Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Bezdomovec shodil v New Yorku ženu pod metro, ta zemřela. Jsem Bůh, řekl poté

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Policie v New Yorku zatkla muže, který v sobotu ráno údajně strčil asijskou ženu pod přijíždějící vlak metra. Žena zemřela. Informuje o tom CNN.

  Muž, identifikovaný jako 61letý Simon Martial, byl obviněn z vraždy druhého stupně, uvedla newyorská policie. Jeho oběť byla čtyřicetiletá Michelle Alyssa Go. Ta se netušící chystala nastoupit do přijíždějícího metra, když ji Martial shodil do kolejí přímo pod vlak. Muž se necelou hodinu po incidentu sám přihlásil na policejním oddělení a byl vzat do vazby. CNN se zatím nepodařilo zjistit Martialova advokáta.

  Seržant newyorské policie Anwar Ishmael označil incident za náhodný útok. „Tento incident byl nevyprovokovaný a zdá se, že oběť s dotyčným nijak neinteragovala,“ uvedl na odpolední tiskové konferenci komisař newyorské policie Keechant Sewell.

  Martial byl podle deníku NY Post bezdomovec. K vražednému útoku, ke kterému neměl žádný zjevný důvod, se přiznal.

  Jděte do prdele,“ křičel Martial na novináře, když ho vyváděli z okrsku Midtown South v bílém obleku Tyvek, látkové roušce, pantoflích a bundě.

  Šlo o bývalého kriminálníka

  Na otázku, zda zabil Michelle Alyssu Go, Martial přisvědčil a prohlásil, že je Bůh. „Jo, protože já jsem Bůh. Ano, zabil jsem ji. Já jsem Bůh, já můžu!“ křičel Martial na hlouček novinářů a na otázku o svém motivu dodal: „Ukradla mi tu zasranou bundu, proto…“. Muž má podle policie kriminální minulost, uvedl zástupce náčelníka newyorské poloicie Jason Wilcox.

  Oběť čekala na nástupišti N/Q/R/W v 9:40, když ji Martial strčil do kolejí, když do stanice vjížděl vlak R směřující na jih, uvedli úředníci.

  Martial se ve stanici nejprve přiblížil k jiné ženě, která nebyla Asiatka, ale ta se podle policie vyděsila a vzdálila se.

  Policie uvedla, že čtyřicetiletá Michelle Alyssa Go zemřela poté, co byla ve stanici metra na 42. ulici na Times Square vržena na koleje protijedoucího vlaku. Podezřelý poté z místa činu utekl, uvedly úřady.

  Starosta chce bezpečné metro

  Dnes vstoupila do stanice metra žena, která se jako každý Newyorčan jen snažila dostat tam, kam potřebovala,“ uvedl v prohlášení na Twitteru starosta New Yorku Eric Adams. „Newyorčané si zaslouží, aby se při jízdě hromadnou dopravou cítili bezpečně. To je důvod, proč jsem stál po boku guvernérky Kathy Hochul a oznámil vznik podpůrných týmů Bezpečné příležitosti.“

  Poskytujeme více prostředků pro vymáhání práva a služby v oblasti duševního zdraví, abychom předcházeli problémům dříve, než nastanou,“ dodal starosta.

  Na tiskové konferenci začátkem tohoto měsíce Adams a Hochulová oznámili iniciativu, která má řešit jak veřejnou bezpečnost v metru tím, že vyšlou více policistů na kontrolu stanic a podchodů, tak krizi bezdomovectví, a to nasazením vyškoleného personálu v oblasti duševního zdraví po celém městě na podporu osob bez domova.

  Adams na sobotní tiskové konferenci zopakoval, že úzce spolupracuje s policejním komisařem Sewellem na plánu, který zahrnuje jak minimalizaci kriminality, tak zaměření na duševní zdraví.

  Ztratili jsme jednoho obyvatele a zvýšily se tím obavy osob, které už takhle metrem jezdit nechtějí,“ řekl starosta. „Naše obnova závisí na bezpečnosti veřejnosti v tomto městě a v tomto systému metra. Toho můžeme dosáhnout správnou rovnováhou, rovnováhou bezpečnosti a rovnováhou proaktivního poskytování pomoci lidem, kteří ji potřebují, když se ocitnou v krizi duševního zdraví.“

  Útoky na Asiaty v USA stoupají

  Janno Lieber, úřadující předseda Metropolitního dopravního úřadu, ve svém prohlášení uvedl, že kriminalita v metru obecně výrazně poklesla.

  Je to smutný den, jedna Newyorčanka se věnovala své práci přímo v srdci našeho města, v srdci našeho metra na Times Square, a přišla o život,“ řekl Lieber. „Je to bezohledné, nepřijatelné, to musí přestat.

  Poslankyně Grace Meng vyzvala k lepší politice v oblasti bezpečnosti v hromadné dopravě a duševního zdraví a sociálních služeb, rovněž poznamenala, že k incidentu došlo v době, kdy útoky na asijské Newyorčany stále narůstají.

  Útoky na asijské Američany v celé zemi zaznamenaly v posledních letech prudký nárůst, od začátku pandemie se jejich počet zvyšuje. Také v New Yorku zemřel minulý měsíc na následky zranění dvaašedesátiletý Asiat, který byl podle policie v dubnu při nevyprovokovaném útoku ve východním Harlemu zraněn do hlavy.

  Jo-Ann Yoo, výkonná ředitelka Asijsko-americké federace, v sobotním prohlášení uvedla, že smrt Michelle je „připomínkou toho, že strach z protiasijského násilí v naší komunitě je opodstatněný.“

  Je nezbytné, aby město New York zavedlo proaktivní, komunitní řešení, která by zabránila tomu, aby k těmto zločinům vůbec docházelo,“ dodala. Nutno ale dodat, že i z předchozího incidentu je patrné, že útok bezdomovce na nešťastnou ženu s její etnicitou vůbec nesouvisel.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS