Více
  9.9 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Pro tenisty: Jak pomocí jógy protáhnout lýtka a zápěstí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dopřejte svým svalům péči, kterou po čase stráveném na kurtu potřebují, pomocí těchto uklidňujících jógových pozic.

  Při tenisu vás budou bolet svaly, o kterých mnoho lidí ani netuší, že existují. Obraťte si po hře tohoto kardiovaskulárně intenzivního sportu na jógu, která vám pomůže zmírnit bolest svalů a spojit se se svým dechem.

  Při navrhování programu jógy pro konkrétní aktivitu, ať už tenis, cyklistiku nebo lyžování, je užitečné začít s přehledem svalů, které při sportu používáme. V tomto případě není přehnané tvrdit, že tenis vyžaduje využití všech našich svalových skupin. I když se může zdát, že svaly horní části těla jsou primárními hybateli při tenisu, spodní část těla a jádro hrají také nedílnou roli.

  Tenis je přenos energie

  Efektivní úder do tenisového míčku vyžaduje koordinovanou aktivaci kinetického řetězce pohybu. Kinetický řetězec se týká spojení více segmentů těla, které umožňuje přenos sil, což má za následek pohyb tenisového míčku. Při úderu do míčku se vaše jádro musí zapojit, když nohy tlačí na tenisový kurt, aby poháněly tělo dopředu, stabilizovaly trup a udržely vaše těžiště. Síla se pak přesune do vaší hrudi, zad a paží. V této elegantní sekvenci přenosu energie je síla přenášena z nohou a jádra do vaší paže a rakety a poté do míčku. Takže raketa je prostě posel, který přenáší tuto sílu z vašeho jádra na míček.

  Následující jógové pozice fungují tak, že po náročném tréninku na tenisovém kurtu přinesou zpět do vašich svalů vitalitu a vrátí vám energii.

  Jógové pozice pro tenisty

  Prasarita Padahastasana

  Proč tato jógová pozice funguje pro tenisty: Tato variace Padahastasany se zaměřuje na protažení vnitřních zápěstí a předloktí, nikoli zadních částí nohou. Při nácviku této pozice s obrácenýma rukama – to znamená, že máte dlaně na zemi směrem k tělu – se strečink týká vašich flexorů zápěstí, které jsou nedílnou součástí úchopu tenisové rakety. Tento strečink může také pomoci předcházet svalové nerovnováze v předloktích, což ochrání vaše extenzory zápěstí a sníží riziko tenisového lokte.

  Jak na to: Ze stoje se předkloňte dopředu. Pokrčte kolena natolik, abyste mohli položit ruce na podlahu. Otočte předloktí tak, aby prsty směřovaly k nohám s dlaněmi na zemi. Zakořeňte své ruce do země a vnímejte protažení vnitřních předloktí. Případně přeneste váhu na zadní stranu rukou/prsty, abyste zintenzivnili protažení. Vydržte 3–5 dechů.

  Adho Mukha Svanasana (pozice střechy/pes hlavou dolů)

  Proč tato pozice jógy funguje pro tenisty: Tato pozice protahuje zadní nohy, zejména lýtkové svaly, které poskytují sílu odrazit se od kurtu, když se pohybujete směrem k míčku. Také protahuje a prodlužuje vaše zádové svaly, které se často napínají rychlým běháním.

  Jak na to: Z Prasaraita Padahastasany vystupte z nohou, otočte ruce tak, aby vaše prsty směřovaly dopředu. Ustupte a zvedněte boky, aby tvořily s tělem tvar obráceného V. Narovnejte lokty a spusťte hrudník zpět k holením. Mírně pokrčte kolena, abyste odstranili jakékoli napětí v zadní části kolen. Šlapejte nohama. Tím se zvýší protažení lýtkového svalu naproti ohnutému kolenu. Vydržte 5–10 dechů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS