Bílý dům čelí tlaku, aby přehodnotil svůj postoj k nošení roušek, zatímco se v řadě států USA zmírňují pandemická omezení. Píše o tom BBC.
Guvernéři států New York, Illinois a Massachusetts prohlásili, že ve svých státech zruší povinnost nosit roušky. Plány na rušení této povinnosti začátkem tohoto týdne představily i státy New Jersey, Connecticut, Delaware a Oregon. Netrpěliví guvernéři naléhali na Bílý dům, aby povinnost nošení roušek zrušil celostátně.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) však ve středu zopakovalo, že na rušení povinných roušek zatím není čas. A tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki uvedla, že Američané by se měli řídit spíše pokyny CDC než méně restriktivními státními nebo místními předpisy.
Guvernéři však na souhlas lékařských odborníků ve Washingtonu nečekají. Všichni guvernéři, kteří tento týden upustili od omezení – s výjimkou guvernéra Massachusetts – jsou demokraté, stejně jako prezident USA Joe Biden. Většina států vedených republikány již povinné roušky zrušila dávno, případně je vůbec nezavedla.
Ve středu guvernéři států New York a Illinois oznámili, že ukončí nařízení vyžadující zahalování obličeje ve většině vnitřních veřejných prostor. Ponechají je jen ve školách.
Ve „Velkém jablku“ roušky zůstanou
Guvernérka státu New York Kathy Hochulová uvedla, že její stát přestane od čtvrtka vyžadovat, aby lidé při vstupu do většiny vnitřních veřejných prostor nosili roušku nebo prokazovali očkování. Toto opatření neplatí od čtvrtka ani v ČR.
Ve městě New York však úřad demokratického starosty Erica Adamse uvedl, že lidé se budou muset při vstupu do vnitřních veřejných prostor stále prokazovat dokladem o očkování.
V Massachusetts nebudou muset studenti a učitelé po 28. únoru nosit ve školách roušky, uvedl republikánský guvernér Charlie Baker. „Je čas dát našim dětem pocit normálnosti,“ řekl Baker.
Bostonské veřejné školy, největší školský obvod ve státě, uvedly, že se stále rozhodují, jak na Bakerův krok rozvolnit restrikce zareagují.
Vedoucí představitelé státu argumentují, že počet případů v USA s ústupem omikronové vlny klesá, a proto se může rozvolnit. Skeptici je však obvinili, že se řídí údaji z průzkumů veřejného mínění. Frustrace veřejnosti, která je pandemií unavená, roste a blíží se listopadové volby.
V Algonquinu, předměstí Chicaga ve státě Illinois, protestovaly v úterý před školou desítky rodičů proti rozhodnutí svého obvodu nadále roušky vyžadovat.
„Stojím za svými dětmi,“ řekl jeden z rodičů televizi WGN News. „Všichni měli čas nechat se očkovat. Roušky na počtu případů nic nezměnily, studie to prokázaly a už toho bylo dost.“