Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Střílel v sebeobraně. Mladíka, který zastřelil dva lidi, soud zprostil všech obvinění

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kyle Rittenhouse (18), který při protestech ve městě Kenosha dva lidi zastřelil a jednoho zranil, odešel od soudu jako nevinný člověk. Prezidenta Bidena výrok soudu naštval, ale musí ho respektovat, řekl. Informuje o tom BBC a další servery.

  Ostře sledovaný proces ve městě Kenosha skončil. Tam, kde Kyle Rittenhouse 20. srpna loňského roku zastřelil Joe Rosenbauma (36) a Anthonyho Hubera (26) a Gaige P. Rosenkreutze těžce zranil, jej soud zprostil všech obvinění. Verdikt si osmnáctiletý mladík vyslechl s pláčem, ve chvíli, kdy jej porota vyslovila, se doslova zhroutil k zemi.

  Tehdy sedmnáctiletý Rittenhouse se objevil v Kenoshe podle svých slov proto, aby chránil soukromý majetek před rabováním. Měl s sebou útočnou pušku, kterou si vypůjčil od kamaráda. Městem otřásly dvě noci plné nepokojů, rabování a žhářství poté, co policie sedmkrát střelila černocha Jacoba Blakea do zad a částečně ho ochromila.

  Obhajoba prezentovala svého klienta jako občansky smýšlejícího teenagera, který se vydal do města na středozápadě USA chránit soukromý majetek a na muže střílel jen proto, že se bál o svůj život. Oproti tomu obžaloba mladíka líčila jako bezohledného mstitele a muže, které zastřelil, jako hrdiny, kteří se snažili zneškodnit někoho, koho považovali za „aktivního střelce“.

  Dvanáctičlenná porota dala nicméně za pravdu obhajobě. Ta poukazovala na to, že první zastřelený Rosenbaum se té noci choval nevyzpytatelně. Rittenhouse pronásledoval a pokusil se mu sebrat zbraň. Rittenhouse za sebou slyšel výstřely a myslel si, že po něm střílí právě Rosenbaum, jenž po něm jen hodil plastovou tašku. Otočil se a zastřelil muže, který byl nedávno propuštěn z desetiletého vězení (odpykal si trest za znásilnění dvou malých chlapců) čtyřmi ranami.

  Nezačal si, řekl obhájce

  Huber pak zemřel poté, kdy Rittenhouse (který v té době ležel na zemi) napadl skateboardem, pokusil se ho udeřit do hlavy a přitom mu vzít zbraň. Těsně poté, co Rittenhouse výstřelem vleže Hubera smrtelně zranil, střelil i Rosenkreutze, který na něj namířil ilegálně drženou pistoli, do ruky. Jemu ustřelil pravý biceps.

  Rittenhousův obhájce Mark Richards po vynesení rozsudku o svém klientovi řekl: „Chce dál normálně žít svůj život. Přeje si, aby se nic z toho nebývalo stalo. Ale jak řekl ve své výpovědi, on to nezačal.“

  Rodiče Hubera, druhého zastřeleného, uvedli, že jim rozsudek „zlomil srdce“. „Je to nepřijatelný vzkaz, že ozbrojení civilisté se mohou objevit v jakémkoli městě, podněcovat násilí a pak využít nebezpečí, které vytvořili, k ospravedlnění střelby do lidí na ulici,“ uvedli Karen Bloomová a John Huber v prohlášení.

  K rozsudku se vyjádřil i prezident Joe Biden. „Stojím si za tím, k čemu porota dospěla. Systém poroty funguje a my se jím musíme řídit,“ uvedl nejprve.

  Později vydal prohlášení, v němž řekl: „I když rozsudek v Kenoshe zanechá v mnoha Američanech pocit hněvu a znepokojení, včetně mě, musíme uznat, že porota promluvila.“ Loni během prezidentské kampaně zveřejnil Biden na Twitteru video, v němž přirovnal Rittenhouse k bílým rasistům. Všechny tři jeho oběti však byli běloši.

  Na několika místech v Americe lidé proti jeho osvobození demonstrovali, při protestech musela zasahovat policie.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama