11.1 C
Czech
Čtvrtek 5. října 2023

Jaderné ponorky pro Austrálii vyrobí britský zbrojní gigant BAE Systems

Britský zbrojní gigant BAE Systems získal kontrakt na výrobu útočných jaderných ponorek nové generace s jaderným pohonem. Ty obdrží jak britské královské námořnictvo, tak Austrálie v reakci na čínské ambice v Indo-Pacifiku v rámci obranného paktu AUKUS.

Binance zastavuje obchodování v eurech pro evropské uživatele Paysafe

Kryptoměnová burza Binance vyzvala evropské uživatele využívající Paysafe, aby do 31. října převedli své zůstatky v eurech na stablecoin USDT. Kryptoburza v prohlášení uvedla, že toto rozhodnutí učinila poté, co se její bankovní partner Paysafe "jednostranně rozhodl přestat zpracovávat eurové vklady pro uživatele Binance".

Výhrůžkami jaderným útokem chce Putin jen odvést pozornost, tvrdí člen britské vlády

Uvedení ruských jaderných sil do stavu nejvyšší pohotovosti je pokusem odvést pozornost lidí od toho, co se děje na Ukrajině, uvedl britský ministr obrany Ben Wallace. Píše o tom BBC.

Ben Wallace uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin vede „rétorickou bitvu“ a snaží se připomenout světu, že má odstrašující prostředky. Řekl to v rozhovoru pro BBC Breakfast.

Ministr také uvedl, že Rusko má „zpoždění“ ve svém plánu jak dobýt Ukrajinu, protože Ukrajinci se silně brání.

Putin prohlásil, že jeho rozkaz je důsledkem agresivních prohlášení Západu. Vyvolal však mezinárodní odsouzení. USA jeho výrok označily za „nepřijatelnou eskalaci“ a EU později oznámila novou řadu sankcí proti Rusku.

Putinovo oznámení neznamená, že Rusko hodlá použít své jaderné zbraně.

Britský ministr obrany v rozhovoru uvedl, že chápe obavy z Putinova příkazu. Prozradil, že mu kvůli tomu volal jeho vlastní dvanáctiletý syn. „V tom, co Putin řekl, nic nenaznačovalo změnu jaderného postoje Ruska. Putin to nyní říká jen proto, aby připomněl lidem a světu, že má odstrašující prostředek,“ míní ministr.

Wallace řekl, že Británie je rovněž jadernou mocností a že její odstrašující prostředky „udržují naši bezpečnost po celá desetiletí“.

Prezident Putin ví, že cokoli, co zahrnuje jadernou zbraň, bude mít stejnou nebo větší odezvu ze strany Západu,“ řekl Wallace. „Udržuje nás to v bezpečí, a proto bych všem rodičům v této zemi řekl, že neuděláme nic, co by v této oblasti eskalovalo. Neuděláme nic, co by přiživilo jakoukoli chybnou kalkulaci. Bereme to velmi, velmi vážně,“ dodal.

Uvedl, že Putin v současné době nasazuje „rétorickou bitvu“ a Spojené království musí zajistit její řádné zvládnutí.

Řekl také, že ruská invaze na Ukrajinu si už vyžádala značné ztráty na životech a i v Rusku se setkala s protesty. „V důsledku toho se útok Ruska pravděpodobně stane násilnějším a mohlo by dojít k nevybíravému bombardování ukrajinských měst,“ varoval.

Postup Rusů Ukrajinci zpomalují

Ruský vojenský útok vstoupil do pátého dne a města po celé Ukrajině jsou v pohotovosti poté, co se ruské síly přes noc zaměřily na hlavní město Kyjev a hlavní centra Charkov a Černihiv. Všechna tři města zůstávají pod ukrajinskou kontrolou. Rusko však dosáhlo určitého pokroku na jihu, kde dobylo přístavní město Berďansk.

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že podle nejnovějších informací zůstává většina ruských sil více než 30 km severně od Kyjeva, zpomalena ukrajinskými silami. „Logistická selhání a pevný ukrajinský odpor nadále maří ruský postup,“ oznámil úřad.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že příštích 24 hodin bude rozhodujících.

Vyjednavači Kyjeva a Moskvy se dnes sešli k jednání na ukrajinské hranici s Běloruskem. Zelenskyj v neděli uvedl, že od rozhovorů neočekává průlom, ale řekl, že se jich zúčastní kvůli „malé šanci na ukončení války“.

Po víkendovém telefonátu s panem Zelenským premiér Boris Johnson uvedl, že věci „nejdou zcela podle představ prezidenta Putina“. Ukrajinci podle něj hrdinně bojují a s velkým úspěchem odrážejí ruské síly.

Sledujte nás na sítích

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

DOPORUČUJEME

Ukrajina hlásí zničení čtyř ruských dronů, Charkovem hřměly výbuchy

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu pomocí bezpilotních letounů a naváděných leteckých bomb, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na mluvčí ukrajinského operačního velitelství jih Nataliju Humeňukovou. Protivzdušná obrana podle ukrajinského letectva sestřelila čtyři ze sedmi dronů. Jsou ovšem hlášeny také zásahy. O ruském vzdušném útoku dnes ráno informovali též z Charkova, ve městě byly slyšet výbuchy, píše server RBK-Ukrajina.

Wagnerovce nahradí na Ukrajině nové bojové dobrovolnické skupiny

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek setkal s jedním z nejvyšších někdejších velitelů Wagnerovy skupiny Andrejem Troševem. Hovořil s ním o založení nových bojových skupin, které by zaplnily prázdné místo po žoldnéřích již mrtvého Jevgenije Prigožina.

Rusko podle úřadů zaútočilo na Mykolajiv, Ukrajina v ruské Kurské oblasti

Rusko v noci na dnešek podniklo raketový útok na Mykolajiv na jihu Ukrajiny a zasáhlo blíže neurčený objekt infrastruktury, škody však nezpůsobilo, uvedl šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. Rusové dnes ráno ostřelovali také Cherson, těžká zranění utrpěli dva zaměstnanci městského podniku. Ruské systémy protivzdušné obrany pak v noc na dnešek zničily nad Kurskou a Kalužskou oblastí 11 ukrajinských dronů, uvedlo ruské ministerstvo obrany. K útokům v Kurské oblasti se přihlásila ukrajinská tajná služba SBU.

Rusko podniklo další vzdušný úder na Ukrajinu, ta hlásí zničení 34 ze 44 dronů

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, informovala s odvoláním na ukrajinské úřady agentura Reuters. Letectvo hlásí, že sestřelilo 34 útočných bezpilotních letounů z celkem 44 dronů, které podle nich Rusové na ukrajinské území vyslali. Ukrajinská energetická společnost Ukrenerho informuje o poškození tepelné elektrárny na jihu země kvůli masivnímu ruskému ostřelování během středečního večera. Kde přesně se zařízení nachází, firma neuvedla.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rozžhavená Amazonka vyplavuje mrtvá těla ohrožených „růžových delfínů“

Amazonka v Brazílii vyplavuje na břeh mrtvá těla ohrožených delfínovců amazonských, vzácných a vysoce ohrožených sladkovodních delfínů. Tato úmrtí podle odborníků nejspíše souvisejí s extrémními teplotami vody, zatím se však snaží vyloučit i jiné příčiny, jako je bakteriální infekce.

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

Hunter Biden odmítl vinu v případu nákupu zbraně, požádá o zamítnutí obžaloby

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, dnes u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jeho právník zároveň avizoval žádost o smetení případu ze stolu na základě americké ústavy. Informovala o tom agentura AP, podle níž věc směřuje k hlavnímu líčení na pozadí předvolební kampaně, v níž bude Biden starší usilovat o znovuzvolení prezidentem.

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, krok kritizovala Moskva

Arménský parlament dnes ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.