Více
  8 C
  Czech
  Úterý 21. března 2023

  Jak vařit zeleninové banány plantainy

  Plantain neboli zeleninový banán se pomalu ale jistě dostává i do našich obchodů. Chcete vyzkoušet tuto exotickou pochoutku? Můžete ji grilovat, smažit nebo péct se spoustou koření a příchutí.

  Udržet si lidi v IT je podobně náročné, jako je získat. Arbes aplikuje systém, který z významné části pomohl snížit fluktuaci

  Praha 1. února 2023 (PROTEXT) – V IT chybí kvalifikovaná pracovní síla. Zájem žen je stále mnohem nižší než u mužů. Česko mělo v roce 2021 nejvyšší podíl mužů na celkovém počtu zaměstnaných osob s ICT vzděláním v EU (92,6 %).[1] Variantou, jak nahradit chybějící zaměstnance, je nábor pracovníků z ciziny, ten ale obnáší obrovské úsilí. Dalším problémem je jejich retence. Arbes Technologies, český dodavatel technologických řešení pro banky a finanční instituce, díky propracovanému systému hodnocení zaměstnanců snížil jejich fluktuaci o 10 procent. Pomáhají ankety, mentoring, školení, změna rolí, otevřená komunikace napříč společností i vědomí, že názor lidí vedení zajímá.

  V porovnání s konkurenčními ekonomikami, které si uvědomují důležitost zahraničních talentů, stále brzdí české prostředí nadměrná byrokracie. „Většinou se nesoustředíme na hledání talentů za hranicemi, protože většina našich klientů vyžaduje komunikaci v češtině. Když jsme zjišťovali, co všechno zaměstnávání zahraničních pracovních sil obnáší, rozhodli jsme se jít jinou cestou. Museli bychom pro to mít dedikovanou pozici v HR. Relokace je složitá jak z pohledu legislativy, tak času stráveného při dodržování správného sledu potřebných kroků k zajištění dokumentů a povolení podle předpisů,“ říká Petra Procházková, HR ředitelka Arbes Technologies.

  Pomoci může digitalizace a bodový systém

  Její slova potvrzuje i Miroslav Mejtský, specialista na relokaci zahraniční pracovní síly ze společnosti Petyovský & Partners. „Česká republika se za uplynulých deset let etablovala jako technologická velmoc, a také proto poptávka po IT profesích u nás výrazně převyšuje nabídku. Přehršel byrokracie je ovšem stále problém. V průměru trvá relokace do Česka zhruba čtyři měsíce, a to v případě, že s vyřizováním potřebného pomáhá zkušený odborník. Jinak se můžeme bavit i o horizontu 8–12 měsíců,“ konstatuje Mejtský.

  Ač sice pomalým tempem, tak i česká státní správa reaguje na současné trendy a uskutečňuje potřebné kroky ke svému zefektivnění. Mejtský dodává: „Česko v současnosti připravuje digitalizaci imigračního procesu a zavedení takzvaného bodového systému. Obě inovace společně by měly neduhům systému výrazně pomoci, ale klíčová bude kvalita jejich implementace a vzájemná provázanost.“

  Náročnou byrokracii nahradilo razítko v pasu

  Cenným zdrojem chybějících „ajťáků“ bylo pro náš trh ještě před rokem Rusko. Příliv ukrajinských utečenců pomohl zvýšit zaměstnanost především v méně kvalifikovaných profesích. Ti Ukrajinci, kteří tady využívají institut dočasné ochrany, mají volný přístup na trh práce, tudíž můžou vstoupit bez velkých problémů do jakéhokoli pracovněprávního vztahu stejně jako Češi. Náročnou byrokracii z pohledu českého zaměstnavatele nahradilo razítko v pasu.

  Arbes hledal zaměstnance z Ukrajiny ve dvou vlnách

  Cílené nabídky pro Ukrajince nabízel v červnu a září loňského roku také Arbes Technologies. Na sociálních sítích, ale s pomocí jobs.cz a speciálního portálu hledal recepční/ho a associate – tedy obsazení pozice bez nutnosti vzdělání nebo pracovní průpravy v oboru. Z celkových 68 reakcí dostalo pozvánku k pohovoru pět zájemců.

  Právě Olze z Kyjeva se podařilo získat pozici associate. „Díky kurzu, který jsme Olze zprostředkovali, se během necelých třech měsíců naučila obstojně česky. Zároveň mezi našimi zaměstnanci je historicky několik Rusů, Ukrajinců i občanů jiných republik z bývalé Ruské federace, které jsme poprosili o to, aby s ní česky mluvili, což ji pomohlo se jazyk naučit rychleji. Je velmi schopná, takže vidíme, že se nám investované prostředky a energie vrací,“ říká Petra Procházková.

  Na pozici associate se může hlásit kdokoliv, aniž by měl jakékoliv předchozí zkušenosti v oboru, stačí zvládnout testy logického myšlení. „Po fázi onboardingu, která trvá zhruba půl roku, začne člověk dělat junior testera našeho softwaru. Pokud se dál rozhodne pro jinou linii, například stát se analytikem, přiřadíme mu mentora analytika. To se děje na základě hodnocení, které máme 1x ročně, a postupně se posouvá z juniora na mediora a dál pak na seniora anebo do jiné pozice. Máme zde i kombinované pozice, kdy pracovník takzvaně sedí na dvou židlích, dle vlastní preference a zájmu společnosti,“ konstatuje Petra Procházková.

  Ženy do IT láká možnost kariérního postupu i nadprůměrných výdělků

  Pokud chce člověk začít od nuly, možností je spousta, ať už jako zaměstnanec associate či junior, anebo když projde různými kurzy. Vzdělávat se lze ale i vlastními silami prostřednictvím kurzů na YouTube nebo konferencích.

  Speciálně na vzdělávání žen v IT se už od roku 2014 soustředí nezisková organizace Czechitas. „Některé uchazečky o zaměstnání v Arbes prošly kurzem Czechitas. V oboru pracuji od roku 2001 a přinejmenším za posledních 5 let vnímám obrovský nárůst procentuálního podílu žen uchazeček. Byli bychom rádi, aby se jich k nám hlásilo ještě víc, ženský element zajišťuje určitou zralost společnosti jak v kooperativě mezi pracovníky, tak i v řešení úkolů. Ale zákon nám nedovoluje cílit náborovou kampaň čistě na ženy,“ říká Petra Procházková.

  Zásadním tématem v HR je retence

  Jedna stránka problému je získání vhodných zaměstnanců. Další věc je ale také jejich udržení. Otázku, jak si udržet kvalitní zaměstnance, si v dnešní době s jejich nedostatkem klade snad každý zaměstnavatel. „Ajťáci“ často mění působiště, aby se něco nového naučili, ale také aby dosáhli signifikantního zvýšení mzdy.

  Jedním z faktorů snížení fluktuace bylo zavedení nového systému hodnocení zaměstnanců, Arbesu se tak podařilo snížit její míru o 10 procent. Zjistili, že pro zaměstnance je atraktivní už zmíněný mentoring, dostupnost interních i externích školení, boření bariér mezi zaměstnanci a vědomí, že jejich názor vedení zajímá. Zaměstnanci Arbes Technologies se podílejí i na veřejném ocenění talentu účastí v celofiremní anketě „Kdo byl podle vás pro firmu největší přidanou hodnotou?“

  O společnosti Arbes Technologies

  Jsme Arbes Technologies, český dodavatel bankovních systémů a řešení pro kapitálové trhy s více než 30letou zkušeností. Rozsáhlé dovednosti a zkušenosti našich týmů jsou zárukou úspěšného nasazení implementací navazujících na řadu realizovaných projektů z předchozích let. Disponujeme více než 200 odborníky v oblasti vývoje bankovních systémů a systémů pro kapitálové trhy. Přinášíme finančním institucím možnost rychle a ekonomicky zavádět a poskytovat unikátní produkty i služby pro své koncové klienty s minimálním úsilím na jejich straně. Naše digitální řešení vychází z principů moderní mikroservice architektury a modularizace s využitím vlastní nebo cloudové infrastruktury zákazníka. Jsme spolehlivým partnerem pro velké i menší finanční organizace. Naší ambicí je být prvním a preferovaným dodavatelem komplexních systémových řešení pro privátní banky a společnosti v oblasti investic.

  Kontakt pro média:

  Martina Jakelová

  [email protected]

  ABBBA Consulting, s.r.o.

  [1] Zdroj:
  https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddm-20221011-1

  Sledujte nás na sítích

  Británie patří mezi nejhůře zalesněné státy Evropy, přístup mladých lidí k zeleni je omezený

  Klimatická úzkost u mladých lidí souvisí s nedostatkem zeleně, k níž mají ve Spojeném království špatný přístup. Upozornila na to britská charitativní organizace pro ochranu a obnovu lesů.

  Zkušený stratég Hodgson. V 75 letech bude koučovat Crystal Palace

  Roy Hodgson se znovu vrací mezi elitu, oslovilo ho vedení Crystal Palace, aby tým udržel v Premier League. Je to zajímavá výměna. Právě u tohoto týmu Hodgson v červenci 2021 skončil a nahradil ho Patrick Vieira. Teď si role zase vyměnili poté, co Vieira prodloužil sérii bez výher ve všech soutěžích už na dvanáct zápasů.

  Stoltenberg varoval Čínu před dodávkami zbraní do Ruska

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes varoval Čínu před dodávkami smrtících zbraní do Ruska. Podpořilo by to podle něj nezákonnou válku, napsala agentura Reuters. Stoltenberg, který dnes představil výroční zprávu Severoatlantické aliance za loňský rok, své prohlášení učinil ve chvíli, kdy v Moskvě jednají ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

  Uvedení hororu Medvídek Pú bylo v Hongkongu zrušeno. Vtipálci postavu přirovnávají k Si Ťin-pchingovi

  Uvedení britského snímku Medvídek Pú: Krev a med v Hongkongu plánované na tento týden bylo zrušeno, uvedl v úterý filmový distributor bez udání důvodu. Tento krok vyvolal spekulace, že ke stažení hororu došlo kvůli srovnávání hlavní postavy s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem uživateli internetu.

  Mezinárodní měnový fond odsouhlasil půjčku Srí Lance za téměř tři miliardy dolarů

  Obyvatelé Srí Lanky se dočkali zahájení záchranného balíčku od Mezinárodního měnového fondu. Čtyřletý program zahrnuje půjčku téměř tří miliard dolarů a přístup k dalšímu financování ve výši až sedm miliard dolarů. Pomoci má zemi vypořádat se s její dosud nejhorší finanční krizí v historii. Stát ale musí pokračovat v daňových a sociálních reformách.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Británie patří mezi nejhůře zalesněné státy Evropy, přístup mladých lidí k zeleni je omezený

  Klimatická úzkost u mladých lidí souvisí s nedostatkem zeleně, k níž mají ve Spojeném království špatný přístup. Upozornila na to britská charitativní organizace pro ochranu a obnovu lesů.

  CNN: Ukrajina obvinila ruského vojáka z pokusu o vraždu; útok natočil dron

  Ukrajinská policie v nepřítomnosti obvinila z válečných zločinů ruského vojáka, který je podezřelý, že postřelil civilistu během útoku zachyceného ukrajinským dronem. Mezi důkazy jsou i nahrávky telefonních hovorů, které Rus vedl s manželkou a přítelem. Americká televize CNN na svých internetových stránkách zveřejnila video zachycující loňskou červnovou událost nedaleko Izjumu.

  Zkušený stratég Hodgson. V 75 letech bude koučovat Crystal Palace

  Roy Hodgson se znovu vrací mezi elitu, oslovilo ho vedení Crystal Palace, aby tým udržel v Premier League. Je to zajímavá výměna. Právě u tohoto týmu Hodgson v červenci 2021 skončil a nahradil ho Patrick Vieira. Teď si role zase vyměnili poté, co Vieira prodloužil sérii bez výher ve všech soutěžích už na dvanáct zápasů.

  Stoltenberg varoval Čínu před dodávkami zbraní do Ruska

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes varoval Čínu před dodávkami smrtících zbraní do Ruska. Podpořilo by to podle něj nezákonnou válku, napsala agentura Reuters. Stoltenberg, který dnes představil výroční zprávu Severoatlantické aliance za loňský rok, své prohlášení učinil ve chvíli, kdy v Moskvě jednají ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching.

  Uvedení hororu Medvídek Pú bylo v Hongkongu zrušeno. Vtipálci postavu přirovnávají k Si Ťin-pchingovi

  Uvedení britského snímku Medvídek Pú: Krev a med v Hongkongu plánované na tento týden bylo zrušeno, uvedl v úterý filmový distributor bez udání důvodu. Tento krok vyvolal spekulace, že ke stažení hororu došlo kvůli srovnávání hlavní postavy s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem uživateli internetu.