Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Rusko doufá v podpis dohody o ekonomické spolupráci s Tureckem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský prezident Vladimir Putin doufá v podpis dohody s Tureckem, která by posílila ekonomickou spolupráci obou zemí. Oznámil to před jednáním v ruské Soči svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi, píše agentura AFP. Erdogan chce s Putinem začít novou kapitolu turecko-ruských vztahů, zejména v souvislosti se Sýrií.

  „Doufám, že dnes odpoledne podepíšeme memorandum o posílení vzájemných ekonomických a obchodních vztahů,“ řekl Putin Erdoganovi na úvod setkání, které vysílaly turecké a ruské televizní stanice.

  Předchozí politická a ekonomická jednání delegací z Moskvy a Ankary byla podle Erdogana značně produktivní. Setkání s Putinem v Soči podle Erdogana „může otevřít úplně odlišnou kapitolu“ ve vzájemných vztazích.

  Tématem dnešní schůze je kromě ekonomických vztahů podle dřívějších vyjádření Moskvy a Ankary také konflikt v Sýrii a na Ukrajině či zajištění plavby lodí z ukrajinských černomořských přístavů směrem k Bosporské úžině. Putin před samotným jednáním Erdoganovi poděkoval za jeho podíl na vzniku dohody o obnově vývozu potravin z ukrajinských přístavů.

  „Díky vašemu přímému zapojení a záštitě OSN se problémy ohledně dodávek ukrajinského obilí vyřešily. Vývoz už začal, za což vám děkuji,“ řekl Putin. První loď z ukrajinského přístavu vyplula v pondělí, další tři ji následovaly dnes. Poděkování se Erdoganovi od jeho ruského protějšku dostalo i za dodávky ruského plynu do jižní a jihovýchodní Evropy skrze plynovod Turkstream. „Evropští partneři by měli být Turecku vděční za zajištění nepřerušovaných dodávek ruského plynu,“ řekl Putin.

  Oba státníci se už v červenci potkali v íránské metropoli Teherán, kde jednali rovněž s íránskými představiteli. Delegace diskutovaly mimo jiné o možném mírovém řešení situace v Sýrii. Zatímco Moskva a Teherán podporují syrský režim prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, které bojují proti Asadovým silám na severozápadě země. Erdogan zároveň podle agentury AFP už delší dobu hrozí zahájením nové ofenzívy na severu Sýrie proti kurdským bojovníkům.

  „Diskuze o vývoji v Sýrii při této příležitosti pomůže přinést do regionu klid,“ řekl Erdogan.

  Na opačných stranách stojí Turecko a Rusko i v konfliktu na Ukrajině, který Moskva vyvolala letos 24. února. Turecko je členskou zemí Severoatlantické aliance, jejíž země proti ruské agresi politicky, vojensky i hospodářsky podporují Kyjev.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS