Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Smrtelnější než autonehody. Soud v Kalifornii zrušil zákaz střelných zbraní u mladistvých

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Federální odvolací soud v Kalifornii zrušil zákaz nákupu a držení poloautomatických zbraní u osob mladších 21 let s tím, že je zákon z roku 2019 protiústavní. Podle výzkumu Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ovšem přispěly zbraně v roce 2020 ke smrti 4300 mladých Američanů. Počet úmrtí způsobených střelnými zbraněmi u mladých lidí tak překonal počet mladistvých, kteří zemřeli při autonehodách. Informují o tom stanice BBC a CNN. 

  Federální odvolací soud v Kalifornii rozhodl, že zákaz držení zbraní u osob mladších 21 let je protiústavní, píše server BBC

  Porota při hlasování 2:1 uvedla, že zákon pro mládež znamená téměř úplný zákaz poloautomatických pušek.

  Podle ní porušuje druhý dodatek americké ústavy zaručující právo na držení poloautomatických zbraní. 

  „Amerika by neexistovala bez hrdinství mladých dospělých, kteří bojovali a umírali v naší revoluční armádě,” napsal soudce Ryan Nelson v rozsudku.

  „Dnes znovu potvrzujeme, že naše ústava stále chrání právo, které umožnilo jejich oběť. Právo mladých dospělých držet a nosit zbraně,” stojí dále v rozsudku

  Krok soudu se sídlem v San Franciscu pro mladistvé nepřináší definitivní svobodu v nákupu zbraní. Osoby do 21 let, které neslouží v armádě ani u policie, musejí mít při nákupu pušek či brokovnic loveckou licenci. 

  Zbraně v USA zabíjely častěji než autonehody

  Údaje z výzkumu CDC minulý měsíc prozradily, že zbraně v Americe zabíjely v roce 2020 děti a mladistvé častěji než autonehody. 

  V souvislosti se střelným zraněním způsobeným střelnou zbraní v roce 2020 zemřelo 4300 dětí a teenagerů. 

  Případy zahrnovaly sebevraždu střelnou zbraní, většinou však mladí lidé se zbraní v ruce vraždili

  Vzestup případů úmrtí způsobených střelnou zbraní u mladistvých byl součástí celkového nárůstu počtu smrtí souvisejících se střelnou zbraní v Americe za rok 2020 o 33,4 procenta.

  Množství sebevražd souvisejících se střelnou zbraní ve stejném období stouplo v USA o 1,1 procenta. 

  Mezi dětmi a mladistvými v roce 2020 vzrostl počet sebevražd, vražd, neúmyslného či neurčeného zabití o 29,5 procenta. V porovnání s širší populací je to více než dvojnásobek. 

  Soudce Kenneth K. Lee podle stanice CNN uvedl, že Kalifornie podnikne k omezení násilí se střelnými zbraněmi všechny nezbytné kroky. 

  „Zůstáváme odhodláni bránit kalifornské zákony o zbraních, které zachraňují naše životy a činí naše komunity bezpečnější, se zdravým rozumem,” prohlásil Lee.

  Minimální zákonný věk pro nákup tabáku, alkoholu či konopí je 21 let.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno