Reklama

Všechny děti nad dva roky musí nosit roušky. I ty očkované, navrhují američtí pediatři

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Americká asociace pediatrů (AAP) vydala v pondělí nová doporučení pro školy a školky. Podle nich by všechny děti starší dvou let měly nosit ve školních zařízeních roušky, a to včetně těch očkovaných. Informuje o tom CNN.

Doporučení sdružení dětských lékařů je přísnější než to, které tento měsíc vydalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), podle nějž by měly roušky nosit jen neočkované děti. Pediatři se ale zároveň postavili za to, aby školy byly od září otevřené a s prezenční výukou.

AAP věří tomu, že benefity prezenční výuky v tuto chvíli, vzhledem k tomu, co už o pandemii víme, převažují nad riziky,“ napsali pediatři. „Rizika přenosu uvnitř školy jsou nízká, pokud se dodržují protiepidemická opatření, navíc pro děti starší dvanácti let už existuje funkční vakcína„. Pro děti a teenagery je už schválená vakcína společnosti Pfizer, která se kromě USA používá i v EU, včetně České republiky.

Hlavním cílem by mělo být bezpečí pro žáky a studenty, kteří by ale měli fyzicky chodit do škol. Význam prezenčního vzdělávání je dobře zdokumentovaný, a existují už důkazy o negativním vlivu zavření škol v roce 2020 na děti,“ píše se v doporučení AAP.

Všichni noste roušky

Dětští lékaři nicméně trvají na tom, aby všechny děti starší dvou let nosily ve školách a školkách povinně roušky, pouze s výjimkou těch, jejichž diagnóza jim ochranu dýchacích cest znemožňuje.

Důvody pro toto doporučení jsou mimo jiné ty, že velké procento žáků se ještě nemůže nechat naočkovat. Roušky chrání nenaočkované a zabraňují přenosu. Je ovšem složité monitorovat nebo vynucovat u neočkovaných žáků roušky,“ stojí ve stanovisku. Proto by ochranu úst a nosu měly nosit všechny děti, vakcinované či nikoliv.

Univerzální nošení roušek je jedním z užitečných nástrojů, jak bojovat s pandemií. Ukázalo se jako efektivní i při možném přenosu jiných respiračních chorob. Odpadne také břemeno kontroly vakcinace jednotlivých studentů,“ vyjádřila se prezidentka AAP Sara Bode.

Hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci s přísným stanoviskem pediatrů souhlasí. „Pokud máte dynamické šíření viru v určitých komunitách a významné procento neočkovaných lidí v populaci, je potřeba udělat krok navíc. Takové opatření může zabránit přenosu i mezi očkovanými,“ okomentoval jejich doporučení. Řekl ale, že odlišná stanoviska AAP a CDC mohou způsobit zmatek. „Myslím, že Americká asociace pediatrů jsou přemýšliví lidé. Analyzují situaci a řekl bych, že jejich přístup je rozumný,“ uvedl Fauci.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Tálibán útok na sídlo ministra obrany
Sídlo ministra obrany Afghánistánu Bismillaha Khana Mohammadiho v Kábulu se stalo terčem útoku. Militanti u něj odpálili bombu a začali střílet. Ministr nebyl zrovna doma, jeho rodinu se podařilo evakuovat do bezpečí. Jedenáct lidí bylo zraněno a nejméně šest zemřelo, včetně čtyřech útočníků.
běloruský opoziční aktivista oběšený
Aktivista Vitalij Šišov, který pomáhal krajanům uprchnout z Běloruska, byl nalezen oběšený v kyjevském parku. Úřady nyní jeho podezřelou sebevraždu vyšetřují. Nevylučují, že se ve skutečnosti stal obětí vraždy.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama