Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  První dva ze tří vrahů černocha v Georgii dostali podruhé doživotí za rasově motivovanou vraždu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Travis a Gregory McMichaelovi, dva ze tří bělochů odsouzených za vraždu Ahmauda Arberyho, byli v pondělí podruhé odsouzeni na doživotí plus 10 let vězení. Stalo se tak poté, co byli na federální úrovni odsouzeni za zločin z nenávisti, pokus o únos a použití zbraně. Informuje o tom CNN, USA Today a další servery.

  Jejich soused William „Roddie“ Bryan ještě na rozsudek čeká u téhož soudu v Georgii. Všichni tři si již odpykávají doživotní tresty za odsouzení u státního soudu za řadu obvinění, včetně trestného činu vraždy.

  Travis McMichael, jeho otec a Bryan byli v únoru shledáni vinnými z federálních obvinění. Porota přijala argumentaci prokuratury, že obžalovaní jednali z rasové nevraživosti vůči Arberymu. Travis McMichael, který Arberyho smrtelně postřelil, byl rovněž shledán vinným z použití a nošení brokovnice Remington. Jeho otec Gregory byl shledán vinným z použití a nošení revolveru .357 Magnum, uvádí CNN.  

  Soudkyně amerického okresního soudu Lisa Godbey Wood v pondělí rozhodla, že Travis McMichael si doživotní trest spolu s dvaceti lety za pokus o únos odpyká souběžně se státním trestem. Dalších deset let za držení zbraně si odsedí postupně. Soudkyně rozhodla, že Travis McMichael nemá prostředky na zaplacení pokuty.

  Podle USA Today žádali někteří členové Arberyho rodiny o maximální trest. Chtěli rovněž, aby si jeho vrazi odseděli trest ve státním vězení.

  O černoších mluvili hanlivě

  Arberyho vražda, několik měsíců před zabitím George Floyda v Minneapolisu, byla do jisté míry předzvěstí celonárodních protestů. Ty vypukly v létě toho roku, kdy demonstranti kritizovali, jak někdy orgány činné v trestním řízení zacházejí s lidmi jiné barvy pleti.

  Federální prokurátoři se ve svých obhajobách soustředili na to, jak se každý z obžalovaných vyjadřoval o černoších na veřejnosti i v soukromí. Všichni údajně používali pobuřující, hanlivé a rasistické výrazy.

  Prokurátoři a Arberyho rodina uvedli, že 23. února 2020, kdy ho obžalovaní pronásledovali a zabili v jejich čtvrti u Brunswicku ve státě Georgia, si byl Arbery zaběhat. Byla to běžná zábava bývalého středoškolského fotbalisty.

  Obhájci tvrdili, že McMichaelovi pronásledovali Arberyho v pickupu ulicemi čtvrti, aby ho zastavili pro policii. Domnívali se údajně, že odpovídá popisu osoby zachycené na záznamu z rozestavěného domu. Prokurátoři připustili, že Arbery v minulosti do domu vstoupil, ale nikdy nic neodnesl.

  Obhajoba také tvrdila, že Travis McMichael zastřelil Arberyho v sebeobraně, když se přetahovali o McMichaelovu brokovnici. Bryan se připojil k pronásledování ve svém vlastním autě poté, co viděl, jak McMichaelovi pronásledují Arberyho v jejich pickupu, když utíkal; Bryan si střelbu natočil na video.

  Dva státní zástupci nejprve nařídili policii okresu Glynn, aby obviněné nezatýkala. Ti byli zatčeni až po více než dvou měsících. Teprve poté, co se objevilo Bryanovo video se zabitím, které vyvolalo celonárodní pobouření.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS