Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Turkmenistán: Země, kde covid oficiálně neexistuje. Lidé na něj přesto umírají

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jen málo zemí hlásí oficiálně nula případů koronaviru. Turkmenistán, malý stát ve střední Asii, je jedním z nich. Zprávy zevnitř země ale nasvědčují tomu, že v Turkmenistánu právě probíhá třetí, smrtící vlna této nemoci. Informuje o tom BBC.

  Sajahát Kurbanov se dusil. Lapal po dechu, jako by právě uběhl maraton, na hrudníku cítil nesnesitelnou bolest. Měl zkrátka všechny symptomy nákazy novým koronavirem. Problém byl, že žije v Turkmenistánu, kde pacienti jako on oficiálně vůbec neexistují, píše BBC.

  Když si zavolal minulý týden sanitku, doktoři mu řekli, že má zápal plic a že musí okamžitě do nemocnice. Kurbanov, což není jeho skutečné jméno, věděl, že v Turkmenistánu nahlašují covidové případy jako zápal plic. Na cestě do nemocnice se mu podařilo zavolat na kliniku, kde se nechal několik dní předtím testovat.

  Je to pozitivní,“ ozval se ze sluchátka tichý hlas. „Co je pozitivní, je to covid?“ zakřičel. „Ano,“ zněla odpověď. Poté se ale dozvěděl, že i když byl pozitivně testován na covid, nedostane o tom žádné osvědčení.

  V nemocnici musíte uplácet

  Teprve poté pro něj začalo peklo. V první nemocnici ho odmítli, byla úplně plná. Ve druhé jej odmítli přijmout také, tentokrát proto, že nebyl registrován v hlavním městě Ašchabadu. „Na cestě jsem málem zemřel,“ vyprávěl muž.

  Nemohl jsem vůbec dýchat, můj stav se velmi rychle horšil. Začal jsem bouchat na okno a křičet, že chci ven, že nemůžu dýchat. Pak mi dali kyslík, ale moc se to nezlepšilo.“ Začal panikařit. „Co se mnou bude, umřu tady?“ ptal se doktora. Nakonec zavolal známému lékaři a prosil o pomoc. Po několika dalších telefonátech ho konečně do nemocnice přijali.

  Jeho stav se nelepšil pět dní. „Nemohl jsem se vůbec nadechnout, jako by všechno kolem mě bylo z lepidla. Měl jsem pocit, jako bych se ponořil do vody a nemohl vyplavat na hladinu. Měl jsem záchvaty paniky z toho, jak jsem nemohl dýchat,“ popsal BBC svou trpkou zkušenost.

  Bohužel dostat se v Turkmenistánu do nemocnice vždy neznamená, že vás někdo léčí. Doktoři i sestry dost často pacienty ignorují do té doby, dokud jim péči nepřikáže telefonát z vyšších míst. V nemocnici podle Kurbanova zoufale chyběl personál, injekce občas musela aplikovat uklízečka. Za úplatky a léky zaplatil zhruba 2000 dolarů, po deseti dnech ho propustili.

  Nešťastná smrt tureckého diplomata

  Zahraniční média referují o třetí vlně covidu v Turkmenistánu, ale téměř každý se o tom bojí mluvit. Úřady koronavirovou infekci oficiálně neuznávají. Prezident a zároveň předseda vlády Gurbanguly Berdimuhamedow, bývalý zubař, používá image „zdravého národa“ jako jádro své propagandy. Přiznat, že zemi zasáhl covid, by podminovalo legitimitu režimu.

  Vloni na koronavirovou infekci dokonce v Turkmenistánu zemřel turecký diplomat Kemal Uckun. V nemocnici mu diagnostikovali zápal plic a jeho žena poslala rentgenové snímky jeho plic do Turecka, kde několik lékařů potvrdilo, že se jedná o zápal způsobený covidem. Zoufale se snažila dostat jej letadlem zpátky do Turecka, což ale místní úřady nepovolily a diplomat tak zemřel.

  Velmi bizarní nádech celé situaci dává především poslední opatření turkmenské vlády, která lidem nařídila, aby nosili roušky „kvůli prachu ve vzduchu.“ „Takže umíráme na prach?“ ptá se sarkasticky Kurbanov. „Vláda nechá lidi zemřít, ale nikdy nepřizná, že mají covid,“ dodal.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS