Více
  9.9 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Začněte od začátku. Jógové pozice, na kterých stavět praxi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Procházet všechny pokročilé jógové pozice a přechody na Instagramu může být zastrašující, zvláště když jste v józe začátečník. Pravděpodobně pochybujete, že se někdy do některé z nich budete schopni dostat. Začněte od začátku a buďte trpěliví.

  Důsledným cvičením a trpělivostí jste schopni si vybudovat více fyzické, mentální, emocionální a duchovní síly, než si myslíte, že je možné. Tajemstvím je být dostatečně pokorný, začít se základy a udržovat pravidelnou praxi.

  Jóga je nepřetržitý proces objevování a překonávání omezení, která si na sebe uvalíte. Schopnost dostat se do jakékoli konkrétní pozice je přístupná téměř každému. Pózy jsou prostředkem pro zážitek ze sebe sama. Při pravidelném praktikování může jóga vést k jakési neotřesitelné síle, která vychází z vás a vede ke klidné a vyrovnané mysli.

  Kde začít

  Sukhasana, neboli turecký sed

  Pokud jste začátečník, naučte se nejprve pohodlně sedět se zkříženýma nohama. Zkuste si sednout s rameny nad boky a poté je uvolněte směrem od uší. Položte ruce na kolena. Pokud se přistihnete, že se předkláníte nebo máte napjaté boky či nohy, kolena dost zvednutá z podložky, posaďte se na okraj několika složených přikrývek nebo polštáře. Zavřete oči a zaměřte se na zpomalení dechu. Můžete počítat nádechy a výdechy, abyste uklidnili svou mysl.

  Vytáhněte se nahoru a zvedněte hrudník od boků, ale bez zadržování dechu nebo ztuhnutí. Zůstaňte v pozici alespoň 1 minutu. Pokaždé, když se vaše mysl zatoulá, přesměrujte ji zpět do svého dechu. Zůstaňte svobodní od posuzování sebe sama nebo své praxe.

  Poté, co si tuto pozici nacvičíte, získáte sílu v břišních partiích a možná více otevřete své boky. Budete moci snadněji uvolnit horní část těla. Pokud máte pocit, že už přikrývku nepotřebujete, můžete to zkusit bez ní.

  O běžných chybách v tureckém sedu si přečtěte zde.

  Adho Mukha Svanasana (pozice psa/střechy)

  Pokud jste začátečník, klekněte si na všechny čtyři. Ruce dejte od sebe na vzdálenost ramen a kolena na vzdálenost kyčlí. Podívejte se dolů a ujistěte se, že máte ramena nad zápěstími. Široce roztáhněte prsty a rovnoměrně je zatlačte dolů do podložky. Zvedejte boky nahoru a dozadu, až začnete narovnávat nohy. Je v pořádku propnout kolena jen tolik, kolik dokážete. Pokud máte napjaté hamstringy, nechte kolena klidně pokrčená.

  Stále tlačte dolů prsty na rukách a narovnejte paže. Toto je základní tvar pozice střechy. Zůstaňte zde na 5 pomalých nádechů.

  Poté, co si tuto pozici nacvičíte, začněte více propínat nohy. Nechte své paty přibližovat se zemi, ale nenuťte je, aby se dotýkaly. Odtáhněte lopatky od sebe, mírně zatáhněte bradu a dívejte se směrem ke stehnům nebo pupíku. Zapojte své kvadricepsy tím, že se pokusíte přitáhnout kolena k bokům a zatlačte dolů do základů vašich palců u nohou. Zatáhněte spodní břicho a vytáhněte pánevní dno nahoru. Vaše tělo vytvoří tvar obráceného V.

  Může to být mnoho úkolů najednou, klidně se soustřeďte postupně na jeden po druhém. Zůstaňte zde na 5 pomalých nádechů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS