Ve věku 94 let zemřel v Paříži spisovatel Milan Kundera, který patří k nejvýznamnějším českým autorům minulého století. Informaci ČTK dnes potvrdila mluvčí Moravské zemské knihovny (MZK) v Brně Anna Mrázová. Kundera žil od roku 1975 ve Francii, francouzsky také psal. K jeho nejznámějším dílům patří romány Žert, Nesnesitelná lehkost bytí či soubor povídek Směšné lásky.
Spisovatel českého původu zemřel podle sdělení MZK v úterý ve svém pařížském bytě, a to po dlouhé nemoci. Datum úmrtí potvrdilo i francouzské nakladatelství Gallimard v prohlášení, které cituje agentura Reuters. Gallimard vydával Kunderova díla ve Francii.
Milan Kundera, the writer of ‚The Unbearable Lightness of Being‘ whose dissident writings in then communist Czechoslovakia transformed him into an exiled satirist of totalitarianism, has died in Paris at the age of 94, Czech media said. https://t.co/f6NL0IWual
— The Associated Press (@AP) July 12, 2023
Kundera patřil k výrazným postavám politické oblevy 60. let a také k těm, kterým bylo po sovětské invazi do Československa v srpnu 1968 brzy zakázáno svá díla vydávat. Po emigraci do Francie v roce 1975 se stal jedním z kmenových autorů pařížského nakladatelství Gallimard. Česky jeho tvorbu vydávalo exilové nakladatelství 68 Publishers manželů Škvoreckých.
Nositel řady ocenění navštívil po listopadu 1989 několikrát Československo i Českou republiku, stále ale žil s manželkou Věrou v Paříži. Od 80. let psal své knihy ve francouzštině, pro část veřejnosti je proto znám spíše jako francouzský autor s českými kořeny. V roce 1979 byl zbaven českého občanství, které mu bylo navráceno až v roce 2019.
Kundera patřil k nejpřekládanějším autorům, kteří psali v češtině. „Jeho dílo bylo vydáno ve čtyřiapadesáti světových jazycích a ve více než třech tisícovkách vydání,“ uvedla MZK. Mezi největší literární pocty pro spisovatele, který byl několikrát označen za horkého kandidáta na Nobelovu cenu za literaturu, bylo vydání jeho díla v řadě La Pléiade nakladatelství Gallimard v roce 2011.
Na českém velvyslanectví v Paříži bude k dispozici kondolenční kniha, kvůli francouzskému státního svátku 14. července se ještě hledá přesné datum, řekl ČTK český velvyslanec ve Francii Michal Fleischmann. V úvahu podle něj přichází také výstava Kunderových kreseb, které byly nedávno představeny v Českém centru v Paříži. Podobná akce je ale podmíněna souhlasem Věry Kunderové, podotkl velvyslanec.
Bilanční výstava Kunderova života je k vidění v Českém centru v Paříži, sdělil ČTK jeho ředitel Jiří Hnilica a připomněl, že ve sbírkách centra je také literátovo dílo v celém rozsahu.