Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Ve Skopje byly při protestech proti ústupkům Bulharsku zraněny desítky policistů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve Skopje bylo zraněno 47 policistů při protestech proti ústupkům, jejichž cílem je překonat výhrady Bulharska vůči vstupu Severní Makedonie do Evropské unie. S odvoláním na policii o tom dnes informovala agentura AP. Tisíce lidí vyrážejí již od víkendu každý večer do ulic kvůli kompromisnímu návrhu, který opozice i mnozí Makedonci považují za ohrožení své národní identity.

  Zranění utrpěli policisté ve chvíli, kdy se v úterý v noci od davu demonstrantů oddělila skupina převážně mladých protestujících a začala házet na budovu parlamentu ve Skopje vejce, kameny, kovové předměty a zápalné láhve.

  Bulharsko má jako členský stát EU právo veta vůči zahájení přístupových rozhovorů s uchazeči o členství. Požaduje, aby Severní Makedonie oficiálně uznala, že její jazyk má bulharské kořeny, aby včlenila zmínku o bulharské menšině do ústavy a aby potlačila údajné „nenávistné projevy“ vůči Bulharsku.

  Prezident Stevo Pendarovski i vláda ve Skopje podporují Francií navrženou dohodu, která kromě změny ústavy předpokládá také pravidelné kontroly řešení dvoustranného sporu s Bulharskem. Podle kritiků by si tím Sofia zachovala páky pro ovlivňování budoucího přístupového procesu.

  Bulharsko již formálně francouzský návrh schválilo a nyní by ho měl podpořit také parlament Severní Makedonie. Zákonodárci se mají sejít ve čtvrtek, aby zřídili výbor, který se bude touto otázkou zabývat. Plenární zasedání zatím svoláno nebylo. S ohledem na odpor opozice i nutnost přijmout ústavní změny dvoutřetinovou většinou je nepravděpodobné, že by Sobranie návrh schválilo.

  Policie uvedla, že zadržela 11 protestujících. Premiér Dimitar Kovačevski odsoudil útoky na policisty a uvedl, že násilí nelze ospravedlnit. Ministr vnitra Oliver Spasovski při dnešní návštěvě zraněných policistů v nemocnici uvedl, že strůjcům násilností hrozí „nejpřísnější možné tresty“. Podle něj se další násilné protesty chystají na dnešní večer.

  Hlavní středopravá opoziční strana VMRO-DPMNE, řada odborníků na mezinárodní právo a občanských organizací tvrdí, že francouzský návrh upřednostňuje bulharské požadavky, které zpochybňují makedonský pohled na dějiny, jazyk, identitu a kulturní dědictví.

  Severní Makedonie je kandidátem na členství v EU již 17 let. Zahájení přístupových rozhovorů se dlouho odkládalo kvůli nedostatkům v oblasti vlády práva v době vlády expremiéra Nikoly Gruevského, od roku 2020 stanovení data pro započetí rozhovorů blokuje Bulharsko.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS