25.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Záchrana migrantů na moři je povinnost civilizace, řekl papež v Marseille

Evropané by měli zachraňovat migranty připlouvající po moři, je to povinností naší civilizace. Prohlásil to v pátek papež František během prvního dne návštěvy jihofrancouzského města Marseille. Kdo se snaží bránit záchranným akcím, dopouští se gesta nenávisti, dodala hlava katolické církve. Právě současná migrační vlna ve Středozemním moři je hlavním tématem Františkovy návštěvy největšího francouzského přístavního města.

Ukrajinci tvrdí, že při jejich útoku zemřel velitel ruské Černomořské flotily

Ukrajinské speciální síly tvrdí, že při pátečním útoku na velení ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu přišel o život velitel flotily admirál Viktor Sokolov. Uvedla to agentura AFP. Rusko se k tomuto tvrzení zatím nevyjádřilo.

Ukrajinské děti přicházejí ve válce o rodiče, domovy a nevinnost

Obě děti ve věku devíti a deseti let se snažily vidět skrz hustý kouř poté, co jejich domkem v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny otřásl ohlušující výbuch, a volaly svého otce. Odpovědělo jim jen děsivé ticho. Pak Olha Hinkinová a její bratr Andrij spěchali do protileteckého krytu, jak je učili. Když výbuchy ustaly a kouř se rozplynul, našli svého otce na verandě – nehybného a zakrváceného po zásahu ruským projektilem. „Otce zabili v sedm ráno,“ řekl agentuře AP Andrij, který nyní žije v bezpečnějším Lvově na západě Ukrajiny, nedaleko hranic s Polskem.

Oba sourozenci se přidali ke generaci ukrajinských dětí, jejichž životy převrátila naruby válka. Ruská invaze je vystavila bombardování, vyhnala miliony lidí z jejich domovů a z mnoha dětí udělala sirotky. Stovky dětí byly zabity. Ty, které přežily, zažily těžké trauma a odnesly si rány na duši, které je budou provázet v dospívání a dospělosti.

„Ačkoliv děti utekly do bezpečnější oblasti, neznamená to, že zapomněly na všechno, co se jim stalo,“ říká dětská psycholožka Oleksandra Volochovová.

Přinejmenším 483 dětí bylo ve válce podle ukrajinské generální prokuratury zabito a téměř tisícovka dětí utrpěla zranění. Dětský fond OSN (UNICEF) odhaduje, že 1,5 milionu ukrajinských dětí hrozí deprese, úzkosti, posttraumatická stresová porucha a další problémy duševního zdraví s potenciálně trvalými následky. Téměř 1500 dětí ve válce osiřelo, uvádějí ukrajinské sociální služby.

Největší počet dětských obětí pochází z Doněcké oblasti, epicentra mnoha bitev, kde bylo podle ukrajinských představitelů zabito nebo zraněno 462 dětí. Toto číslo nezahrnuje oběti z Ruskem okupovaného města Mariupol, které je rovněž součástí Doněcké oblasti. Pro ukrajinské představitele je zde obtížné vystopovat mrtvé a zraněné.

Před válkou žila rodina Hinkinových jako každá jiná. Žili ve vesnici Torske, která je nyní od fronty pouhých 35 kilometrů. Po smrti otce loni v říjnu děti osiřely. Jejich matka zemřela ještě dlouho před válkou.

O šest měsíců později se zdá, že sourozenci mají to nejhorší za sebou.

Policisté a dobrovolníci je evakuovali do bezpečnější Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny, kde se o ně staraly sociální služby a ukrajinská charitativní organizace SOS dětské vesničky, poskytující ubytování a poradenství. Příběh sourozenců se stal známým v okolí vsi Torske poté, co policie zveřejnila široce sdílené video zachycující odvoz těla jejich otce z rodinného domu.

„Znali jsme tu vesnici. Věděli jsme, kde bydlí. Tyto lidi jsme znali,“ řekla AP dvaapadesátiletá Nina Poljakovová pocházející z nedalekého města Lyman. Přestože loni uprchla před válkou i s rodinou do Lvova, Poljakovová dál sledovala zprávy z rodných končin. Pak i její život zasáhla tragédie, když šestnáctiletý adoptovaný syn náhle zemřel na selhání srdce. Má také adoptovanou dceru ve stejném věku, kterou přijala s manželem v roce 2016 z okupovaného města Horlivka; nepřátelství s Ruskem začalo na východě Ukrajiny podporou povstání separatistů ještě v roce 2014, roky před invazí z února 2022.

Truchlící Poljakovové jednoho dne zavolali z místního střediska pomoci dětem, zda by byla ochotná setkat se se sourozenci Hinkinovými. Na první schůzce mluvili hlavně o rodinném domě Hinkinových a o domácích zvířatech, která měli. Andrij rád krmíval prasata.

Poljakovová se rozhodla přijmout obě děti do své rodiny. „Zažili jsme tragédie v rodině a osud nás pak svedl dohromady,“ řekla Poljakovová. „Hodně dětí teď zůstalo samo bez rodičů. Děti potřebují péči a lásku. Touží po tom, aby je někdo objal a utěšil,“ dodala.

Na Ukrajině vzniklo mnoho nadací, které pomáhají dětem překonat válečné trauma. Sdružení Holosy ditej (Hlasy děti) pomohlo v asi sedmi stovkách případů rodičům hledajícím pomoc pro děti trpící chronickým stresem, panickými ataky a příznaky posttraumatické poruchy. Ze zprávy charitativní organizace vyplývá, že povaha žádostí o pomoc se měnila s postupem války. Během loňské zimy rodiče vyhledávali pomoc poté, co si všimli změn v chování dětí, včetně apatie, agrese a úzkosti, citlivosti na hluk a antisociálních návyků.

„Dětská psychika zůstává tvárnější než psychika dospělých a při včasné a kvalitní podpoře dítě snáze překoná jakékoli trauma,“ tvrdí vedoucí sdružení Olena Rozvadovská.

Zotavit se z měsíců života v blízkosti bojových linií bylo pro sourozence obtížné. „Byli velmi vyděšeni,“ řekla Poljakovová. Olha se rozplakala a objímala ji pokaždé, když zaslechla sirény. Andrij byl přes den relativně klidný, ale křičíval uprostřed noci.

Poljakovová vzala své tři děti v pěstounské péči do zotavovacího tábora pro děti a matky provozovaného charitativní organizací, jejíchž táborů už využilo více než 8000 lidí. Chtěla dětem pomoci, aby se znovu vrátily do dětství, které ztratily ve válce. Na táboře si hrály s ostatními dětmi, které měly podobné zkušenosti, a účastnily se výtvarných a tanečních kurzů a dalších aktivit, které měly dětem pomoci vyjádřit emoce.

V táboře plném dětí z válkou zničených oblastí Ukrajiny je slyšet smích a výkřiky při hře. Mnohé děti zažily bombardování a ztratily rodiče, některé se uzdravily z válečných zranění. Během výtvarné lekce dostaly děti bílá trička a úkol vyjádřit kresbou své pocity. Většina namalovala modro-žlutou ukrajinskou vlajku a heslo „Sláva Ukrajině!“. Olha Hinkinová namalovala srdce modrou a žlutou barvou.

„Děti odrážejí to, co leží na povrchu. Vyrůstají v atmosféře barev naší vlajky, každodenních zpráv z bojiště, hrdosti na armádu,“ říká Rozvadovská. Uzdravení je podle ní na dosah. „Mají zkušenosti, které jim pomohly přežít. Možná je to dokonce učinilo odolnějšími a přizpůsobivějšími,“ dodala.

Když Andrij Hinkin vzpomíná na rodnou obec, nepřipomíná bomby, kouř nebo ohlušující výbuchy. Pamatuje si krásnou vesnici. Na otázku, jaký je jeho největší sen, odpovídá nesměle: „Chci vyrůst.“

Sledujte nás na sítích

Prázdné byty v Číně by nezaplnilo ani přes miliardu obyvatel

Jedním z obrovských problémů druhé největší světové ekonomiky je krize trhu s nemovitostmi. Všechny prázdné byty v komunistické Číně by nezaplnilo ani 1,4 miliardy obyvatel. Podle některých expertů se v zemi nachází prázdné byty pro tři miliardy lidí.

Za smrtelnou nehodu lodi v Budapešti poslal soud kapitána do vězení na pět a půl roku

Ukrajinský kapitán výletní lodi byl v úterý v Maďarsku odsouzen k pěti a půl letům vězení za podíl na nehodě z roku 2019. Jeho loď při ní na Dunaji narazila do menšího plavidla, které potopila. Při incidentu zahynulo 25 jihokorejských turistů a dva členové posádky.

Jižní Korea uspořádala po deseti letech první velkou vojenskou přehlídku

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu první rozsáhlou vojenskou přehlídku, ve které ukázala moderní techniku své armády od balistických raket po tanky domácí výroby. Poprvé se přehlídky zúčastnil i kontingent 300 amerických vojáků, kteří prošli centrem metropole spolu s tisícovkami jihokorejských vojáků, informovala agentura AFP. Cílem přehlídky bylo podle agentur demonstrovat vojenskou sílu země v době, kdy se Soul rozhodl zaujmout tvrdší postoj k sousední KLDR.

Dal Kane hattrick, nebo ne? Oslavy s pivem si kazit nenechal

Harry Kane vzal Bundesligu útokem. Takhle nějak se mluví o anglickém kanonýrovi, který se před startem nové sezony přesunul z Tottenhamu Hotspur do Bayernu Mnichov. Po pěti kolech německé Bundesligy má na kontě sedm zásahů a v minulém zápase nasázel hattrick. I když podle německých měřítek se mu počítat nebude.

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 20 mrtvých a 290 raněných

Nejméně 20 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dalších 290 lidí utrpělo zranění, uvedly dnes podle agentury Armenpress úřady separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů.

DOPORUČUJEME

Při ruském útoku drony byli v přístavu Izmajil zraněni dva lidé

Při nočním ruském útoku drony v Izmajilu v Oděské oblasti byli zraněni dva lidé a byla poškozena přístavní infrastruktura včetně nedalekého hraničního přechodu Orlivka. Uvedl to dnes na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Kiper. Útok podle něj trval asi dvě hodiny. Ukrajinské ozbrojené síly ráno oznámily, že se jim podařilo sestřelit 26 z 38 íránských dronů, které Rusko k útoku použilo.

Ukrajinci tvrdí, že při jejich útoku zemřel velitel ruské Černomořské flotily

Ukrajinské speciální síly tvrdí, že při pátečním útoku na velení ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu přišel o život velitel flotily admirál Viktor Sokolov. Uvedla to agentura AFP. Rusko se k tomuto tvrzení zatím nevyjádřilo.

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prázdné byty v Číně by nezaplnilo ani přes miliardu obyvatel

Jedním z obrovských problémů druhé největší světové ekonomiky je krize trhu s nemovitostmi. Všechny prázdné byty v komunistické Číně by nezaplnilo ani 1,4 miliardy obyvatel. Podle některých expertů se v zemi nachází prázdné byty pro tři miliardy lidí.

Globální oteplování lze zpomalit, vyjde nás to ale pěkně draho

Svět je na cestě k oteplení o 2,4 stupně Celsia. Stále však existuje šance ho snížit na 1,5 stupně, pokud ovšem zvýšíme naše úsilí ve využívání technologií čisté energie včetně solárních panelů a elektromobilů. Bude to ale stát biliony dolarů, varuje zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Za smrtelnou nehodu lodi v Budapešti poslal soud kapitána do vězení na pět a půl roku

Ukrajinský kapitán výletní lodi byl v úterý v Maďarsku odsouzen k pěti a půl letům vězení za podíl na nehodě z roku 2019. Jeho loď při ní na Dunaji narazila do menšího plavidla, které potopila. Při incidentu zahynulo 25 jihokorejských turistů a dva členové posádky.

Jižní Korea uspořádala po deseti letech první velkou vojenskou přehlídku

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu první rozsáhlou vojenskou přehlídku, ve které ukázala moderní techniku své armády od balistických raket po tanky domácí výroby. Poprvé se přehlídky zúčastnil i kontingent 300 amerických vojáků, kteří prošli centrem metropole spolu s tisícovkami jihokorejských vojáků, informovala agentura AFP. Cílem přehlídky bylo podle agentur demonstrovat vojenskou sílu země v době, kdy se Soul rozhodl zaujmout tvrdší postoj k sousední KLDR.

Dal Kane hattrick, nebo ne? Oslavy s pivem si kazit nenechal

Harry Kane vzal Bundesligu útokem. Takhle nějak se mluví o anglickém kanonýrovi, který se před startem nové sezony přesunul z Tottenhamu Hotspur do Bayernu Mnichov. Po pěti kolech německé Bundesligy má na kontě sedm zásahů a v minulém zápase nasázel hattrick. I když podle německých měřítek se mu počítat nebude.

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 20 mrtvých a 290 raněných

Nejméně 20 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dalších 290 lidí utrpělo zranění, uvedly dnes podle agentury Armenpress úřady separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů.

Rusko se pokusí znovu získat členství v Radě OSN pro lidská práva

Rusko se v říjnu pokusí získat zpět své členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), píše dnes zpravodajský web BBC. Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině loni v dubnu rozhodlo o přerušení členství Ruska v radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska pak získala Česká republika.

Při ruském útoku drony byli v přístavu Izmajil zraněni dva lidé

Při nočním ruském útoku drony v Izmajilu v Oděské oblasti byli zraněni dva lidé a byla poškozena přístavní infrastruktura včetně nedalekého hraničního přechodu Orlivka. Uvedl to dnes na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Kiper. Útok podle něj trval asi dvě hodiny. Ukrajinské ozbrojené síly ráno oznámily, že se jim podařilo sestřelit 26 z 38 íránských dronů, které Rusko k útoku použilo.