Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Typy vizualizace, nástroje pro zlepšení relaxačních dovedností

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Použijte tuto relaxační techniku a zbavte se díky své představivosti stresu a úzkosti. Jaké známe typy vizualizace?

  Existuje neomezené množství způsobů, jak praktikovat vizualizaci. Co se rozhodnete zobrazit ve své mysli, je zcela na vás, ale níže jsou některé běžné typy vizualizace.

  Řízené snímky

  Plážové scény jsou oblíbenou vizualizací díky svému uklidňujícímu účinku. Nebojte se být kreativní a změňte je tak, aby lépe vyhovovaly vašim potřebám a představivosti. Použijte řízenou vizualizaci, jako je tato, k relaxaci, uvolnění a krátkému úniku od svých každodenních úkolů.

  Představte si, že odpočíváte na bílé písečné pláži a cítíte se bezpečně, klidně a uvolněně, když myslíte na následující:

  • tyrkysová voda a jasná modrá obloha
  • zvuk měkkých vln přílivu
  • váha vašeho těla klesá do plážového křesla
  • cítíte teplo písku na nohou
  • slunečník poskytuje příjemný stín

  Uvolněte obličej a veškeré napětí na čele, mezi obočím, krkem a hrdlem. Uvolněte i oči a odpočívejte. Dovolte svému dechu zpomalit.

  Jakmile bude tato relaxace úplná, představte si, že vstáváte a pomalu odcházíte z pláže. Pamatujte, že toto krásné místo je tu pro vás, kdykoli se budete potřebovat vrátit. Nespěchejte a pomalu otevřete oči.

  Pokud vám plážová scéna nesedí, zkuste přijít s vlastní vizualizací. Vzpomeňte si na místo nebo situaci, kterou považujete za velmi relaxační. Příkladem může být ležení na velkém poli s květinami a trávou nebo krásný výhled na horu či les.

  Vizualizace cíle

  Dalším typem vizualizace je situace, kdy si představujete sami sebe, jak dosahujete svých cílů. Někteří sportovci například používají vizualizaci ke zlepšení svého výkonu.

  Můžete si představit, že se v den zápasu cítíte energičtí, jdete na hřiště a dáváte gól. Výzkumy ukazují, že tento typ vizualizace může opravdu pomoci zlepšit výkon. Ale nemusíte být sportovec, abyste mohli praktikovat tento typ vizualizace.

  Pokud se vyrovnáváte s příznaky úzkosti, můžete si představit, jaké by to bylo být bez úzkosti, nebo v jaké pozitivní pocity doufáte, když uvolníte napětí a stres.

  Během vizualizace můžete pozorovat:

  • jaké to je mít méně úzkosti v sociálním prostředí
  • jak se vaše mysl méně soustředí na starosti
  • jak se vaše tělo cítí uvolněněji a v pohodě

  Vizualizace pozitivních mentálních reprezentací sebe sama může pomoci zlepšit symptomy úzkosti a také posílit váš vlastní sebeobraz.

  Meditace soucitu

  Vizualizace je také klíčovou součástí jiných praktik, jako je meditace soucitu. Tento typ meditace vám může pomoci zlepšit náladu a podpořit pocity pohody. Je to také skvělý způsob, jak si projevit větší sebelásku a soucit, když se vyrovnáváte s úzkostí.

  Chcete-li praktikovat meditaci soucitu, najděte si klidné místo, kde si můžete sednout nebo lehnout. Zaměřte svou pozornost dovnitř nebo si sami sebe vizualizujte. Opakujte mantru jako „Jsem hoden lásky a porozumění“.

  Můžete se také rozhodnout vizualizovat osobu nebo situaci, která vám přináší úzkost a stres. Vizualizace někoho, s kým jste se například neshodli, vám může pomoci posílit porozumění a uvolnit část svého hněvu či napětí. Opakujte mantru jako „Ať tato osoba cítí mír a porozumění“ nebo „Mohu najít mír v této situaci“.

  Využijte svou kreativitu

  Při vizualizaci vlastní uklidňující scény přemýšlejte o tom, co prožíváte všemi svými smysly. Všímejte si toho, co slyšíte, cítíte, chutnáte a jak se cítí vaše tělo. Až budete připraveni opustit svou relaxační scénu, nespěchejte a postupně vraťte svou mysl do přítomnosti.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno