Více
  0.5 C
  Czech
  Pátek, 3 prosince, 2021

  V roce 2040 úplně zmizí ledovce v Africe. To má způsobit nevratnou změnu zemského systému

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Často slyšíme o tání ledovců v polárních končinách, jako je Grónsko nebo Antarktida. Ještě kritičtější situace kvůli tajícímu ledu je však v Afrických horách. Velmi brzy hrozí záplavy a hladomor.

  Podle vědců africké ledovce zmizí do dvaceti let. „Zbývající africké ledovce mají velký vědecký význam. Očekává se, že do roku 2040 zcela roztají, což signalizuje hrozbu bezprostřední a nevratné změny zemského systému,“ řekl generální tajemník WMO prof. Petteri Taalas. To by mělo ovšem fatální následky.

  Ze zprávy WMO vyplývá, že Afrika se otepluje ve větší intenzitě, než ve zbytku světa. Paradoxem je, že Afrika ke globálnímu oteplování přispívá ze všech států nejméně. Padesát čtyři afrických států produkuje pouze čtyři procenta všech emisních plynů, které oteplování způsobují. Navzdory tomu však bude nejvíce postižená.

  Zpráva WHO upozorňuje především na situaci na Kilimandžáru, v pohoří Mount Kenya a v pohoří Rwenzori, které jsou ve výšce nad 5000 metrů nad mořem. Podle výpočtů to bude mít na ekonomiku v zemi o 1,3 miliardě obyvatel zničující dopad. „Pokud se nic nezmění, bude do roku 2030 mimořádnému suchu, záplavám a extrémnímu horku čelit 118 milionů chudých Afričanů,“ prohlásila přední agronomka z Komise Africké unie, Josefa Sacková. Lidé si prý budou muset denně vystačit s necelými dvěma dolary.

  Afrika bude potřebovat na své ekologické cíle biliony dolarů, aby zachránila své obyvatelstvo.

  Na Madagaskaru v Indickém oceánu podle OSN klimatické změny způsobí hladomor. Právě tolik ohrožená Afrika se z důvodu slabé ekonomiky na podobných světových jednáních ozývá nejméně. Je pro ni obtížnější ve snaze o záchranu bojovat. „Roční výdaje na přizpůsobení se změně klimatu Africe stoupnou do roku 2050 na 50 miliard dolarů, i když budeme předpokládat, že se podaří plnit mezinárodní cíl držet oteplování pod dvěma stupni Celsia,“ informoval Petteri Taalas.

  Snad aby se zde aplikoval experiment skupiny nadšenců ze Švédska. Ti ve své domovině natáhli přes část tajícího ledového masivu Helags tlusté plachty ve snaze zpomalit tání. A opravdu se povedlo. Ukázalo se, že zachránili sníh do hloubky třech až čtyřech metů. Problém je jen v tom, že zakrýt takto větší rozlohu by se poněkud prodražilo. 31. října by na téma oteplování v Africe měla proběhnout klimatická konference v Glasgow. Zda se ale podaří vymyslet účinný plán, je otázkou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Hororové přistání Boeingu 787-800

  Hororové přistání Boeingu 787-800! Z motoru šlehaly plameny a výhled pilotů byl zakrytý kusy zvířat

  Doslova horké chvíle si prožili cestující letadla FR1194 společnosti Ryanair minulý pátek při přistání v Italské Bologni. Do cesty letounu se připletly volavky, nehoda mohla skončit fatálně.
  Gynekolog léčil pacientky sexem

  Gynekolog léčil pacientky sexem. Chytil se do pasti, kterou na něho nalíčila televize

  Skandální případ z lékařského prostředí odhalil italský portál Le Iene. Gynekolog přezdívaný Dr. Magic Flute (kouzelná flétna) zneužíval své pacientky pod záminkou léčení. Na post lékaře rezignoval až poté, co se stal nechtěně aktérem reality show.
  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
  Veterinář

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí.
  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla

  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla. Patovou situaci přesto proměnila v životní výhru

  Moc toužila po miminku. Vytrvale randila s muži a doufala, že najde adepta na tatínka. Marně. Přesto má příběh šťastný konec. Mandě Epton ze Sydney se podařilo patovou situaci proměnit v životní výhru.
  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií?

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tématiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.
  Reklama
  Reklama
  Reklama