Těla vyzdvižená z trosek letadla šéfa ruských žoldnéřů Jevgenije Prigožina jsou natolik ohořelá, že je zatím nebylo možné identifikovat. Napsal to s odvoláním na své zdroje ruský telegramový kanál Baza, který má blízko k ruským silovým strukturám. Podle něj tak bylo zapotřebí odeslat „biologický materiál“ do Moskvy, kde bude proveden rozbor DNA. Předtím média informovala, že těla zemřelých byla z místa letecké havárie převezena do střediska soudního lékařství v Tverské oblasti. Pád letadla, na jehož palubě byl podle dokumentů i Prigožin a další klíčoví lidé Wagnerovy žoldnéřské skupiny, ve středu večer nepřežil nikdo z deseti osob na palubě.
V různých ruských městech už začaly vznikat spontánní Prigožinovy pomníky a lidé k nim přinášejí květiny, přestože smrt zakladatele Wagnerovy společnosti ještě oficiálně potvrzena nebyla. Provizorní pomník vznikl například v Novosibirsku, uvedl portál Fontanka.ru. Prigožin byl podle federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviacija stejně jako jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin na seznamu cestujících zříceného letadla.
Investigations opened into plane crash that reportedly killed the head of Russia's Wagner mercenary group along with nine othershttps://t.co/fCuevhs19I
— AFP News Agency (@AFP) August 24, 2023
📸 People pay tribute to Yevgeny Prigozhin at a makeshift memorial outside the "PMC Wagner Centre" in Saint Petersburg pic.twitter.com/QBqToReFBg
Příčina pádu stroje Embraer je nejasná. Služba Flightradar24, která monitoruje pohyby letadel, zjistila, že letadlo začalo padat ve středu v 18:19 moskevského času (17:19 SELČ). Představitel služby agentuře Reuters sdělil, že letadlo za 30 sekund pádu ztratilo výšku 2,4 kilometru. Ruská opoziční média si podle portálu Meduza povšimla, že před zřícením letadlo stoupalo, z čehož vyvozují, že pád byl nečekaný.
Místo nehody podle Meduzy stále ohledávají kriminalisté. Ruský vyšetřovací výbor, který v zemi plní funkci kriminální ústředny, listu Kommersant sdělil, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický útok. Telegramové kanály s odvoláním na nejmenované zdroje nicméně píší, že vyšetřovatelé zkoumají i verzi, že v podvozku letadla byla umístěna výbušnina, upozornila Meduza.
Vedení vyšetřování se podle ruskojazyčného vydání serveru BBC News ujal Ivan Sibul z vyšetřovacího výboru, který už v minulosti zkoumal velké letecké katastrofy. Zabýval se například havárií letadla v roce 2014 při startu na letišti Vnukovo, kdy zahynul šéf francouzské ropné společnosti Total Christoph de Margerie.
Mnozí západní představitelé a analytici spekulují, že středečním zřícení letadla nebyla jen nešťastná náhoda. Americký prezident Joe Biden například ve středu poznamenal, že „v Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál Putin“. Americký Institut pro studium války (ISW), který se podrobně věnuje válce na Ukrajině, uvedl, že Putin téměř jistě nařídil sestřelení letadla.