Více
  23.7 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Umělá inteligence by mohla brzy diagnostikovat demenci pomocí jediného skenu mozku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vědci testují systém umělé inteligence, který by měl být schopen diagnostikovat demenci po jediném skenování mozku. V současné době je k diagnostice demence zapotřebí několik vyšetření a testů.

  Tým, který stojí za tímto nástrojem, doufá, že použití umělé inteligence povede k včasnějšímu stanovení diagnózy. To by mohlo drasticky zlepšit výsledky pacientů. Umělá inteligence umí také předpovědět, zda stav pacienta zůstane stabilní po mnoho let, zda se bude pomalu zhoršovat nebo zda bude nutná okamžitá léčba.

  Systém má přístup k tisícům dalších skenů mozku. Ty potom porovná se skenem pacienta, který má podezření na demenci, a díky sofistikovanému algoritmu zjistí přítomnost demence.

  Očekává se, že v prvním roce testování bude systém umělé inteligence testován v reálném klinickém prostředí. A to na přibližně 500 pacientech v nemocnici Addenbrooke’s v Cambridge a na dalších klinikách pro léčbu paměti.

  Proč nedokáží lékaři hledat tyto vzorce sami?

  Sofistikovaný algoritmus dokáže z jediného skenu mozku identifikovat vzorce demence. A to díky tisícům jiných skenů a lékařských záznamů, které nevidí ani lékaři a neurologové. Pokrok systému umělé inteligence byl prokázán v předklinických testech jako nástroj, který je schopen diagnostikovat demenci ještě předtím, než se projeví jakékoli příznaky.

  „Pokud zasáhneme včas, může léčba začít včas a zpomalit progresi onemocnění a zároveň zabránit většímu poškození,“ uvedla profesorka Zoe Kourtziová z Cambridgeské univerzity a členka národního centra pro umělou inteligenci a datovou vědu Alan Turing Institute.

  Nadšení může být ale předčasné

  Profesorka Tara Spires-Jonesová, zástupkyně ředitele Centra pro objevování mozkových věd na Edinburské univerzitě, však uvedla, že nadšení může být předčasné.

  „Nalezení způsobů, jak diagnostikovat demenci ve velmi rané fázi procesu onemocnění, je velmi důležitým cílem, který pomůže výzkumu a nakonec i léčbě, ale zdá se, že je to stále v poměrně rané fázi,“ řekla.

  Profesor Clive Ballard, odborník na demenci z Exeterské univerzity, souhlasil. „Ukázalo se, že umělá inteligence zlepšuje diagnostický potenciál skenů mozku ve srovnání s klinickým čtením skenů, ale mezi jednotlivci je tolik heterogenity, že je zcela neproveditelné, aby jediný sken, biomarker nebo klinický test byl tak jistý při jediném hodnocení,“ řekl.

  „Tento přístup je rozhodně pozitivním směrem, který povede ke zlepšení diagnostiky, ale musíme být opravdu opatrní, abychom nevytvářeli falešná očekávání.“

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS