Více
  23.6 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Zaměstnanci WHO sexuálně zneužívali ženy v Kongu. Organizace je zděšena

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vyšlo najevo, že při potírání epidemie eboly v Demokratické republice Kongo 83 humanitárních pracovníků sexuálně zneužívalo ženy. Mezi nimi bylo i několik zaměstnanců Světové zdravotnické organizace (WHO). Informuje o tom BBC a další servery.

  Incidenty v Kongu se měly dít mezi lety 2018-2020. Sexuálního zneužívání přibližně 50 žen, včetně devíti případů znásilnění, se měli dopouštět jak místní, tak zahraniční humanitárci, stojí ve zprávě o 35 stránkách. Tu vypracovala nezávislá vyšetřovací komise.

  Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tyto činy za neomluvitelné.

  Komise vyslechla desítky žen, které vypověděly, že jim byla nabízena práce výměnou za sex. V jednadvaceti z 83 se takového jednání měli dopustit právě zaměstnanci WHO. Místním ženám také vnucovali alkohol, přepadávali je v nemocnicích a nutili k sexu. Dvě z nich takto otěhotněly.

  WHO uvedla, že propustila čtyři z těchto lidí, které i nadále zaměstnávala, a podnikla i další kroky.

  Ředitel WHO Tedros na tiskové konferenci uvedl, že číst zprávu vyšetřovací komise bylo pro něj trýznivé a osobně se všem obětem omluvil. „Mrzí mě, co vám udělali zaměstnanci WHO, kteří vám měli pomáhat a chránit vás,“ řekl. „Je mojí nejvyšší prioritou, že pachatelé se z toho budou zodpovídat,“ dodal. Řekl také, že na sebe bere veškerou odpovědnost a slíbil obětem podporu a pomoc.

  Regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moeti se též omluvila těm, kteří trpěli „kvůli našim zaměstnancům“. Závěry vyšetřování byla dle svých slov „zděšena, pokořena a nesmírně zarmoucena“.

  Komise konstatovala, že v této středoafrické zemi zjistila „zjevná strukturální selhání a nepřipravenost zvládat rizika případů sexuálního vykořisťování a zneužívání“. Částečně také proto, že se všichni soustředili na vymýcení eboly, smrtelného virového onemocnění, jehož epidemie si v Kongu vyžádala 2000 obětí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS