Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Spojené státy americké sankcionují další ruské vládní úředníky, oligarchy a Putinovy superjachty

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kvůli stávající válce na Ukrajině rozhodly americké úřady o uvalení dalších sankcí na Rusko. Zaměřily se především na ruské vládní úředníky, oligarchy, ale také Putinovy jachty, pomocí kterých ukrývá ruská elita své bohatství. Cílem sankcí byly také osoby blízké ruskému prezidentovi. Informoval o tom server Al Jazeera a The New York Times.

  Ruské elity budou muset čelit další vlně sankcí. Ve čtvrtek o nich v reakci na trvající válku na Ukrajině rozhodly americké úřady. Cílit mají především na ruské vládní úředníky nebo oligarchy s napojením na ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena chtějí Spojené státy americké (USA) „pokračovat v uvalování značných nákladů“ na Rusko. Informoval o tom server Al Jazeera.

  Sankce namířené na Rusko oznámila zvlášť jak americká vláda, tak ministerstvo obchodu a ministerstvo financí. Zahrnuly do nich také omezení exportů americké technologie, aby tak zabránily jejich zneužívání ruskou armádou. Mezi sankcionované osoby pak patřila například mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Se sankcemi se bude potýkat také jeden z nejbohatších podnikatelů Ruska Alexej Mordašov.

  Sankce uvalily americké úřady také na cellistu a dirigenta Sergeje Roldugina, který je známý také jako „Putinova peněženka“. Pomáhá mu totiž schovávat jeho bohatství. Jeho jmění uložené v USA však sankce od čtvrtka zmrazily. Američani mají rovněž od nynějška zakázáno s ním podnikat. Velkou část nového balíčku sankcí pak tvořily také superjachty, které ruští oligarchové využívají pro ukrytí svých peněz.

  Sankcionovaná je i Putinova jachta, na kterou pozval Lukašenka

  Americká ministerstva proto sankcionovala také společnost se sídlem v Monaku zvanou Imperial Yachts. Její šéf Jevgenij Kochman totiž jachty vlastněné ruskými oligarchy pronajímá ruským elitám, včetně nejbližších přátel Putina. Společnost však podle serveru The New York Times obvinění odmítá, podle ní jsou „nařčení jak americké vlády, tak tisku lživá“.

  Kromě toho také americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí (OFAC) rozhodl o uvalení sankcí na další čtyři ruské jachty. Některé z nich využíval ruský prezident při svých cest po Černém moři, při kterých ho loni doprovázel například také běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

  „Budeme pokračovat v prosazování našich sankcí a v odhalování zkorumpovaného systému, na kterém se ruský prezident Putin a jeho elita přiživují,“ okomentoval pak nový balíček sankcí tajemník ministerstva financí pro terorismus a finance Brian Nelson. Ministerstvo obchodu rovněž oznámilo, že na svůj list sankcionovaných organizací přidá dalších 71 společností.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS