Více
  17.9 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Tálibánci popravili 22 neozbrojených afghánských vojáků

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Drastická videa, která získala CNN, ukazují brutální popravu členů speciální afghánské jednotky, kterou provedl Tálibán. Afghánci se očividně snažili vzdát, když byli zastřeleni.

  Na jednom z roztřesených, nepříliš kvalitních záznamů je slyšet hlas: „Vzdejte se, vojáci, vzdejte se„. Z budovy vychází několik mužů, očividně neozbrojených.

  Pak ale začnou do výkřiků „Allahu Akbar (Bůh je veliký)“ rachotit výstřely a muži v uniformách padají k zemi. Byli to členové afghánských speciálních jednotek. Krutá poprava, kterou provedli členové hnutí Tálibán, se odehrála 16. června ve městě Dawlat Abad na hranici Afghánistánu a Turkmenistánu. Stalo se tak po dlouhé bitvě, kdy vojákům, obklopeným tálibánskými bojovníky, nakonec došla munice a chtěli se vzdát.

  Na jednom z videí je slyšet hlas neznámého kolemjdoucího, který Tálibánce prosí, aby vojáky nestříleli. „Jste Paštuni, jak můžete zabíjet Afghánce?“ ptá se muž. Paštuni jsou nejpočetnější etnická skupina v Afghánistánu. Na konci videa říká jiný hlas: „Všechno z nich svlékněte„. Na jiném videu je vidět tálibánský bojovník, který bere mrtvému vojákovi ochrannou výstroj.

  Jeden ze svědků popravy nicméně vypověděl, že tálibánští vrazi vojáků mohli být cizinci, protože nerozuměl ani slovo tomu, o čem se bavili mezi sebou. To potvrdil i další svědek, prodavač z obchodu, vedle kterého Tálibánci vojáky zabili. „Jejich řeč zněla cize,“ řekl. „Ti vojáci nechtěli bojovat. Vyšli ven, neozbrojení a vzdávali se, zvedali ruce nahoru. Oni je ale všechny zastřelili,“ sdělil CNN.

  Červený kříž smrt dvaadvaceti vojáků potvrdil. Video ukazuje brutální praktiky Tálibánců, které jsou v přímém rozporu s jejich tvrzením, že přijímá kapitulaci vojáků a v některých případech jim dokonce platí za to, aby se vrátili domů. Taliban po stahování se speciálních jednotek znovu přebírá vládu nad Afghánistánem.

  Videa jsou podvod, ohradil se Tálibán

  Tři dny po boji v Dawlat Abad Tálibán zveřejnil video, na němž zabírá vojenská auta a zbraně. „Zatkli jsme vojáky americké jednotky, speciální komanda vycvičené CIA, která nás pronásledovala v Dawlat Abad. Odzbrojili jsme je a spoutali,“ uvedl k tomu Tálibán. Ten také prohlásil, že videa, která získala CNN, jsou podvod. „Je to vládní propaganda, která má přesvědčit vojáky, aby se nevzdávali,“ tvrdí Tálibán. Podle jeho mluvčího bojovníci stále drží vojáky v zajetí, žádné důkazy ale neposkytl.

  Afgánské ministerstvo obrany verzi Talibanu popřelo a uvedlo, že vojáci jsou mrtví.

  Lidskoprávní organizace Amnesty Inernational prohlásila zabití afghánských vojáků za válečný zločin. „Toto opravdu hrozné video ukazuje, že zoufalá situace v Afghánistánu se zhoršuje. Je to chladnokrevná vražda vojáků, kteří se vzdávali,“ uvedla AI. „Tyto důkazy jasně říkají, že tvrzení Tálibánu, že změnil své způsoby, je lež,“ prohlásila Samira Hamidi, regionální ředitelka AI pro jihoasijské země. Vyzvala afghánskou vládu, aby incident vyšetřila.

  Situace v Afghánistánu se zhoršila poté, co prezident USA Joe Biden oznámil stažení amerických jednotek. Radikálové z Tálibánu nato zabral většinu území, zejména na severu a severozápadě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS