím. Situace na místě je už klidnější, policie však stále nemá situaci plně pod kontrolou.

V Rusku zatkli zástupce náčelníka generálního štábu, píše Kommersant

V Rusku zatkli dalšího vysoce postaveného generála, tentokrát náčelníka hlavní správy komunikací ozbrojených sil generálporučíka Vadima Šamarina. Ten je současně zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Oznámil to dnes na svém webu list Kommersant. Nejmenovaný zdroj z justice deníku řekl, že generál je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny.

Druhý ročník digitálních Oskarů v ČR právě odstartoval. Přihlaste svůj projekt a zaleťte si pro novou inspiraci do Singapuru.

Sledujte nás na sítích

Praha 26. dubna 2024 (PROTEXT) – Nominujte nebo přihlaste svůj digitální projekt nebo lídra do 30. června 2024. Soutěží se v pěti kategoriích a přihlásit se mohou firmy i organizace, které neposkytují technologie na komerční bázi, bez ohledu na sektor nebo velikost.

Reklama

Analytická firma IDC společně s partnery Vodafone Business, DELL Technologies, Google Cloud a Hospodářskými novinami vyhlašuje druhý ročník soutěže o nejlepší digitální projekty a lídry Česka pod názvem IDC Digital Future Awards Czech Republic. O vítězích kategorií Best in Future of Connectedness, Digital Infrastructure, Digital Innovation a Digital Leader rozhodnou odborné poroty složené z předních manažerů a IDC analytiků. Do poroty vedle zástupců firem ČSOB, DHL nebo Notino zasednou také loňští vítězové ze společnosti Škoda Auto nebo z Národního muzea. Redakce HN opět vybe tři výjimečné projekty anebo lídry napříč kategoriemi v kategorii Special Impact Award. Na vítěze kromě špičkové alumni komunity čeká i pobyt v Singapuru nabitý setkání s předními singapurskými manažery a vědci.

Naše budoucnost je digitální a odvíjí se od našich dnešních rozhodnutí. Nezáleží na velikosti nebo v jakém odvětví působíte. Důležité je, že posouváte digitální vyspělost svých podniků na novou úroveň. Analytická firma IDC oceňuje digitální iniciativy v rámci svých lokálních soutěží po celém světě již více než 20 let. Soutěž Digital Future Awards má své kořeny v soutěži Future Enterprise Awards, kterou pořádá ve více než 30 zemích již od roku 2017. Z výzkumu IDC Digital Executive Sentiment Survey 2023 vyplývá, že podniky v České republice z hlediska příklonu k digitalizaci výrazně nezaostávají za světem. Tři pětiny z nich se považují za převážně digitální a 17 % dokonce za digitálně přirozené. Právě v nejvyšších patrech vyspělosti ale přece jen na lídry ze severských zemí nebo regionu DACH tuzemský byznys ztrácí. Chybí mu zhruba 10 procentních bodů. A právě o ně soutěž Digital Future Awards usiluje a bojuje. Digitální cesta je ale trnitá, dlážděná více či méně úspěšnými projekty a osudy jejich realizátorů.

„Soutěž IDC Digital Future Awards dává účastníkům silnou zpětnou vazbu. Hlavní pozornost nevěnuje technologické vyspělosti nebo množství vynaložených zdrojů. Rozhodují v ní skutečné přínosy a benefity,“ říká Dana Vaníčková, Associate Vice President společnosti IDC. “Naše porotce záměrně vybíráme z řad ostřílených praktiků s dlouhou životní i profesní zkušeností. Právě oni soutěžícím poskytují zpětnou vazbu, jiný pohled i nezávislé rady. Jejich roli a zapojení jsme v letošním ročníku výrazně posílili. Účast v soutěži proto není jen o prestiži, vítězství nebo publicitě.”

Soutěžní kategorie

Reklama

Ve kterých kategoriích budou letošní účastníci soutěžit? Tři známe z minulého roku.

Kategorie Best in Future of Connectedness oceňuje projekty, které inovativně anebo velmi efektivně propojují lidi, stroje a procesy. Jejím partnerem je společnost Vodafone Business. Loňským vítězem se stal projekt Národního muzea digitalizující prodej vstupenek, navigaci muzeem nebo možno shlédnout ikonické expozice přes obrazovku telefonu. Titul finalisty si se svým projektem odnesla společnost Woltair.

„Jsme rádi, že jako partneři vstupujeme pod značkou Vodafone Business do dalšího ročníku této unikátní soutěže a v naší kategorii Best in Future of Connectedness oceníme nové digitální inovátory. Už loni jsme mohli sledovat inspirativní příběhy vítězů, kteří dokázali využít digitální technologie pro své efektivnější fungování nebo zlepšení zákaznické zkušenosti. Digitální transformace je pro české firmy nevyhnutelná a je nutné je v ní podporovat. Proto bych doporučila jejich zástupcům, aby neváhali a přihlásili svůj digitální projekt do nového ročníku soutěže a stali se pozitivními příklady pro své následovníky,“ říká Veronika Brázdilová, viceprezidentka Vodafonu pro firemní zákazníky.

Druhá kategorie, Best in Future of Digital Infrastructure, se zaměřuje na základy digitálního byznysu. Oceňuje projekty, jež budují flexibilní, odolnou a výkonnou infrastrukturu, která podnikům dává výpočetní jistotu, bezpečnostní stabilitu a ekonomickou výhodu. Partnerem kategorie je společnost Dell Technologies. Trofej loňského vítěze kategorie získala Škoda Auto za projekt digitalizující administrativní procesy ve výrobě. Do finále se probojovali i digitální projekty právní kanceláře Dentons a společnosti Europ Assistance.

„IT infrastruktura je páteří každé moderní organizace. Management firem ji často vnímá spíše jako nutnost, bez které by se firma neobešla a kterou musí řešit. Pravdou ale je, že infrastrukturu lze brát i jako příležitost k růstu firmy a konkurenční výhodu. A právě firmy, které přistupují k rozvoji své infrastruktury s inovátorským a neotřelým pohledem, chceme prostřednictvím soutěže IDC Future Enterprise Awards ocenit,“ říká Roman Cabálek, ředitel společnosti Dell Technologies Česká republika, která je partnerem kategorie Best in Future of Digital Infrastructure.“

Přejděme k novince letošního roku. Soutěžní kategorie Best in Future of Digital Innovation se zaměřuje na projekty, jejichž hybnou silou je software a cloudové služby. Právě o ně se opírají digitální inovace, které účastníci soutěže chtějí prezentovat. V jistých ohledech jde o nejširší kategorii, v níž bude panovat silná konkurence. Jejím partnerem je společnost Google Cloud.

Čtvrtá soutěžní disciplína oceňuje osobnosti technologické praxe, digitální lídry. Kategorie Digital Leader of the Year oceňuje osobnosti, které posouvají své organizace na digitální cestě osudu vpřed. I ony se musejí prezentovat realizovanými projekty. Významná část hodnocení se ale opírá i o vize, hodnoty a kompetence digitálního lídra. Trofej digitálního lídra roku 2023 získal Antonín Hlavinka, CIO Fakultní nemocnice Olomouc, za budování telemedicínské platformy, která slouží pro online komunikaci s chronicky nemocnými pacienty. Ve finále se umístili Michal Hátle ze společnosti E.On a Bindioa Ouali ze společnosti Safran Cabin.

Pátá soutěžní kategorie s názvem Special Impact Award je specifická tím, že pro ni neexistují pravidla hodnocení. Jak její název napovídá, oceněné projekty přinášejí speciální dopad. V praxi může jít o řešení, která mají širší společenský dopad nebo vznikají za obzvláště nepříznivých podmínek. Partnerem kategorie jsou Hospodářské noviny, jejichž redakční tým současně zastává role porotců. Vítězství v této kategorii vloni porota přisoudila Krajskému ředitelství Policie České republiky za projekt POL POINT, dalšími finalisty byla Ondřejovická strojírna a Magistrát města Brna.

Soutěží to nekončí

Průběh soutěže IDC Digital Future Awards provází mnoho osobních i virtuálních setkání s porotci, partnery a ostatními soutěžícími. Odehrávají se na konferencích, seminářích a samozřejmě při prezentacích projektů. Mezi účastníky vznikají vztahy, které nekončí vyhlášením vítězů.

Od minulého ročníku soutěže se úspěšně etabluje aktivní alumni komunita účastníků, porotců i partnerů. Společně vybírají témata, která konzultují, praktické problémy, s jejichž řešením si pomáhají. V podstatě každý měsíc vyrážejí na exkurze do atraktivních provozů a seznamují se s technologickou realitou svých kolegů.

„Jako držitel titulu Digital Leader of the Year 2023 mohu účast v soutěži IDC Digital Future Awards jen doporučit. Stačí pouze sebrat odvahu prezentovat výsledky své práce, ustát srovnání s dalšími soutěžícími a čelit případné konstruktivní kritice porotců. Ale právě ta vás může posunout dál, protože ji obdržíte od špičkových profesionálů. Atmosféra soutěže i její účastnické komunity, ale více než soupeření podporují spolupráci,“ dodává Antonín Hlavinka, CIO Fakultní nemocnice Olomouc.

Harmonogram

Druhý ročník soutěže IDC Digital Future Awards ukončuje příjem online přihlášek a nominací 30. června 2024. Detailní vstupní kritéria jsou k dispozici zde. Jména oceněných vítězů a lídrů budou vyhlášena 9. října 2024 na slavnostním galavečeru v Praze. Pobyt vítězů v Singapuru je plánován na konec října – začátek listopadu 2024. Více informací o soutěži IDC Digital Future Awards 2024 najdete na stránkách www.idc.com/dfa.

 

O společnosti IDC

Společnost International Data Corporation (IDC) založena v roce 1964, je přední firmou zabývající se shromažďováním informací na globálním trhu, poskytováním poradenství a pořádáním konferencí v odvětví informačních technologií, telekomunikací a spotřební elektroniky. Analýzy a poznatky více než 1100 IDC analytiků pomáhají po celém světě IT odborníkům, vrcholným představitelům obchodních organizací i investorské komunitě v přijímání rychlých, informovaných technologických rozhodnutí a v dosahování klíčových obchodních cílů. Více na www.idc.com

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepochopitelná kouzla švédského brankáře Filipa Gustavssona: Od vymyšlených přezdívek po otázky o UFO

Filip Gustavsson, švédský brankář ve službách Minnesoty Wild, se neproslavil jen svou brankářskou dovedností, ale také svým neobyčejným přístupem k životu. Gustavsson, který v NHL chytá pod přezdívkou Fillifjonken, si užívá zájem, který vzbuzují jeho vymyšlené příběhy a neobvyklé otázky. Nyní se připravuje postavit proti českým hokejistům v semifinále mistrovství světa.

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie, kde i dnes pokračují nepokoje. Píše to agentura AFP. Tento týden se podařilo z francouzského zámořského území zajistit odjezd turistů z Austrálie či Nového Zélandu. Násilné protesty, které vypukly v polovině tohoto měsíce, si zatím vyžádaly sedm životů.

Komise pro cenné papíry a burzy schválila 8 etherových ETF

Komise pro cenné papíry a burzy ve čtvrtek podepsala návrhy na etherové ETF, čímž se jejich potenciální uvedení na trh o krok přiblížilo. Americký regulátor cenných papírů schválil návrhy o uvedení spotových etherových ETF společností VanEck, Ark Invest, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Bitwise, Grayscale a Invesco. Příkaz SEC je jedním z kroků k tomu, aby se tyto plánované fondy dostaly na trh.

V noci pokračovaly izraelské údery na Rafáh v Pásmu Gazy

V noci na dnešek pokračovaly izraelské údery na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Uvedli to reportéři agentury AFP na místě. V pátek Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu, což izraelské úřady odmítly. Údery a boje izraelské armády s palestinským hnutím Hamás podle AFP neutichly ani na dalších místech tohoto palestinského území, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.
Reklama

DOPORUČUJEME

Touha pomáhat: 20 let dobrovolnictví s Adrou

Frýdek-Místek 25. května 2024 (PROTEXT) - V květnu 2024 slaví naše vůbec první Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek svoje kulatiny. Právě zde jsme se před...

Výzva všem samosprávám: Vypravte se na URBIS pro know-how, dobrou praxi i kontakty

Už 4. června 2024 otevře své brány brněnský URBIS. Letošní ročník nabídne v Česku doposud nevídaný třídenní program s účastí ministrů, předních tváří české Smart City...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepochopitelná kouzla švédského brankáře Filipa Gustavssona: Od vymyšlených přezdívek po otázky o UFO

Filip Gustavsson, švédský brankář ve službách Minnesoty Wild, se neproslavil jen svou brankářskou dovedností, ale také svým neobyčejným přístupem k životu. Gustavsson, který v NHL chytá pod přezdívkou Fillifjonken, si užívá zájem, který vzbuzují jeho vymyšlené příběhy a neobvyklé otázky. Nyní se připravuje postavit proti českým hokejistům v semifinále mistrovství světa.

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie

Francie začala s evakuací svých turistů z Nové Kaledonie, kde i dnes pokračují nepokoje. Píše to agentura AFP. Tento týden se podařilo z francouzského zámořského území zajistit odjezd turistů z Austrálie či Nového Zélandu. Násilné protesty, které vypukly v polovině tohoto měsíce, si zatím vyžádaly sedm životů.

Komise pro cenné papíry a burzy schválila 8 etherových ETF

Komise pro cenné papíry a burzy ve čtvrtek podepsala návrhy na etherové ETF, čímž se jejich potenciální uvedení na trh o krok přiblížilo. Americký regulátor cenných papírů schválil návrhy o uvedení spotových etherových ETF společností VanEck, Ark Invest, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Bitwise, Grayscale a Invesco. Příkaz SEC je jedním z kroků k tomu, aby se tyto plánované fondy dostaly na trh.

V noci pokračovaly izraelské údery na Rafáh v Pásmu Gazy

V noci na dnešek pokračovaly izraelské údery na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Uvedli to reportéři agentury AFP na místě. V pátek Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzivu v oblasti Rafáhu, což izraelské úřady odmítly. Údery a boje izraelské armády s palestinským hnutím Hamás podle AFP neutichly ani na dalších místech tohoto palestinského území, například v utečeneckém táboře Dajr Balah ve středu Pásma Gazy.

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

Šéf Tesly Elon Musk kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Elon Musk kritizoval cla uvalená americkou vládou na čínské elektromobily a označil je za „nedobré“ a narušující trh s automobily. Šéf společnosti Tesla dříve obchodní bariéry podporoval, ale ve čtvrtek během videoprojekce na pařížské technologické konferenci provedl obrat.

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.
Reklama
Reklama