Více
  0.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tematiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.

  Studie, jež nově zveřejnil vědecký magazín PLOS ONE, dost možná změní vaši oblíbenou dovolenkovou destinaci. Anebo vás přiměje vybírat podle jiných kritérií, než je počet hotelových hvězdiček. I oblasti, které se jeví jako dokonalý ráj na zemi, mohou nemile překvapit kvalitou mořské vody. Po bližší analýze provedené vědci se někdy na pohled pěkné moře mění spíše v močůvku.

  Odborníci z kalifornské univerzity v Santa Barbaře odebrali vzorky mořské vody celkem ze sto třiceti pěti míst světa v blízkosti zástaveb jako jsou hotely a podobně. Výsledek rozhodně neláká ke koupačce. Ročně se do moře dostává 6,2 milionu tun dusíku. Z toho 63 procent způsobuje přítok z čističek odpaních vod, 5 procent je ze septiku a 32 procent se do vody dostává přímým způsobem. To znamená, že téměř třetina z toho jsou lidské fekálie.

  Nejkritičtější situace má být přitom v Asii, kde je velmi problematických 25 povodí. Týká se to především Indie, Číny a Korey. Ty produkují téměř polovinu celkového množství dusíku. Ze všeho nejhůře je na tom řeka Jang-c’-ťiang s celkem jedenácti procenty v žebříčku znečištění. V přímém vypouštění fekálního odpadu pak vede Asie, hned na druhém místě je africký kontinent.

  Znečištění signalizují vrstvy řas na hladině moře. Nejhorší výsledky měření jsou v Asii

  „Naše výsledky upřesňují, ve kterých oblastech by měly skupiny mořských enviromentalistů (obor, který se zabývá prevencí znečišťování životního prostředí, nápravou vzniklých škod a nežádoucích zásahů, pozn.red.) a úřady veřejného zdravotnictví blíže spolupracovat na snížení vlivu odpadních vod na pobřežní ekosystémy,“ cituje vědce PLOS ONE.

  Nejde totiž jen o estetickou záležitost, ale v první řadě to ohrožuje životní prostředí. Škodí to nejen lidem, ale i přírodě jako takové. Dusík se sice považuje za přínosnou živinu, týká se to ale spíše suchozemských rostlin a taktéž musí být v omezené míře. V oceánech ve velkém množství může způsobit katastrofu.

  Přítomnost přemíry dusíku v moři se dá dobře poznat i podle toho, že se ve vodě objevuje spousta řas. Právě ty pak zahubí vše okolo. „Přivádění patogenů a dusíku do oceánů představuje velkou výzvu pro pobřežní ekosystémy, veřejné zdraví a ekonomiku po celé planetě,“ říká studie závěrem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Kapitánovi výletní lodi Dafyddovi Lewisovi se na jeho plavbě Cardigan Bay ve waleském New Quay podařilo natočit neuvěřitelnou show delfínů. Unikátních záběrů si všimnul i britský deník Daily Mail.
  Zpěvačka Adele. Foto: Reuters

  Vyplouvá napovrch pravý důvod zrušení koncertu Adele. Žádný covid, ale zuřivá hádka kvůli bazénu

  Zpěvačka Adele rozhořčila tisíce fanoušků, když den před velkolepým koncertem v Las Vegas oznámila, že se vystoupení ruší. Tvrdila, že důvodem je šíření covidu-19. Nyní se však proslýchá, že se jí jen nelíbilo pódium.
  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla

  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla, protože nebyl dost vzdělaný

  Po dobu několika let se dívka nechávala podporovat od svého partnera, který tvrdě dřel jako dělník. Když pak díky němu získala titul, nebyl jí dost dobrý.
  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus

  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus! Žije pouze v lesích Thajska

  Nadšenec do přírody a taky velice populární youtuber JoCho Sippawat z Thajska se na YouTube může chlubit nějakými 2,5 miliony odběrateli. Na rozdíl od influencerů typu Jake Paul ale JoCho baví lidi aspoň něčím podnětným. Bere totiž své sledující na výlety do přírody, kde následně objevuje všechno možného. A teď se mu dokonce povedlo objevit i nový druh tarantule.
  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.
  Malik Faisal Akram

  Domů se vrátím v pytli na mrtvoly, hlásil před smrtí terorista Malik Faisal Akram

  Zpravodajský portál Daily Mail zveřejnil obsah nahrávek teroristy z útoku v texaské synagoze. Anglický rodák s pákistánskými kořeny vyzýval Američany k Džihádu, uzurpoval svou manželku a smrt si prý objednal u Alláha.
  Reklama

  1 komentář

  1. Samozřejmě:Mnžel této paní je majitelem farmaceutické firmy,která na vakcinách štědře vydělává,takže je jasné proč by se měli všichni očkovat…..

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama