Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Vzniknou nové varianty koronaviru. Neměly by být ale nebezpečnější

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Virus SARS-CoV-2 komplikuje průběh pandemie onemocnění COVID-19 tím, že neustále mutuje a objevují se jeho nové varianty. Odborníci nově zveřejnili své prognózy o možném vývoji pandemické situace a dalším mutování nového koronaviru.

  Nejúčinnější zbraní proti pandemii covidu je očkování. Situaci ale komplikují mutace viru SARS CoV-2, jeho patogen se totiž neuvěřitelně rychle mění. Podle odborníků můžeme v blízké budoucnosti očekávat vznik nových variant, neměly by ale být nebezpečnější než ty, které zde byly doposud. 

  Podle infektoložky Monicy Gandhiové z Kalifornské univerzity je pravděpodobnější, že se tyto mikroorganismy časem stanou nakažlivějšími ale ne smrtelnějšími. „Obvykle se nevyvinou tak, aby zabili svého hostitele,“ uvedla. Vývoj mikroskopických patogenů má totiž tendenci upřednostňovat potomstvo, které se může snáze rozmnožovat a šířit. V určitém bodě však virus dosáhne „špičkové kondice“ a nakonec je pouze nakažlivý a ne smrtelný. 

  „Můžeme očekávat, že se časem objeví mírnější varianty. Jejich výskyt bude třeba důsledně monitorovat, protože představují potenciální ohrožení veřejného zdraví, ale nebudou se objevovat do nekonečna. V přírodě není nic nekonečného a nakonec virus dosáhne stupně maximálního přenosu. Nové varianty následně neposkytnou žádnou další výhodu v infekčnosti,“ vysvětlila skupina vědců v časopise Nature . Virus se tak stabilizuje. Tato „konečná“ varianta převládne a stane se dominantním kmenem, který bude mít jen občasné a minimální změny. 

  Není důvod k panice

  Gandhiová poukázala také na to, že takzvaná podvarianta delta-plus známá jako AY.4.2 byla nejnovější verzí viru, která si získala pozornost expertů jen proto, že by mohla být přenosnější. Většina studií ale přináší důkazy o tom, že představuje menší hrozbu, než když se začala šířit původní varianta. Podle Christiny Pagelové z londýnské University College nemusí být přítomnost této varianty velkým znepokojením, i když se šíří rychleji.

  „Delta byla v porovnání s alfou přibližně o 60 procent přenosnější a každý týden se zdvojnásobila. U verze AY.4.2 stoupá přenosnost o jedno nebo dvě procenta za týden, takže je mnohem pomalejší. Pokud se na to podíváme z tohoto úhlu pohledu, není tak velkou katastrofou jako delta. Pravděpodobně ji během několika následujících měsíců postupně nahradí, ale nic nenasvědčuje tomu, že by byla odolnější vůči vakcíně, takže momentálně není důvod k panice,“ uklidňuje Pagelová. 

  Méně geneticky různorodý než chřipka

  Experti přesto považují za nezbytné udržet si přehled o malých transformacích, kterými prochází SARS-CoV-2, aby se zachovala účinnost vakcín. 

  „Většina genetických změn, které vidíme v tomto viru, jsou jako jizvy, které si lidé nahromadí během života. Mnohé z nich nemají velký význam ani funkční úlohu,“ uvedl analytik Stuart Ray z Univerzity Johnse Hopkinse. Aktualizované verze současných vakcín se vyhodnocují. „Přestože se SARS-CoV-2 postupně mění, stále je mnohem méně geneticky různorodý než chřipka,“ dodal Ray. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
  Veterinář

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí.
  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla

  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla. Patovou situaci přesto proměnila v životní výhru

  Moc toužila po miminku. Vytrvale randila s muži a doufala, že najde adepta na tatínka. Marně. Přesto má příběh šťastný konec. Mandě Epton ze Sydney se podařilo patovou situaci proměnit v životní výhru.
  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií?

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tématiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.
  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Co to je, mít smrt přímo před očima, dobře ví hospicová sestra z Los Angeles v Kalifornii, Julie McFadden. Při své práci je denně v kontaktu jak s umírajícími, tak s jejich nejbližšími. Díky načerpaným vědomostem má neuvěřitelně rozrůstající se základnu fanoušků.
  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Kayleigh Baldwin-Wilkinson (28) z anglického hrabství Essex byla vždy baculatější. Postupem času se však vyjedla přímo do morbidní obezity. Zhubnout dietami se jí nepovedlo, a tak vsadila na chirurgy. Za 8 000 liber z ní vykřesali sexy krásku bez námahy.
  Reklama

  1 komentář

  1. A já mám pocit že přešel do stavu „prozkoumej obranu nepřítele a naplánuj konečný útok“. 🙂

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama