Keňská policie zasáhla slzným plynem konvoj opozičního vůdce Raily Odingy v hlavním městě Nairobi, když stál v čele největšího protestu proti vládě prezidenta Williama Ruta od jejího nástupu do úřadu. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Protesty se rozšířily i do dalších měst, v Kisumu byl údajně zastřelen univerzitní student. Odinga obviňuje vládu, že je „nelegitimní“ a že nedokáže řešit vysoké životní náklady. Ruto tvrzení odmítá. Keňský nejvyšší soud potvrdil jeho vítězství v loňských volbách, ale Odinga trvá na tom, že volby byly „ukradeny“.
At least one person has been shot dead as police crack down on demonstrators in Kenya’s capital, Nairobi.
— BBC News Africa (@BBCAfrica) March 20, 2023
Thousands have heeded the call for nationwide protests by opposition leader Raila Odinga, who claims that Kenya’s last election was stolen.https://t.co/JOL9pNZUE6
Blokády silnic a strach z rabování
Opoziční vůdce projížděl obytnými předměstími Nairobi, aby shromáždil své příznivce. Slíbil zorganizovat týdenní protesty proti vládě. Tato akce způsobila uzavření mnoha podniků ve městě kvůli obavám z rabování. V hlavním městě byl údajně zastřelen nejméně jeden člověk.
Na hlavní Kenyatta Avenue došlo k bitkám mezi policií a demonstranty, z nichž někteří házeli kameny na bezpečnostní důstojníky. Silnice vedoucí ke klíčovým vládním budovám byly zablokovány a prezidentova oficiální rezidence uzavřena. Policie použila slzný plyn a vodní dělo, aby zabránila Odingově konvoji v jízdě směrem k prezidentově rezidenci State House za účelem doručení petice.
V západním městě Kisumu, kde má Odinga mnoho příznivců, se s demonstranty střetla pořádková policie. Vysokoškolský student zemřel poté, co ho policie postřelila do krku v městské části Maseno, informuje BBC. Policie uvedla, že demonstranti házeli kameny a zranili šest policistů, což přimělo bezpečnostní síly ke střelbě ostrými kulkami.





Protesty nebyly povolené
Konvoj pana Odingy byl zasažen slzným plynem policie, když odcházel z hotelu poté, co promluvil k médiím. Součástí průvodu byly stovky jeho příznivců. Poradce pana Odingy později na Twitteru uvedl, že vozidlo opozičního vůdce bylo zasaženo kulkou.
„Naše čelní sklo bylo vážně poškozeno,“ řekl profesor Makau Mutua. Další podrobnosti neuvedl a není jasné, kde přesně k údajnému incidentu došlo. Policie také zatkla vysoce postavené poslance v jeho parlamentní frakci, uvádí agentura Reuters. Během protestů v Nairobi byli zatčeni nejméně čtyři členové parlamentu, včetně menšinových vůdců Národního shromáždění a Senátu, řekl Odingův mluvčí Dennis Onyango.
Policie již dříve odepřela opozici povolení k uspořádání protestu a varovala, že jakékoli shromáždění by bylo nezákonné. Ruto řekl, že vláda nebude tolerovat „beztrestnost“. „Máme v úřadu odpovědnou vládu, která má ústavní povinnost chránit životy a majetek. Musíme řídit zemi,“ řekl.
Země trpí ekonomickými problémy
Některé z nejdivočejších scén se odehrály v nairobském slumu Kibera, chudé čtvrti se silnou historií podpory opozice. „Přišli jsme sem pokojně, ale nasadili proti nám slzný plyn,“ řekl 21letý Charles Oduor tiskové agentuře AFP v jiné čtvrti Nairobi.
„Lžou nám každý den. Kde je ta levná kukuřičná mouka, kterou slíbili? Kde je práce pro mládež, kterou slíbili? Jediné, co dělají, je najímání svých přátel.“
Navzdory Rutovým slibům, že od převzetí moci v září sníží životní náklady, zůstává inflace v ekonomické velmoci východní Afriky vysoká a v únoru vzrostla na 9,2 %. Ruto řekl, že jeho vláda pokládá základy zdravější ekonomiky, včetně omezení závislosti na půjčkách.
Protesty v JAR
Mezitím druhá největší opoziční strana v Jižní Africe, bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF), také uspořádala celostátní protesty. Ty požadovaly rezignaci prezidenta Cyrila Ramaphosy kvůli zhoršující se ekonomice, výpadkům elektřiny a rozšířené korupci.
Několik tisíc lidí pochodovalo do jeho oficiální rezidence v hlavním městě Pretorii. „Naše požadavky jsou jednoduché, chceme, aby Ramaphosa opustil tento dům,“ řekl leader EFF Julius Malema.
Vláda uvedla, že povolila rozmístění více než 3000 vojáků, kteří mají pomoci policii JAR udržovat zákon a pořádek. 85 lidí bylo zatčeno.