Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Vědci analyzují poklady objevené pod podlahou katedrály Notre-Dame

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Francouzští archeologové provádějí v katedrále Notre-Dame v Paříži v rámci rekonstrukce po ničivém požáru v roce 2019 preventivní výzkum 850 let staré podlahy. Pod nohama se jim skrývaly poklady v podobě dvou olověných sarkofágů a dalších nečekaných artefaktů. Vědci čekají na analýzu těchto nesmírně cenných objevů. Napsal o tom deník HuffPost. 

  Francouzští archeologové provádějí preventivní výzkum 850 let staré podlahy v srdci Paříže, katedrále Notre-Dame, v rámci rekonstrukce po požáru před třemi lety. Jak se zdá, návštěvníci svatostánku celou tu dobu kráčeli po cenných pokladech, které nyní vědci analyzují. Napsal o tom americký deník HuffPost

  Badatelé v březnu pod kamennou podlahou katedrály objevili zbytky stavebních struktur a pohřební objekty staré stovky let. 

  Za nejvýznamnější nález považují olověný sarkofág datovaný do 14. století, jehož koncem března objevili v části mezi chórem a hlavní chrámovou lodí. Do sarkofágu zavedli malou kameru, díky níž uvnitř našli pozůstatky vlasů, látky, rostlin (rostlinná podestýlka) a horní část lidské kostry. 

  Další cenné dubnové objevy 

  „Pokud potvrdíme, že sarkofág pochází ze středověku, setkáme se zde se vzácnou formou pohřbívání,” řekl vedoucí archeolog Christophe Besnier z francouzského Národního archeologického ústavu. V případě potvrzení předčasného datování nálezců půjde o významný nález.

  Sarkofág vědci poslali k analýze do Institutu forenzní medicíny v jihofrancouzském městě Toulouse. Podle informací CNN s odkazem na výzkumníky musel patřit nějakému vysokému hodnostáři. 

  V dubnu archeologický tým našel druhý olověný sarkofág, který zůstal stejně jako ten první perfektně zachovalý. Objevil jej v malé mezeře, kterou badatelé nasvítili baterkami z mobilů. 

  To ale není všechno, co za poklady podlaha podlaha Notre-Dame před zraky veřejnosti skrývala. Archeologický tým pod kamennými vrstvami našel 300 až 400 fragmentů patřících k lektoriu či také chórové přepážce, což je tribuna určená ke čtení. 

  Objevili zde rovněž kamennou podobiznu hlavy Ježíše Krista a zbytky středověké hradby katedrály. „Deset až patnáct centimetrů pod podlahovými deskami,” dodal Besnier.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS