10.8 C
Czech
Úterý 16. dubna 2024

Sydney otřásl druhý útok nožem během několika dní, terčem se stal biskup a věřící v kostele

V pondělní večer došlo v předměstí Wakeley ve městě Sydney k šokujícímu incidentu, při kterém byl během kázání pobodán biskup Mar Mari Emmanuel a několik dalších věřících. Útok se odehrál v kostele Christ The Good Shepherd.

Ukrajinská fronta čelí rostoucímu tlaku v souvislosti s ruským pokrokem a nedostatkem vybavení

Situace na Ukrajině, která se kdysi nacházela v patové situaci, se v důsledku dalšího postupu ruských vojsk podél fronty změnila k horšímu. Ukrajinští obránci jsou pod stále větším tlakem, jejich pozice jsou silně napadány a obavy z možného ruského průlomu rostou.

Z Evropy a USA již bylo vyhoštěno přes 400 ruských úředníků

Sledujte nás na sítích

Invaze na Ukrajinu, kterou Moskva zahájila 24. února, poškodila ruskou armádu a zničila její ekonomiku. A značné škody utrpěla i ruská špionážní síť, napsal zpravodajský server The Economist.

Rakousko, které bylo po mnoho let centrem ruské špionáže, se sedmého dubna stalo zatím poslední evropskou zemí, která vyhostila podezřelé ruské zpravodajské důstojníky. Tím se celkový počet ruských úředníků vyhoštěných z Ameriky a Evropy od začátku války na Ukrajině zvýšil na více než čtyři stovky.

Toto hromadné vyhoštění, které je největším v historii, bude mít pravděpodobně trvalé následky pro zpravodajské služby ruského prezidenta Vladimira Putina a jejich schopnost špehovat a pokoušet se v Evropě o podvratnou činnost.

První Rusové museli odjet hned v prvním týdnu války ze Spojených států a Bulharska; další kolo vyhošťování následovalo v polovině března ze Slovenska a opět z Bulharska, 23. března se připojilo Polsko a pobaltské státy a čtvrtého dubna kavalkáda dalších, včetně 75 z Francie a Německa. Pátého dubna jich devět zemí a samotná Evropská unie poslaly domů více než 150.

Vyhoštění špionů v takovém rozsahu nemá obdoby. Je to více než dvojnásobek počtu vyhoštěných v roce 2018, kdy 28 západních zemí vykázalo 153 podezřelých špionů v reakci na ruský pokus o vraždu bývalého ruského zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala, k němuž došlo v anglickém Salisbury.

Podle Marka Polymeropoulose, který do roku 2019 vedl operace CIA v Evropě a Eurasii, mělo vyhošťování, jakého jsme nyní svědkem, přijít už dávno. „Evropa byla jejich historickým hřištěm a jejich diplomatický personál je na mnoha těchto místech zatraceně početný,“ řekl Polymeropoulos a dodal, že v době, kdy působil v CIA, pokládala tato organizace „Evropu za klíčové bojiště s Rusy“.

Bezprostředním cílem vyhoštění je potrestat Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Při plánování a vedení invaze hráli klíčovou roli jak úředníci ruské bezpečnostní služby FSB, tak vojenské rozvědky GRU, které je připisován útok na Skripala. Zároveň jde o snahu ztížit Rusku hlavní činnost zpravodajských služeb: krádež tajemství.

Přítomnost ruských zpravodajských služeb v některých evropských zemích se natolik rozrostla, že pro místní bezpečnostní služby začalo být obtížné sledovat podezřelé a prokázané špiony.

Loni šéf německé špionáže uvedl, že ruská špionáž je na stejné úrovni jako za studené války. Před posledními vyhoštěními se odhadovalo, že na velvyslanectvích a konzulátech v Evropě působí téměř 1000 nedeklarovaných ruských zpravodajských důstojníků.

Vykořenění zpravodajských důstojníků také pomáhá izolovat Evropu od ruské sabotáže a podvratné činnosti. Kořeny posledních vyhoštění sahají svým způsobem až do loňského roku ke kauze Vrbětice, píše The Economist.

V dubnu 2021 Česká republika obvinila GRU z bombového útoku na sklad zbraní v zemi. Vyhostila 81 ruských diplomatů, což je jedním z důvodů, proč jich v nynější vlně vyhošťování ČR vykázala ze země méně. Spojené státy tehdy vyhostily deset ruských diplomatů a ostatní evropské země čtrnáct.

Tato epizoda a další podobné podnítily NATO k rozsáhlému auditu ruských rezidentur na západních ambasádách a jejich činnosti. Audit zjistil, že ambasády země jsou plné obrovského počtu nedeklarovaných zpravodajských důstojníků ze všech tří jejích služeb: GRU, FSB a SVR – ruské zahraniční rozvědky, k níž patří většina špionů na diplomatických misích v zahraničí.

V říjnu loňského roku NATO vyhostilo ze své mise v Bruselu osm údajných špionů, což přimělo Rusko, aby úřad uzavřelo a na oplátku vyhostilo NATO z Moskvy. Účelem vyhoštění ruských úředníků z Evropy není jen zabránit jim v nežádoucích činnostech. Jde také o to, aby přestali podněcovat jiné.

Důstojníci GRU, kteří otrávili Sergeje Skripala a byli zodpovědní za výbuchy muničních skladů a továren v Bulharsku, nepředstírali, že jsou diplomaty v Londýně nebo Sofii; byli vysláni z Moskvy pod takzvaným neoficiálním krytím. Je známo, že útočníci, kteří otrávili Sergeje Skripala, předstírali, že jsou turisté, kteří přijeli kvůli katedrále v Salisbury.

Podobné tajné akce se však často opírají o podporu místních velvyslanectví, například o využívání diplomatických zásilek k převozu nezákonného materiálu přes hranice. Ztížit podobné akce je rozumné, ale neobejde se to bez následků, protože Rusko na ně odpovídá stejnými kroky. Po útoku na Sergeje Skripala Rusko vyhostilo 189 západních úředníků.

Navíc ani vyhoštění ruských diplomatů není trvalé řešení. Rusko má tendenci posílat zpět nové špiony, aby nahradilo ty, kteří museli odejít, a západní kontrarozvědky tak musí znovu zjišťovat, který z tajemníků na dolních příčkách diplomatického žebříčku je novým špionem.

Někteří západní představitelé tvrdí, že jejich cílem je zajistit, aby početně bobtnající ruská velvyslanectví v Evropě nebyla větší než jejich západní ekvivalenty v Moskvě – což je zásada, na které loni trvala Česká republika. To vyžaduje neustálé odmítání víz pro nově příchozí a pečlivé sdílení informací mezi spojenci, aby zpravodajský důstojník vyhozený z jedné země nemohl být poslán do jiné.

Méně ruských špionů v New Yorku, Londýně nebo Paříži znamená méně potenciálních dvojitých agentů. Přesto jich stále zůstává dost. A západní špioni mezi nimi mohou za současných okolností ulovit vhodné adepty – obdobně jako tomu bylo v případě sovětské invaze do Československa v roce 1968.

Deziluze z tohoto kroku přiměla generála KGB Olega Kalugina natolik, že odešel jako disident do Ameriky. A ze stejného důvodu se z rezidenta KGB v Londýně a archiváře KGB Vasilije Mitrochina stali mimořádně úspěšní agenti britské tajné služby MI6.

Válka na Ukrajině, která je mnohem krvavější než potlačení Pražského jara v roce 1968, může mít podobný dopad na některé jejich nástupce v GRU, SVR a FSB.

„Mnozí z těch, kteří zde slouží, si plně uvědomují, že Rusko bylo touto katastrofální válkou poníženo, protože mají neomezený přístup k informacím,“ říká historik zabývající se ruskými zpravodajskými službami Jonathan Haslam. „A z toho se dá soudit, že se na ně po návratu do vlasti nebude moci režim tak docela spolehnout.“

Vybrali jsme pro vás

Rusové chtějí ovládnout Časiv Jar do oslav 9. května, tvrdí ukrajinský velitel

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

Situace na východní frontě se značně zhoršila, uvedl ukrajinský velitel Syrskyj

Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila. Rusko po březnových prezidentských volbách zesílilo ofenzivu, napsal dnes vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj na platformě Telegram. Postup Rusům podle Syrského usnadňuje teplé a suché počasí, protože tanky mohou rychleji postupovat otevřenou krajinou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

Historická kodaňská burza v plamenech. Věž se zřítila

Starou kodaňskou burzu, jednu z nejznámějších budov dánského hlavního města, v úterý zasáhl požár. Zachvátil její věž, která se zřítila na střechu. Tragédie připomíná požár pařížské katedrály Notre-Dame v roce 2019.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

Spolupráce Číny a Německa může světu přinést více stability, řekl Si Scholzovi

Hlubší spolupráce Číny a Německa může světu přinést více stability a bezpečnosti, řekl dnes čínský prezident Si Ťin-pching na úvod setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Pekingu. Scholz na síti X napsal, že chce s čínským prezidentem jednat o "spravedlivém míru" na Ukrajině.

Zbrojířku filmu Rust poslal soud za zabití do vězení na 18 měsíců

Hannah Gutierrez-Reed, která byla minulý měsíc shledána vinnou z neúmyslného zabití v roce 2021, kdy na place došlo ke smrtelnému postřelení kameramanky Halyny Hutchins, byla v pondělí v Novém Mexiku odsouzena k 1,5 roku vězení. Zbrojířka westernu Rust do zbraně, kterou držel herec Alec Baldwin, omylem vložila ostrý náboj.

DOPORUČUJEME

Rusové chtějí ovládnout Časiv Jar do oslav 9. května, tvrdí ukrajinský velitel

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

Situace na východní frontě se značně zhoršila, uvedl ukrajinský velitel Syrskyj

Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila. Rusko po březnových prezidentských volbách zesílilo ofenzivu, napsal dnes vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj na platformě Telegram. Postup Rusům podle Syrského usnadňuje teplé a suché počasí, protože tanky mohou rychleji postupovat otevřenou krajinou.

ANALÝZA: Třetí světová válka bezprostředně nehrozí, raději však ukazujme Rusku svaly

Od konce loňského a začátku letošního roku se začala v médiích objevovat tvrzení světových politiků o tom, že žijeme na prahu třetí světové války. Podle těchto prohlášení se Rusko už v podstatě rozhodlo napadnout některý ze států Severoatlantické aliance (NATO). Jak tato masová panika začala a je přiměřená realitě?

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

Ukrajinská fronta čelí rostoucímu tlaku v souvislosti s ruským pokrokem a nedostatkem vybavení

Situace na Ukrajině, která se kdysi nacházela v patové situaci, se v důsledku dalšího postupu ruských vojsk podél fronty změnila k horšímu. Ukrajinští obránci jsou pod stále větším tlakem, jejich pozice jsou silně napadány a obavy z možného ruského průlomu rostou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

Historická kodaňská burza v plamenech. Věž se zřítila

Starou kodaňskou burzu, jednu z nejznámějších budov dánského hlavního města, v úterý zasáhl požár. Zachvátil její věž, která se zřítila na střechu. Tragédie připomíná požár pařížské katedrály Notre-Dame v roce 2019.

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

Spolupráce Číny a Německa může světu přinést více stability, řekl Si Scholzovi

Hlubší spolupráce Číny a Německa může světu přinést více stability a bezpečnosti, řekl dnes čínský prezident Si Ťin-pching na úvod setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Pekingu. Scholz na síti X napsal, že chce s čínským prezidentem jednat o "spravedlivém míru" na Ukrajině.

Zbrojířku filmu Rust poslal soud za zabití do vězení na 18 měsíců

Hannah Gutierrez-Reed, která byla minulý měsíc shledána vinnou z neúmyslného zabití v roce 2021, kdy na place došlo ke smrtelnému postřelení kameramanky Halyny Hutchins, byla v pondělí v Novém Mexiku odsouzena k 1,5 roku vězení. Zbrojířka westernu Rust do zbraně, kterou držel herec Alec Baldwin, omylem vložila ostrý náboj.

USA se odmítají účastnit odvetných útoků proti Íránu

Bidenova administrativa potvrdila, že Spojené státy se nezapojí do odvetných úderů proti Íránu, přestože pomáhaly Izraeli při obraně proti masivnímu útoku ze strany Teheránu zahrnujícímu stovky bezpilotních letounů a raket. Toto oznámení přichází v době, kdy světoví lídři odsuzují íránskou agresi a vyzývají k opatrnosti, aby se zabránilo eskalaci konfliktu.

Paříž hostila konferenci o pomoci Súdánu, státy poskytnou přes dvě miliardy eur

Státy poskytnou na humanitární pomoc Súdánu více než dvě miliardy eur (50,6 miliardy korun), oznámil dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr konference v Paříži, kterou pořádal francouzský ministr zahraničních věcí Stéphane Séjourné společně se šéfkou německé diplomacie Annalenou Baerbockovou a šéfem diplomacie EU Josepem Borrellem. Informuje o tom agentura AP. Občanská válka v Súdánu vypukla přesně před rokem.

Izrael by na íránský dronový a raketový útok mohl odpovědět již dnes

Izraelská odpověď na víkendový dronový a raketový útok Íránu by mohla přijít již dnes, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na nejmenované americké a další západní činitele. Podle zpravodajského serveru The Times of Israel (ToI) skončilo dnešní zasedání izraelského válečného kabinetu, na němž se projednávaly možnosti izraelské reakce. Podle stanice Channel 12 se hovořilo o několika variantách, přičemž ve všech případech šlo o "bolestivý" protiúder vůči Íránu, který by však nezažehl válku. Cílem kabinetu podle stanice bylo zvolit reakci, kterou nezablokují Spojené státy.