Pět bývalých vězňů z okresní věznice v Arkansasu se dohodlo na mimosoudním vyrovnání s lékařem, který jim údajně bez jejich souhlasu podal antiparazitární lék ivermektin proti covidu. Informuje o tom AP News, The Guardian a další servery.
Žalobu proti doktoru Robertu Karasovi, který byl lékařem věznice v okrese Washington a léčil covid ivermektinem, federální soudce minulý týden zamítl. Obě strany se dohodly na vyrovnání, řekl.
Arkansas jail inmates settle lawsuit with doctor who prescribed them ivermectin for COVID-19 https://t.co/nNxdPixo3Q
— Data Report (@CovidDataReport) October 7, 2023
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil ivermektin pro použití u lidí a zvířat na některé parazitické červy, vši a kožní onemocnění. Nikdy však neschválil jeho použití k léčbě covidu u lidí. Podle FDA patří mezi nežádoucí účinky léku kožní vyrážka, nevolnost a zvracení.
Vězni uvedli, že jim nikdy nebylo řečeno, že dostávají ivermektin kvůli covidu. Mysleli si údajně, že dostávají vitaminy, antibiotika nebo steroidy. Vězni ve své žalobě uvedli, že při užívání léku trpěli vedlejšími účinky, včetně problémů se zrakem, průjmu a žaludečních křečí.
„Tito muži jsou neuvěřitelně odvážní a houževnatí. Postavili se zneužívání a nelidskému experimentování, kterému byli vystaveni ve Washington County Detention Center,“ uvedla Holly Dickson, výkonná ředitelka American Civil Liberties Union of Arkansas, která vězně zastupovala. „Experimentální použití ivermektinu bez vědomí a souhlasu těchto pacientů bylo závažným porušením lékařské etiky a práv pacientů. Tito stateční klienti zabránili dalšímu porušování nejen svých práv, ale i práv ostatních zadržovaných ve WCDC,“ prohlásila.
Dva tisíce dolarů pro každého
Na základě dohody o narovnání obdrží každý z bývalých vězňů 2 000 dolarů. Dva z vězňů již nejsou ve vazbě a další tři jsou nyní ve státní péči, uvedla obhájkyně. Od podání žaloby věznice rovněž zlepšila postupy a formuláře pro oznamování a udělování souhlasu, sdělila ACLU.
Michael Mosley, právní zástupce obžalovaných, uvedl, že urovnáním případu se nedopustili žádného pochybení.
„Z našeho pohledu jsme se prostě dohodli. Urovnání, jak vidíte, je velmi minimální. Nižší než předpokládané náklady na pokračování soudního sporu,“ uvedl Mosley v e-mailu pro AP News. „Navíc tvrzení některých, že dr. Karas prováděl jakýkoli experiment týkající se ivermektinu, byla a jsou nepravdivá. Vyvrátili jsme je,“ dodal.
Státní lékařská rada loni odhlasovala, že proti Karasovi nepodnikne žádné kroky. Už tehdy obdržela stížnosti na jeho používání ivermektinu k léčbě covidu mezi vězni. Karas uvedl, že ivermektin začal ve věznici podávat v listopadu 2020. Vyšetřovateli státní lékařské rady řekl, že ivermektinem bylo ve věznici léčeno 254 vězňů. Karas podal loni výpověď.
Karas používání ivermektinu k léčbě covidu obhajoval a uvedl, že žádné vězně nenutil lék užívat. Jak ale dříve psal The Guardian, v žalobě stojí, že pokud by vězni věděli, že jim doktor dává experimentální odčervovadlo, odmítli by.
Lékaři proti ivermektinu
Americký okresní soudce Timothy L. Brooks v březnu zamítl návrh na zamítnutí žaloby vězňů. Rozhodl, že mají „věrohodné“ tvrzení, že došlo k porušení jejich ústavních práv.
Americká lékařská asociace, Americká asociace lékárníků a Americká společnost zdravotnických systémových farmaceutů v roce 2021 vyzvaly k okamžitému ukončení předepisování a používání léku k léčbě covidu.
Předepisování ivermektinu v lékárnách zaznamenalo během pandemie velký rozmach. Zdravotníci v Arkansasu a dalších státech vydali varování poté, co zaznamenali nárůst počtu telefonátů na toxikologická střediska ohledně lidí užívajících veterinárních přípravků k léčbě covidu. CDC rovněž zaslalo lékařům upozornění na tento trend.
Navzdory těmto varováním byl lék republikánskými zákonodárci v Arkansasu a dalších státech propagován jako potenciální lék na covid.