Více
  3.2 C
  Czech
  Čtvrtek 8. prosince 2022

  Záplavy v americkém státě Kentucky si vyžádaly nejméně 15 mrtvých

  Záplavy v americkém státě Kentucky si vyžádaly nejméně 15 mrtvých. Médiím to dnes řekl guvernér Andy Beshear, podle kterého bilance obětí dál poroste a mohla by ještě do konce dne překročit 30. Části Kentucky i sousedních států zasáhly přívaly srážek a voda v místech, které se řadí mezi nejchudší oblasti Spojených států, „smetla celé komunity“, napsala agentura AP. Intenzivní déšť se v regionu očekává také dnes.

  Jedná se o druhé smrtící povodně plynoucí ze stejného bouřkového systému. Ten přinesl v úterý rekordně intenzivní déšť ve městě St. Louis a jeho okolí, kde si velká voda vyžádala dva životy. Fronta se pak přesunula dál na východ nad Apalačské pohoří, kde místy spadlo za den kolem 20 centimetrů srážek. Za pokračujícího deště v Kentucky i dnes platí výstrahy před záplavami.

  Na východě státu se řeky po bouřkách rychle vylévaly z břehů a zanechávaly za sebou škody, jejichž odstranění může trvat roky, uvedl guvernér Andy Beshear. „V současné době zažíváme jednu z nejhorších a nejničivějších povodní v dějinách Kentucky,“ uvedl Beshear, který v šesti okresech vyhlásil stav nouze. „Stovky lidí přijdou o své domovy,“ řekl. Bez elektřiny podle něj bylo přes 25.000 domácností.

  AP popisuje, že povodňová vlna „pohlcovala“ městečka ležící podél potoků a řek v apalačských údolích. Video na webu deníku The New York Times (NYT) ukazuje i to, jak velká voda odnáší celý domek. Hlášeny jsou také sesuvy půdy.

  Ve čtvrtek guvernér oznámil smrt osmi lidí, dnes bilanci zvýšil o dalších sedm obětí. „Ale očekávám, že to číslo se více než zdvojnásobí, pravděpodobně i během dneška,“ dodal. Za jakých okolností oběti zahynuly, nebylo jasné. Podle Besheara nicméně mohly záplavy zastihnout některé lidi ve spánku.

  Stát povolal národní gardu, aby pomocí vrtulníků a člunů zachraňovala uvázlé obyvatele. Záchranné týmy podle guvernéra během čtvrtka provedly skoro 50 leteckých akcí a stovky operací na člunech, zatímco mnozí další lidé stále potřebovali pomoc. Přesný počet nezvěstných není známý. „Stále máme před sebou hodně pátrání,“ řekl médiím Jerry Stacy, který dohlíží na krizové operace v tvrdě zasaženém okrese Perry. V obci Hazard, která je jeho součástí, zaznamenali v noci na čtvrtek za 12 hodin přibližně 21,5 centimetru srážek.

  V nejvíce zasažených částech Kentucky podle pracovníka americké Národní meteorologické služby (NWS) Brandona Bondse během 48hodinového úseku končícího ve čtvrtek spadlo 20 až 27 centimetrů srážek. Nejvyšší úhrn za 24hodinový úsek ve státě zaznamenali v roce 1997, kdy ve městě Louisville napršelo necelých 27 centimetrů.

  Silné srážky se v posledních hodinách a dnech objevily i dále na východ. Guvernér Západní Virginie Jim Justice vyhlásil kvůli prudkým bouřkám stav nouze v šesti okresech. Hrozba intenzivních srážek přitom podle meteorologů v regionu nepominula a NWS prodloužila platnost výstrah ohledně záplav do dnešního večera. Bonds uvedl, že jistá úleva by mohla přijít v sobotu, „než to zase zesílí v neděli a příští týden“.

  Sledujte nás na sítích

  McGregor o sobě dal znovu vědět. Pustil se do soupeře, který leží v nemocnici

  Do klece vlezl naposledy v červenci roku 2021, od té doby o sobě ale dává vědět snad čím dál víc. A to zejména příspěvky a komentáři na sociálních sítích. Conor McGregor si nebere servítky, ať jde téměř o kohokoliv. A když má možnost urazit svého přemožitele, neváhá. Je mu v tu chvíli úplně jedno, že Dustin Poirier zrovna leží v nemocnici.

  Už žádná karanténní centra. Čína se učí s covidem žít

  Čína ve středu oznámila, že lidé pozitivní na infekci covid-19 smějí zůstat v domácí karanténě místo státních karanténních center. Upravila také blokace rizikových oblastí a fungování škol.

  NEJNOVĚJŠÍ

  McGregor o sobě dal znovu vědět. Pustil se do soupeře, který leží v nemocnici

  Do klece vlezl naposledy v červenci roku 2021, od té doby o sobě ale dává vědět snad čím dál víc. A to zejména příspěvky a komentáři na sociálních sítích. Conor McGregor si nebere servítky, ať jde téměř o kohokoliv. A když má možnost urazit svého přemožitele, neváhá. Je mu v tu chvíli úplně jedno, že Dustin Poirier zrovna leží v nemocnici.