Britský premiér Rishi Sunak čelí po pondělních změnách v čele vlády odporu pravicového křídla své Konzervativní strany. Největší kontroverze vyvolalo odvolání ministryně vnitra Suelly Bravermanové, kterou nahradil dosavadní ministr zahraničí James Cleverly. Jeho nástupcem se stal bývalý premiér David Cameron.
Bravermanová byla v době, kdy byla ministryní vnitra, hlavní tváří Sunakové politiky „zastavování lodí“ s migranty, kteří se do Británie nelegálně dostávají přes Lamanšský průliv. Její odvolání vyvolalo vlnu nespokojenosti mezi konzervativními poslanci, kteří varují, že mají dostatek podpisů k vyvolání vnitrostranického hlasování o nedůvěře.
#World | After weeks of declining popularity, Rishi Sunak has made risky changes to his cabinet. They promise to create major political problems but could strengthen the stability and authority of his government.https://t.co/2t6RpBfs9Q@JElliottIndia✍️
— The Wire (@thewire_in) November 14, 2023
„Rishi Sunak by se měl připravit na válku, protože Suella byla vlajkonoškou naší strany,“ řekl stanici GB News bývalý konzervativní poslanec Neil Parish, který o mandát přišel poté, co v Dolní sněmovně sledoval pornografii.
Předseda Konzervativní demokratické organizace, frakce konzervativců známé mimo jiné svou podporou expremiéra Borise Johnsona, David Campbell Bannerman řekl, že Sunak v pondělí udělal „kamikaze“ a „může si teď 54 dopisů s vyjádřením nedůvěry klidně napsat i sám“.
Čtyřiapadesáti dopisy má Campbell Bannerman na mysli počet podnětů, které musí obdržet takzvaný Výbor 1922, tedy organizace sdružující konzervativní poslance bez vládních funkcí, která de facto řídí vnitřní fungování strany, aby mohla vyhlásit hlasování o nedůvěře v lídra strany.
Otevřeně v pondělí oznámila podání podnětu k výboru poslankyně Andrea Jenkynsová. Bývalý ministr průmysl a náměstek pro brexit Jacob Rees-Mogg je dalším z kritiků Sunakova pondělního rozhodnutí, které označil za chybu.
Bravermanová podle něj „chápala, co si Británie myslí o migraci,“ a Konzervativní strana podle něj měla s nyní již bývalou ministryní větší šance na vítězství v parlamentních volbách. Ty se velmi pravděpodobně budou konat v příštím roce.
Sunakovo odvolání z čela Konzervativní strany by nevyvolalo předčasné volby. Stejně jako po rezignaci Borise Johnsona v červenci 2022 a Liz Trussové o tři měsíce později by konzervativci v parlamentu nominovali kandidáty na nového lídra strany, a potažmo premiéra, o kterých by pak rozhodla široká, celonárodní členská základna Konzervativní strany.