Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Rusko s Ukrajinou dosáhly vzájemné dohody o vývozu obilí, tvrdí Turecko

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V Turecku by měli zástupci Ukrajiny a Ruska v pátek podepsat dohodu o vývozu obilí přes Černé moře. Situaci tak alespoň prezentuje turecká vláda. Odpoledního jednání se má účastnit i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a generální ředitel OSN Antonio Guterres. O uvolnění námořní cesty, skrz kterou by Ukrajina mohla vyvážet 20 milionů tun obilí zablokovaných v Oděse, se zúčastněné strany snaží už dva měsíce. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.

  Páteční jednání zástupců Ruska a Ukrajiny v Turecku rozhodne o možném uvolnění zásob obilí zablokovaných v Oděse. Podle turecké vlády se totiž obě strany po dvou měsících schůzek domluvily na obnovení námořní obchodní cesty přes Černé moře. Dohodu by měly válčící státy podepsat na odpoledním pátečním jednání v Istanbulu. Účastnit se ho má také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a generální ředitel Organizace spojených národů (OSN) Antonio Guterres.

  Ukrajina je totiž jedním z nejdůležitějších exportérů obilí na světě. Od začátku války však nemohla své zásoby vyvážet. Následně se proto začaly zvyšovat světové ceny potravin, ale také riziko dlouhotrvajícího hladu. Nejvíce zasáhl výpadek ukrajinských importů státy Afriky. Turecko se proto nyní jako prostředník snaží vyjednat dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ta by mohla zaručit uvolnění až 20 milionů tun obilí uložených v silech v oděských přístavech. Informoval o tom server BBC.

  Páteční jednání potvrdilo i ukrajinské ministerstvo zahraničí. Ukrajinský poslanec z Oděsy Oleksiy Honcharenko však upozornil, že podepsání dohody není stoprocentní. „Rusům rozhodně nevěříme. Musíme tedy počkat na finální rozhodnutí a ujistit se, že z ruské strany nepřijdou žádné vytáčky nebo nečekané změny,“ okomentoval situaci. Mluvčí Kremlu odmítl oznámení turecké vlády komentovat. Peskov pouze uvedl, že se jedná „o otázku pro ruskou armádu“.

  Rusko požaduje po Ukrajině uvolnění také vlastních vývozních cest

  Podle dohody by měly ukrajinské lodě doprovázet ty nákladní skrz zaminované přístavní vody a Černé moře. Ruská strana by mezitím měla dodržovat příměří. Turecko a zástupci OSN pak přislíbili kontrolu zmíněných lodí, aby tím uklidnili ruskou vládu obávající se pašování zbraní. Rusko ale nadále obviňuje Ukrajinu ze zaminování moří a požaduje uvolnění cest také pro vlastní exporty. Ukrajina zase viní ruskou stranu z krádeže ukrajinského obilí. Tyto trvající spory by proto mohly vyjednávání znovu zvrátit.

  Pokud ale k podepsání dohody dojde, bude se jednat o první důležitou shodu mezi Ruskem a Ukrajinou od začátku války dne 24. února letošního roku. Podle serveru Al Jazeera by součástí úmluvy bylo také vytvoření koordinačního centra v Istanbulu řízeného jak ruskými a ukrajinskými, tak tureckými zástupci, stejně jako zaměstnanci OSN. „Potencionálně můžeme zachránit stovky tisíce lidí, možná i miliony, před vyhladověním způsobeným zdražujícími se potravinami,“ vyjádřil se k jednání zástupce mluvčího OSN Farhan Haq.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS