Protivládní shromáždění se konalo v pátém největším pákistánském městě Gudžranvala na severovýchodě země. Nespokojenost veřejnosti vyvolala hlavně narůstající inflace a zvyšování cen základních potravin. Informuje o tom Al Jazeera.
Organizátorem protestů je Pákistánské demokratické hnutí, které sdružuje 11 opozičních stran. Páteční demonstrace byla první větší veřejnou zkouškou popularity hnutí, které se snaží využít rostoucí nespokojenosti s vládou ministerského předsedy Imrana Chána.
K shromáždění promluvil mimo jiné také bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf. Jeho projev byl živě přenášen z Londýna, kde se Šaríf léčí, zatímco ve své domovině čelí trestnímu stíhání.
Jeho dcera Marjam Naváz uvedla, že „vláda by měla povstat z vašich hlasů a na základě vašich hlasů by také měla odcházet. Nikdo by neměl mít moc, zbavit úřadu ty, které jste si zvolili. A když to udělají, měli byste vy mít moc zbavit úřadu je.“
Odkazovala přitom zřejmě na vynucené odstoupení svého otce z nejvyšší politické funkce v zemi před třemi lety, související se zveřejněním tzv. Panama papers. Na základě informací obsažených v těchto dokumentech je Navázova rodina podezírána z korupce.
Al Jazeera nicméně upozorňuje, že vláda Imrana Chána se v Pákistánu těší značné oblibě. Podepsala se na tom i úspěšná snaha tlumit dopady světové pandemie. S téměř čtvrt miliardou obyvatel zaznamenal Pákistán zatím kolem 322 000 případů onemocněná covid-19.
V posledních týdnech se ale vláda potýká s inflací a nárůstem cen základních potravin, hlavně mouky, luštěnin a zeleniny.
Podle říjnových údajů pákistánského Statistického úřadu přesahovala meziroční inflace 9 procent a cena některých druhů zeleniny stoupla o více než 50 procent.