Během posledních demonstrací v Bělorusku proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi bylo podle lidskoprávní organizace Viasna zadrženo více než tisíc lidí. Policie zatýkala v hlavním městě Minsku a na několika dalších místech. Informuje o tom BBC.
Odhodlání opozice vytrvat v protestech ještě zesílilo po smrti jedenatřicetiletého Romana Bondarenka.

Bondarenko byl podle svědků zadržen minulý týden po strkanici s policisty v civilu, kteří strhávali demonstrujícím bíločervené stužky. O několik dní později bylo oznámeno jeho úmrtí, které opozice připisuje policejnímu násilí.
Státní složky obvinění popírají. Představitelé Evropské unie označili Bondarenkovu smrt za „šokující a hanebnou“.
Podle svědectví získaného agenturou Reuters zasahovaly v neděli pořádkové síly proti demonstrantům za použití gumových projektilů.
Protesty proti zfalšovaným prezidentským volbám, které Lukašenka znovu vynesly do čela země, se v Bělorusku konají každou neděli. Počet účastníků většinou přesahuje 100 000.
Za skutečnou vítězku prezidentských voleb považuje běloruská opozice Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Ta byla ale krátce po volbách nucena odejít do exilu do sousední Litvy.
Alexandr Lukašenko tak zůstává v nejvyšším vládním úřadě i po šestadvaceti letech u moci.
BBC připomíná, že volby označily za neregulérní jak Evropská unie, tak Spojené státy. Ze zahraničí se také často ozývají protesty proti brutalitě, s jakou Lukašenkův režim proti opozici zasahuje.
Podle některých pozorovatelů přesáhl počet zadržených už v říjnu deset tisíc.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označila povolební porušování lidských práv v Bělorusku za „masivní, systematické a prokázané mimo veškerou pochybnost“.
OBSE také vyzvala ke zrušení výsledků voleb, které podle ní provázely nesrovnalosti „v každé fázi“.