Více
  9.3 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Uganda zvažuje zákon proti neočkovaným. Chce je pokutovat nebo zavírat do vězení

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Uganda v novém zákoně, kterým se zabývá parlament, navrhuje přísné tresty pro odpůrce očkování. S povinným očkováním chce země přitvrdit, píše CNN.

  Parlamentní výbor pro zdravotnictví v úterý uvedl, že zvažuje návrh zákona, který by ve východoafrické zemi s přibližně 45 miliony obyvatel stanovil pokuty nebo vězení pro neočkované osoby.

  Parlamentní výbor pro zdravotnictví zahájil projednávání návrhu novely zákona o veřejném zdraví z roku 2021, který mimo jiné usiluje o zajištění povinného očkování proti covidu-19,“ uvedl parlament v prohlášení na svých internetových stránkách.

  Podle návrhu budou ti, kteří se nenechají očkovat proti covidu, potrestáni pokutou ve výši 4 milionů švédských šilinků (asi 25 tisíc korun) nebo trestem odnětí svobody v délce šesti měsíců,“ stojí v textu.

  Uganda od března loňského roku, kdy začala s očkováním proti covidu, podala přibližně 16 milionů dávek vakcíny. Země se však potýkala s řadou lockdownů, aby udržela pandemii na uzdě.

  Uganda minulý měsíc rozvolnila přísná opatření, v jejichž rámci byly uzavřeny školy a obchodní aktivity.

  Nejdelší uzávěra škol

  Více než 15 milionů ugandských studentů mělo přerušené vzdělávání v důsledku dvouletého lockdownu. Podle OSN se jednalo o nejdelší přerušení provozu vzdělávacích institucí na světě v důsledku covidové pandemie.

  Ministryně zdravotnictví Dr. Jane Ruth Aceng v pondělním projevu k poslancům parlamentu uvedla, že navrhovaná pokuta ve výši 4 milionů ugandských šilinků je změnou současné pokuty ve výši 2 000 šilinků (asi 12 korun).

  Aceng dodala, že cílem návrhu zákona je „chránit zranitelné“ a „vytvořit kolektivní imunitu“.

  Když zavádíme nové vakcíny, potřebujeme získat masu lidí, abychom vytvořili kolektivní imunitu. Je důležité, aby ten, kdo má být očkován, byl očkován,“ citovala Aceng z důvodové zprávy.

  Podle vládních údajů Uganda zaznamenala více než 163 000 případů onemocnění koronavirem a 3 500 úmrtí.

  Parlament uvedl, že jeho zdravotnický výbor „zahájil interakci s různými zúčastněnými stranami s cílem zákon novelizovat“. Žádný časový rámec pro schválení předlohy však nestanovil.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS