Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  V New Yorku zatkli podezřelého z loňské vraždy ročního dítěte

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Roční Davell Gardner byl v loňském roce nejmladší obětí násilí páchaného střelnou zbraní v New Yorku. Byl zastřelen loni v červenci v Brooklynu při vyřizování účtů mezi členy gangů. Nyní policie vypátrala a zatkla pětadvacetiletého Dashawna Austina, který je podezřelý z vraždy dítěte. Informuje o tom AP News, New York Times a další servery.

  Dvanáctého července 2020 se blízko hřiště ve čtvrti Bedford-Stuyvesant konal noční piknik, kterého se zúčastnilo několik lidí. Náhle ke druhému konci parku přijelo auto typu SUV, ze kterého vystoupili dva ozbrojení muži. Vypálili po účastnících několik kulek, nasedli do auta a odjeli. Tři dospělí muži byli se zraněními odvezeni do nemocnice, všichni přežili. Ne tak roční Davell, který odpočíval v kočárku a jedna ze střel jej smrtelně zasáhla do břicha. Na následky zranění zemřel v půl třetí ráno v nemocnici.

  Smrt malého dítěte město New York, kde počet pouličních přestřelek v prvních měsících koronavirové pandemie vzrostl, silně zasáhla a šokovala. Po deseti měsících byl Dashawn Austin zatčen a obviněn z vraždy. Policie má i druhého muže, který ale z vraždy obviněn nebyl. „Toto je velká chvíle spravedlnosti,“ uvedl na virtuální tiskové konferenci starosta New Yorku Bill De Blasio, který označil Davellovu smrt za „tu největší tragédii pod sluncem„.

  Davell je jeden z mnoha obětí nekonečné války gangů, které sužují americká velkoměsta. Ukázalo se, že Austin je jeden z osmnácti členů pouličního gangu Hoolies, kteří byli ve čtvrtek obviněni z různých zločinů. Mezi nimi je i několik vražd. Hoolies vedou válku s dalším gangem, který si říká 900. A přestřelka, ve které zahynul roční chlapeček, byla jedním z mnoha vyřizování si účtů mezi oběma znesvářenými skupinami. Smrtelné nepřátelství mezi nimi vyneslo od roku 2018 už šest obětí na životech a čtrnáct zraněných. Polovina obětí přitom neměla s gangy nic společného, což je právě i případ Davella a jeho rodiny.

  Jedenáct gangsterů z osmnácti, včetně Dashawna Austina, zatkla policie ve středu. Dalších šest bylo v té době už ve vězení kvůli jiným zločinům a jeden zůstává na svobodě.

  Zabránit vraždění se policii nedaří

  Kruté násilí mezi gangy, které v tuto chvíli vyšetřujeme, už stálo a traumatizovalo mnoho životů. Včetně naprosto nevinných, jako například Davella Gardnera,“ vyjádřil se brooklynský státní návladní Eric Gonzalez. Policii se ale násilí páchané palnými zbraněmi zastavit nedaří. Za rok 2020 newyorská policie řešila 1531 případů střelby, v roce 2019 to bylo 777, přičemž 468 bylo smrtelných. Mezi ně patří i Davell.

  Dashawn Austin se ještě před několika lety podílel na výstavě černošské kultury v Brooklynském muzeu a jako student střední školy byl aktivistou za práva Afroameričanů. Kdy přesně se dal na šikmou plochu a nechal se pohltit gangem, není známo. Vyšetřování v případu, který skončil tragicky, stále probíhá.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS