Počet mrtvých po nedělním sebevražedném bombovém útoku na politickém shromáždění pořádaném islamistickou stranou se v pondělí zvýšil na 45, uvedly dle Reuters tamní úřady. Stanice Al-Džazíra informovala o 44 obětech. Incident vyvolal obavy z nepokojů před parlamentními volbami, které by měly proběhnout ještě letos.
Atentátník v neděli zaútočil na shromáždění konzervativní strany JUI-F, která je spojencem vlády, na předměstí Cháru v pákistánském severozápadním okrese Badžur poblíž hranic s Afghánistánem. K odpovědnosti se nepřihlásila žádná skupina.
Mluvčí státní záchranné služby Bilal Faizi dle Reuters sdělil, že počet mrtvých vzrostl na 45. Z více než 130 zraněných je v péči lékařů 61 osob, uvedl vládní poradce v oblasti zdravotnictví Riaz Anwar.
WARNING: GRAPHIC CONTENT
— Reuters (@Reuters) July 30, 2023
Dozens of people were killed and over 130 injured when a suicide bomber set off explosives at a political rally in Pakistan’s northwestern Khyber Pakhtunkhwa province https://t.co/uYwAcmnFR7 pic.twitter.com/ZuvL1tWLps
Sebevražedný atentátník odpálil svou vestu s výbušninami v blízkosti pódia, kde sedělo několik stranických představitelů, informovala policie ve svém prohlášení. Podle protiteroristického oddělení vyšetřování naznačuje, že by za útokem mohl být Islámský stát.
Ozbrojená skupina je po pádu vlády prezidenta Ašrafa Ghaního aktivní v sousedním Afghánistánu. Staví se proti afghánské správě Tálibánu, přičemž její členové překračují hranici v horách a ukrývají se v oblasti Péšávaru, napsal server Al-Džazíra.
Kvůli velkému počtu zraněných byl vyhlášen nouzový stav
V nemocnicích v Badžuru a přilehlých oblastech, kam byla převezena většina zraněných, byl vyhlášen stav nouze, upozornil okresní policejní důstojník Nazir Khan. Těžce zranění byli z Badžuru transportováni vojenskými vrtulníky do nemocnic v hlavním městě provincie Péšávaru.





„Všude kolem byl prach a kouř. Byl jsem pod několika zraněnými a nemohl jsem vstát. Viděl jsem jen chaos a několik rozházených končetin,“ sdělil dle Al-Džazíry 45letý Adam Khan, kterého výbuch srazil k zemi a zasáhl ho střepinami do nohy a obou rukou.
Pákistán zaznamenal obnovení útoků ze strany islamistických ozbrojenců už v loňském roce, kdy došlo k porušení příměří mezi pákistánským Tálibánem, hnutím Tehrík-e-Tálibán (TTP), a vládou.
Bombový útok na mešitu ve městě Péšávar na severozápadě země si v lednu vyžádal více než stovku obětí. Útoky na politické strany jsou však vzácné, připomněla agentura Reuters.
Zatímco za většinou útoků v posledních měsících stojí TTP a přidružené skupiny, od nedělního incidentu se skupina distancovala a její mluvčí jej odsoudil.