Více
  8 C
  Czech
  Úterý 21. března 2023

  Kišida přijel na Ukrajinu na neohlášenou návštěvu, setká se se Zelenským

  Japonský premiér Fumio Kišida dnes přicestoval na Ukrajinu na neohlášenou návštěvu a je na cestě do Kyjeva, informovala s odvoláním na vládní zdroje agentura Kjódó. V ukrajinské metropoli se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedlo japonské ministerstvo zahraničí.

  Ukrajinská armáda hlásí odražení 69 ruských útoků na východě země

  Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém raním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny. V regionech u měst Záporoží a Cherson jsou Rusové v defenzivě, tvrdí ukrajinský štáb.

  Hříčka umělého oplodnění: Setkala se se svými třemi dětmi, o kterých ani netušila, že existují

  Žena nemohla otěhotnět přirozenou cestou, a tak podstoupila asistovanou reprodukci, kdy je vajíčko oplodněno ve zkumavce. Porodila zdravá dvojčata. Po dvaceti letech zjistila, že po světě chodí ještě další tři její děti.

  V proputinovském Srbsku hledají domov liberálně smýšlející Rusové

  Na hlavním náměstí v srbském Bělehradě se nedávno sešly desítky Rusů, aby odsoudily válku na Ukrajině rozpoutanou prezidentem Vladimirem Putinem. V rukou demonstranti drželi fotografie politických vězňů ze své vlasti, informuje agentura AP.

  Na protější straně náměstí se na billboardu objevila reklama na ruskou propagandistickou stanici RT, která v zemi spustila online zpravodajský portál, přestože jinde v Evropě je zakázaná. Heroické portréty Putina s holým hrudníkem zdobí suvenýrová trička a hrnky. Lze je dokonce spatřit i na městských zdech.

  Tyto protichůdné obrazy odrážejí složité a křehké vztahy mezi Ruskem a Srbskem v těchto dnech.

  Co spojuje Rusko a Srbsko?

  Tato slovanská země je nejbližším spojencem Moskvy v Evropě. Má historické, náboženské a kulturní vazby, které jsou posilovány politickými kampaněmi Kremlu. Rusko podporuje nároky Srbska na jeho bývalou provincii Kosovo, která v roce 2008 za podpory Západu, vyhlásila nezávislost.

  Srbsko odmítlo uvalit na Rusko sankce, zároveň chce však vstoupit do Evropské unie. Populistický prezident Aleksandar Vučić invazi odsoudil. Do jeho země přišlo za poslední rok asi 200 000 Rusů, z nichž mnozí hledají nový život v bratrské zemi bez útlaku Kremlu.

  Prchají z nejrůznějších důvodů

  „Tady v Bělehradě nás nevnímají nepřátelsky, a to znamená hodně,“ sdělila Anastasia Demidova, která do balkánské země přijela před třemi měsíci z Moskvy. „Mluvila jsem tu se spoustou Srbů a dalších cizinců. Když se mě ptají ‚co tady děláme‘, říkám: ‚Jsme proti Putinovi a válce na Ukrajině, chceme demokratické Rusko,“ řekla agentuře AP.

  Jiní uvádějí, že utekli, aby se vyhnuli odvodu, nebo proto, že západní sankce ochromily jejich podnikání či je připravily o práci.

  V Bělehradě, městě s přibližně dvěma miliony obyvatel, lze všude slyšet ruštinu. Vznikají restaurace a bary, vedené ruskými majiteli. Rozmohly se soukromé ruské podniky, zejména v odvětví informačních technologií. Díky tomuto přílivu prudce vzrostly ceny nemovitostí. Mnohým současná situace připomíná vlnu ruských uprchlíků během bolševické revoluce v roce 1917.

  Tito novodobí uprchlíci však udržují vazby na svou vlast a to včetně těch finančních, tvrdí historik Aleksej Timofejev. Na rozdíl od svých předchůdců podle něj nemohou kvůli sankcím pokračovat na Západ a k cestám do bohatších zemí Evropy stále potřebují víza. „Tuto zemi si nevybrali, ale přišli sem, protože je jediná, která je přijala,“ dodal Timofejev.

  Nově příchozí tvrdí, že stále cítí silný vliv Moskvy, zejména pokud jde o sympatie Srbů s Putinem. Hlavním důvodem jsou podle nich média, jako je RT.

  Srbský obdiv k Putinovi roste

  Ruský aktivista Petar Nikitin to nazývá „koordinovaným propagandistickým úsilím“. Nikitin přijel do Srbska poprvé na začátku roku 2000. „Tehdy byl tento obdiv k ruské vládě mnohem okrajovější, potom jsem viděl, jak exponenciálně roste,“ řekl.

  „Rusové, kteří přijeli nedávno a kteří toho předtím o Srbsku moc nevěděli mi řekli, že byli naprosto šokováni, když viděli toto zbožňování Putina a tento obraz Ruska, který je zcela odtržený od reality,“ dodal Nikitin.

  Moskva tyto nálady v proruských médiích podpořila tím, že po rozpadu Jugoslávie v 90. letech přiživila srbský hněv na Západ kvůli Kosovu. Spor mezi Srbskem a Kosovem je zdrojem napětí od války v letech 1998 až 1999. Ta skončila, když tříměsíční bombardovací akce NATO donutila Srbsko stáhnout se z této své bývalé provincie po krvavém zásahu proti kosovsko-albánským separatistům a civilistům.

  Odmítavý postoj Srbska k vyhlášení nezávislosti Kosova má podporu Moskvy. To je jedním z důvodů, proč Bělehrad udržuje přátelské vztahy s Putinem a odmítá se připojit v západním sankcím. Vučić sice kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu, ale staví se k ní zcela „balkánsky“.

  „Podporujeme územní celistvost Ukrajiny, stejně jako podporujeme územní celistvost Srbska,“ řekl Vučić minulý měsíc na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Uvedl také, že jak Krym, tak Donbas jsou součástí Ukrajiny.

  Západní činitelé zesílili tlak na srbského prezidenta. Chtějí, aby se odvrátil od Moskvy, pokud chce jeho země vstoupit do EU. Obávají se, že Rusko by mohlo prostřednictvím svých srbských zástupců vyvolat na Balkáně nepokoje, aby odvrátilo část mezinárodní pozornosti od Ukrajiny.

  Inzeráty lákají Srby do bojů na Ukrajině

  Nedávno ruský soukromý vojenský dodavatel Wagner Group zveřejnil na srbskojazyčném kanálu RT inzeráty, v nichž verboval Srby do bojů na Ukrajině. Účast Srbů v konfliktech mimo zemi je nezákonná.

  Wagnerova společnost, kterou vlastní oligarcha Jevgenij Prigožin napojený na Putina, hraje na Ukrajině významnou a aktivní roli. Své žoldáky vyslala také do několika afrických zemí. Minulý měsíc jednal poradce amerického ministerstva zahraničí Derek Chollet s Vučićem, aby vyjádřil obavy z aktivit společnosti v Srbsku.

  Nikitin, ruský aktivista, který založil skupinu nazvanou Ruské demokratické společenství, se spojil se srbským právníkem a podal žalobu požadující vyšetřování žoldnéřské skupiny. To vedlo k nárůstu výhružek vůči liberálnějším Rusům ze strany pravicových srbských organizací s úzkými vazbami na Wagnera a Moskvu.

  „Výhružky, které dostávám přímo do poštovní schránky, jsou poměrně pečlivě formulované – jsou zcela zřejmé,“ přiznal Nikitin. „Sahají od ‚vypadni ze Srbska‘ až po velmi sprosté urážky týkající se mé rodiny. A také výhružky o tom, že se brzy setkám s lidmi, kteří jsou mrtví.“

  Nikitin řekl, že jeho liberálněji smýšlející krajané v Srbsku chtějí ukázat, že nepodporují Putinovu válku ani jeho zásahy proti opozičním skupinám v Rusku. „Chceme velmi otevřeně říci, kdo jsme a proč zastáváme názory, které zastáváme,“ dodal.

  Artem, 33letý webový vývojář z Petrohradu, řekl, že do Srbska uprchl se svou ženou a dvěma domácími zvířaty krátce po vykuknutí války. S agenturou AP hovořil pod podmínkou, že jeho příjmení nebude z „bezpečnostních důvodů“ použito.

  V rozhovoru v bělehradském baru, který je neoficiálním střediskem liberálnějších Rusů, přiznal, že pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Srbsku prostřednictvím internetových kampaní. Poskytuje informace o tom, jak začít nový život.

  „Odchod z Ruska byl určitým druhem protestu, protože jsem vůbec nesouhlasil s válkou,“ řekl Artem. „Válka pro mě není odpovědí na žádný konflikt ani na nic jiného.“

  Sledujte nás na sítích

  Británie patří mezi nejhůře zalesněné státy Evropy, přístup mladých lidí k zeleni je omezený

  Klimatická úzkost u mladých lidí souvisí s nedostatkem zeleně, k níž mají ve Spojeném království špatný přístup. Upozornila na to britská charitativní organizace pro ochranu a obnovu lesů.

  Zkušený stratég Hodgson. V 75 letech bude koučovat Crystal Palace

  Roy Hodgson se znovu vrací mezi elitu, oslovilo ho vedení Crystal Palace, aby tým udržel v Premier League. Je to zajímavá výměna. Právě u tohoto týmu Hodgson v červenci 2021 skončil a nahradil ho Patrick Vieira. Teď si role zase vyměnili poté, co Vieira prodloužil sérii bez výher ve všech soutěžích už na dvanáct zápasů.

  Stoltenberg varoval Čínu před dodávkami zbraní do Ruska

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes varoval Čínu před dodávkami smrtících zbraní do Ruska. Podpořilo by to podle něj nezákonnou válku, napsala agentura Reuters. Stoltenberg, který dnes představil výroční zprávu Severoatlantické aliance za loňský rok, své prohlášení učinil ve chvíli, kdy v Moskvě jednají ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

  Uvedení hororu Medvídek Pú bylo v Hongkongu zrušeno. Vtipálci postavu přirovnávají k Si Ťin-pchingovi

  Uvedení britského snímku Medvídek Pú: Krev a med v Hongkongu plánované na tento týden bylo zrušeno, uvedl v úterý filmový distributor bez udání důvodu. Tento krok vyvolal spekulace, že ke stažení hororu došlo kvůli srovnávání hlavní postavy s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem uživateli internetu.

  Mezinárodní měnový fond odsouhlasil půjčku Srí Lance za téměř tři miliardy dolarů

  Obyvatelé Srí Lanky se dočkali zahájení záchranného balíčku od Mezinárodního měnového fondu. Čtyřletý program zahrnuje půjčku téměř tří miliard dolarů a přístup k dalšímu financování ve výši až sedm miliard dolarů. Pomoci má zemi vypořádat se s její dosud nejhorší finanční krizí v historii. Stát ale musí pokračovat v daňových a sociálních reformách.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Británie patří mezi nejhůře zalesněné státy Evropy, přístup mladých lidí k zeleni je omezený

  Klimatická úzkost u mladých lidí souvisí s nedostatkem zeleně, k níž mají ve Spojeném království špatný přístup. Upozornila na to britská charitativní organizace pro ochranu a obnovu lesů.

  CNN: Ukrajina obvinila ruského vojáka z pokusu o vraždu; útok natočil dron

  Ukrajinská policie v nepřítomnosti obvinila z válečných zločinů ruského vojáka, který je podezřelý, že postřelil civilistu během útoku zachyceného ukrajinským dronem. Mezi důkazy jsou i nahrávky telefonních hovorů, které Rus vedl s manželkou a přítelem. Americká televize CNN na svých internetových stránkách zveřejnila video zachycující loňskou červnovou událost nedaleko Izjumu.

  Zkušený stratég Hodgson. V 75 letech bude koučovat Crystal Palace

  Roy Hodgson se znovu vrací mezi elitu, oslovilo ho vedení Crystal Palace, aby tým udržel v Premier League. Je to zajímavá výměna. Právě u tohoto týmu Hodgson v červenci 2021 skončil a nahradil ho Patrick Vieira. Teď si role zase vyměnili poté, co Vieira prodloužil sérii bez výher ve všech soutěžích už na dvanáct zápasů.

  Stoltenberg varoval Čínu před dodávkami zbraní do Ruska

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes varoval Čínu před dodávkami smrtících zbraní do Ruska. Podpořilo by to podle něj nezákonnou válku, napsala agentura Reuters. Stoltenberg, který dnes představil výroční zprávu Severoatlantické aliance za loňský rok, své prohlášení učinil ve chvíli, kdy v Moskvě jednají ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

  Uvedení hororu Medvídek Pú bylo v Hongkongu zrušeno. Vtipálci postavu přirovnávají k Si Ťin-pchingovi

  Uvedení britského snímku Medvídek Pú: Krev a med v Hongkongu plánované na tento týden bylo zrušeno, uvedl v úterý filmový distributor bez udání důvodu. Tento krok vyvolal spekulace, že ke stažení hororu došlo kvůli srovnávání hlavní postavy s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem uživateli internetu.