Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Rusové se snaží zabránit přeskupení ukrajinských jednotek

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruští vojáci se na Ukrajině snaží zabránit přeskupení ukrajinských jednotek v pěti směrech včetně Záporoží a Lymanu či Avdijivky v Doněcké oblasti, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Podle správy ruské Brjanské oblasti, která s Ukrajinou sousedí, ukrajinské síly dnes ráno ostřelovaly tamní vesnici Suzemka. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC.

  Ruská armáda se dál snaží zcela obsadit město Severodoněck, uvádí Kyjev. Okolní vesnice a města včetně přilehlého Lysyčansku jsou podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu pod dělostřeleckou palbou Ruska.

  Ostřelování v neděli podle oblastní správy zasáhlo i město Seredyna-Buda v severoukrajinské Sumské oblasti, které leží přes 250 kilometrů od frontové linie.

  Na opačné straně hranice v přilehlé Brjanské oblasti ukrajinské jednotky zasáhly Suzemku, napsal na telegramu tamní gubernátor Alexandr Bogomaz. Jeden člověk byl podle něho zraněn. BBC připomíná, že zprávy z oblastí bojů nelze nezávisle ověřit.

  Ruské jednotky podle amerického Institutu pro studium války (ISW) na severu Ukrajiny soustředí své síly na udržení pozic severně od Charkova a v kritické oblasti na východě blokují dálnici mezi Bachmutem a Lysyčanskem, aby podpořily ofenzivní operace v okolí dvojměstí Severodoněck-Lysyčansk.

  Na jihu Ukrajiny, na hranicích Chersonské a Mykolajivské oblasti, se ruské síly po nedávných úspěšných protiútocích ukrajinských jednotek soustředí na posílení obranných pozic, uvádí ISW.

  Ruské pozemní a vzdušné operace se o uplynulém víkendu nadále soustředily na centrální Donbas, napsala britská vojenská rozvědka. Londýn v dnešním hodnocení situace na Ukrajině uvedl, že „velmi omezený úspěch“ dosavadní ruské vojenské kampaně částečně souvisí s nedůsledným použitím vzdušných sil. Moskva podle Británie nemá dostatečně vycvičené piloty a institucionální zázemí pro to, aby dokázala plně využít potenciál relativně moderních bojových letounů, kterými disponuje.

  Větší role tak v bojích připadá na pozemní jednotky, které začínají být přetížené, a na řízené střely, jejichž zásoby Rusku pravděpodobně dochází, píše britská vojenská rozvědka.

  ISW ve své analýze poukazuje na „zásadní chybu“ ruského válečného tažení – na fakt, že Moskva odmítá svou ofenzivu na Ukrajině označit za válku a místo toho ji nazývá „speciální vojenskou operací“. Toto rozhodnutí Rusku aktivně brání v posilování bojových sil. ISW uvádí, že Kreml původně na Ukrajině doufal v bleskovou operaci a symbolický odpor obranných jednotek.

  Ruské síly na Ukrajinu zaútočily 24. února ze severního, jižního a východního směru. Ze severu Ukrajiny se ruské jednotky stáhly na konci března.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS