Reklama

Všichni se musí naočkovat, jinak bude peklo. Američtí epidemiologové varují před deltou

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Zdravotničtí poradci současné i minulé administrativy USA varují všechny nenaočkované Američany před delta variantou koronaviru. Ta se podle nich nakonec ukáže jako ta vůbec nejnebezpečnější, píše CNN.

Miliony nenaočkovaných Američanů podle epidemiologů silně hazardují se svým zdravím a svobodou, když se nenechají vakcinovat. Delta varianta, která se nyní šíří ve světě a která už může za 80 procent infekcí v USA (podobně jako v Česku), je zatím nejnakažlivější kmen koronaviru, upozorňují odborníci.

Ačkoliv například podle britských vědců zatím není prokázáno, že by delta způsobovala horší průběh nemoci, američtí experti jsou přesvědčeni o opaku. Nikdo totiž zatím neumí odhadnout, jak se virus začne chovat na podzim, kdy chladnější počasí obecně přeje respiračním infekcím.

Scott Gottlieb, bývalý komisař Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv za administrativy exprezidenta Donalda Trumpa, pronesl hrozivé proroctví. „Lidé se buď naočkují, nebo už nemoc prodělali, jinak deltu dostanou,“ uvedl Gottlieb v pořadu Face The Nation televize CBS. „A pro většinu z nich to bude ta nejhorší virová nemoc, jakou kdy chytili,“ zahrozil.

Ti, kdo se přece jen naočkovat nenechají, by podle něj měli nosit co nejkvalitnější roušky a respirátory. Vědci, kteří zkoumali 62 případů delta varianty, přišli na to, že virová nálož je zhruba 1260krát vyšší než u původní varianty koronaviru, která se ve světě šířila začátkem roku 2020.

Lékařka: Delta dostane i děti

Delta varianta také v USA – což se zatím v Evropě, včetně ČR, nepotvrdilo – posílá do nemocnic mladší ročníky, než tomu bylo dříve. Podle doktorů drtivou většinu hospitalizovaných tvoří neočkovaní lidé. Pravda ale je, že podle doporučení CDC se očkovaní lidé na přítomnost koronaviru vůbec netestují, což kritizují někteří experti.

Letošní virus vůbec není jako ten loňský,“ upozorňuje Catherine O’Neal, specialistka na infekční choroby z Louisiany. Útočí na čtyřicátníky, na rodiče a mladé prarodiče. A dostane i naše děti,“ řekla lékařka, která nyní podle svých slov léčí čím dál tím víc zdravých dvacátníků s těžkým průběhem.

Všichni se musí nechat naočkovat,“ říká striktně O’Neal. „To je jediný způsob, jak to ukončit. Roušky nás nezachrání. Musí to být očkování.“

Před „obří vlnou“, pokud se lidé nenechají vakcinovat, varoval pro CNN i přední americký epidemiolog Anthony Fauci. Varianta delta se už rozšířila do všech padesáti států a v některých už počty pozitivních mnohonásobně vzrostly. Některé státy kvůli tomu znovu zavádějí povinnost nosit roušky.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Tálibán útok na sídlo ministra obrany
Sídlo ministra obrany Afghánistánu Bismillaha Khana Mohammadiho v Kábulu se stalo terčem útoku. Militanti u něj odpálili bombu a začali střílet. Ministr nebyl zrovna doma, jeho rodinu se podařilo evakuovat do bezpečí. Jedenáct lidí bylo zraněno a nejméně šest zemřelo, včetně čtyřech útočníků.
běloruský opoziční aktivista oběšený
Aktivista Vitalij Šišov, který pomáhal krajanům uprchnout z Běloruska, byl nalezen oběšený v kyjevském parku. Úřady nyní jeho podezřelou sebevraždu vyšetřují. Nevylučují, že se ve skutečnosti stal obětí vraždy.

1 komentář

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama