Srbský parlament ve středu formálně přijal demisi premiéra Miloše Vučeviče, čímž započala 30denní lhůta pro sestavení nové vlády nebo vypsání předčasných voleb. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Vučevič, šéf vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS) a spojenec populistického prezidenta Aleksandara Vučiče, rezignoval 28. ledna uprostřed protestů kvůli neštěstí na vlakovém nádraží. K tomu došlo ve městě Novi Sad loni v listopadu a zemřelo při něm 15 lidí.
Desetitisíce lidí od té doby pravidelně vycházejí do ulic, požadují odpovědnost za kolaps a protestují proti korupci, připomíná BBC.
Tuto sobotu se do Bělehradu sjelo více než 100 000 demonstrantů na jedno z největších shromáždění za poslední desetiletí. Demonstranti tvrdí, že neštěstí vlaku je příznakem rozsáhlé korupce a špatného hospodaření. Vláda to popírá.
V souvislosti s incidentem v Novém Sadu bylo obviněno více než tucet lidí, včetně bývalého ministra dopravy Gorana Vesiče. Ten rezignoval několik dní poté, co k neštěstí došlo.
Do čela protestů se postavili studenti, denně zastavovali dopravu a na měsíce blokovali univerzity.
Nový premiér nebo volby
Podle ústavy má nyní prezident Vučič 30 dní na to, aby navrhl nového premiéra, který by vedl vládu do roku 2027. Na tento rok jsou naplánovány parlamentní i prezidentské volby.
„Srbský parlament… uznal demisi premiéra a vládní mandát končí,“ uvedla předsedkyně parlamentu Ana Brnabicová. „Lhůta pro… novou vládu je 18. dubna o půlnoci.“
Pokud Vučič ve stanovené lhůtě nejmenuje nového kandidáta na premiéra, budou podle Reuters do 45 až 60 dnů zahájeny volby.
Serbia's PM Vucevic has resigned, triggering a 30-day deadline for the formation of a new government or the calling of a snap election. pic.twitter.com/YgQbP6HvVO
— AMK (@AmkBreaking) March 19, 2025
Výsledek případných voleb je nejistý
Celostátní protesty otřásly pozicí prezidenta Vučičem, který drží moc od té doby, co se v roce 2014 stal premiérem. Prezidentem země je od roku 2017.
Protesty, které začaly v listopadu v Novém Sadu, se od té doby rozšířily do zbytku Srbska. Pokud by došlo na předčasné volby, není jasné, jak by v nich dopadli Vučičovi spojenci. V prosinci průzkum veřejného mínění IPSOS pro strategický marketing uvedl, že SNS se těší podpoře 48,3 procent voličů.
Opoziční strany odmítly možnost předčasného hlasování a požadovaly prozatímní vládu bez SNS. Vučič takovou možnost opakovaně zamítl.